Рішення № 74897806, 25.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
820/2467/18
Номер документу
74897806
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2018 р. № 820/2467/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов.,м. Харків,61022), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо сплати позивачу пенсії державного службовця за період з лютого 2015 по червень 2016 у розмірі призначеної на нарахованої пенсії;

- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова сплатити пенсію державного службовця за період з лютого 2015 р. по березень 2015 р. у сумі 6396, 41 грн. щомісяця, з квітня 2015 р. по грудень 2015 р. у сумі 6508, 39 грн. щомісяця, з грудня 2015 по червень 2016 включно у сумі 7052, 78 грн. щомісяця з урахуванням отриманих за цей період сум пенсії відповідно до довідки про розмір призначеної і фактично виплаченої пенсії за період з 01.02.2015 по 30.06.2016 включно від 16.03.2018 р. № 76, виданої Шевченківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова.

В обґрунтування позовних позивач зазначив, що з 2009 р. знаходиться на обліку в Шевченківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Харкова і отримує пенсію державного службовця за віком. На виконання Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" відповідачем в період з лютого 2015 р. по червень 2016 р. щомісяця утримувалися з пенсії позивача податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. 01 липня 2016 року утримання податків припинено. Рішенням Комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова від 23.03.2018 року, протокол № 12 відмовлено у поверненні утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору з лютого 2015 по червень 2016 року у відповідь на заяву від 20.03.2018 року.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року і не були визнані на час вчинення Шевченківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м.Харкова відповідних дій такими, що не відповідають Конституції України, тобто управління, здійснюючи відрахування, діяло відповідно до чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 02.02.2009 року перебуває на обліку в Шевченківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Харкова та отримує пенсію державного службовця за віком.

На виконання Закону України від 31.07.2014 року № 1621-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" Шевченківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м.Харкова в період з лютого 2015 року по червень 2016 року включно щомісяця утримувалися з пенсії позивача податок на доходи фізичних осіб та військовий збір., що підтверджується довідкою від 16.03.2018 року № 76.

Законом України від 02.06.2016 року № 1411-VIIІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсії" скасовано оподаткування пенсії, якщо її розмір не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та з 1 липня 2016 р. відповідачем припинено утримання податків.

20.03.2018 року позивач звернулась до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова з заявою про сплату пенсії державного службовця за період з лютого 2015 р. по червень 2016 р. у розмірі призначеної позивачу пенсії без утримання з пенсії податку на доходи фізичних осіб та військового збору з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 23.03.2018 року, протокол № 12 відмовлено у поверненні утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору з лютого 2015 по червень 2016 року та рекомендовано звернутись до відповідного органу Державної фіскальної служби України та подати заяву.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, відповіді, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71), який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсій, включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України.

Так, пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Відповідно до ст. 8 Закону України від 28 грудня 2014 року № 80-УІІІ "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2015 року становив 1218 гривень на місяць.

Згідно з п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо нарахованих (виплачених, наданих) доходів, крім випадків, визначених у п. 167.2 - 167.6 ст. 167 Податкового кодексу України.

Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.

Разом з тим, згідно з пп. "е" пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримувана платником податку з Пенсійного фонду України, крім випадку, визначеного пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі органами Пенсійного фонду України).

Підпунктом 168.4.1 ст. 168 Податкового кодексу України передбачено, що податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Також п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, зокрема, фізичні особи - резиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно із ст. 163 Податкового кодексу України (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України) об'єктом оподаткування військового збору є доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Відповідно до п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається, зокрема, сума пенсії, отриманої відповідно до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України.

Ставка збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України).

Крім того, пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України передбачено, що звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Податкового кодексу України не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1,52п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Податкового кодексу України (пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України).

Суд зазначає, що управлінням не включалась до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не оподатковувалась сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка не перевищує у 2015 році 3654 гривні (1218 гривень х 3).

При цьому якщо сума пенсій перевищувала у 2015 зазначений розмір, то частина такого перевищення включається до загального місячного (річного) 'оподатковуваного доходу платника податку та є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах, з урахуванням норм пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України.

З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року №909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким продовжено справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій.

Згідно з ст. 8 Закону України від 25 грудня 2015 року № 928-УІІІ "Про Державний бюджет України на 2016 рік" розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2016 року становить 1378 гривень на місяць.

Відповідно до ст. 167.4 Податкового кодексу України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування, визначеної у підпункті 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України.

До об'єкту оподаткування, яким є частина суми пенсій, що перевищує у 2016 році суму 4134 гривні (1378 гривень х 3), застосовується ставка податку 15 відсотків, військового збору - 1,5 відсотки.

Суд встановив, що станом на 01.02.2015р. розмір пенсії ОСОБА_1, становив 6396,41 гри.З 01.02.2015 базою оподаткування її пенсії є 2742,41 грн. (6396,41 - 3654,00):- податок на доходи фізичних осіб становить 411,36 грн. (2742,41*15%); - оподаткування військовим збором становить 41,14 грн. (2742,41*1,5%); розмір пенсії до виплати 5943,91 грн. (6396,41 - 411,36 - 41,14).

Станом на 01.04.2015р. розмір пенсії ОСОБА_1, становив 6508,39 грн. включаючи суму індексації, на підставі перерахунку пенсії у зв'язку із звільненням з роботи.З 01.04.2015 базою оподаткування її пенсії є 2854,39 грн. (6508,39 - 3654,00): - податок на доходи фізичних осіб становить 428,16 грн. (2854,39 *15%).; - оподаткування військовим збором становить 42,82 грн. (2854,39 *1,5%); розмір пенсії до виплати 6037,41 грн. (6508,39 - 428,16 - 42,82).

Станом на 01.12.2015р. розмір пенсії ОСОБА_1, у зв'язку із перерахунком на підставі постанови Дзержинського районного суду м.Харкова від 21.04.2016, становив 7052,78 грн.З 01.12.2015 базою оподаткування її пенсії є 3398,78 грн. (7052,78 - 3654,00):- податок на доходи фізичних осіб становить 509,82 грн. (3398,78 *15%); - оподаткування військовим збором становить 50,98 грн. (3398,78 *1,5%); розмір пенсії до виплати 6491,98 грн. (7052,78 - 509,82 - 50,98).

З 01.01.2016 базою оподаткування її пенсії є 2918,78 грн. (7052,78 - 4134,00) у зв'язку із зміною ставки оподаткування. - податок на доходи фізичних осіб становить 437,82 грн. (2918,78 *15%); - оподаткування військовим збором становить 43,78 грн. (2918,78 *1,5%) ; розмір пенсії до виплати 6571,18 грн. (7052,78 - 437,82 - 43,78).

Суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2018 у справі №1-р/2018 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 сіячня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Частиною 2 статті 152 Конституції України передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

За приписами Закону України «Про Конституційний Суд» акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рашення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, суд доходить висновку, що положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним судом рішення, тобто з 27.02.2018. Тому рішення Конституційного Суду №1-р/2018 не може бути застосовано до правовідносин, що виникли до 27.02.2018.

Отже, здійснюючі спірні відрахування у період з лютого 2015р. по червень 2016р. відповідач діяв на підставі чинного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно із пунктом 43.6 статті 43 Податкового кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

При цьому, слід зазначити, що Законом України від 02.06.2016 №1411-VIII, який набрав чинності 01.07.2016, були внесені зміни до Податкового кодексу України в частині звільнення від оподаткування пенсій.

З моменту набрання чинності вказаного закону, тобто з 01.07.2016, Управління припинило відрахування з пенсії ОСОБА_1 податку на доходи фізичних осіб та військового збору .

З врахуванням віщевикладеного, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, здійснювало свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України, частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже своїми діями права та законні інтереси позивача не порушило. З огляду на що позовні вимоги не підлягають задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.