
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 червня 2018 р. № 613/154/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Кухар М.Д.,
при секретаря судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - Бондаренко Н.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сіннянської сільської ради Богодухівського району Харківської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сіннянської сільської ради Богодухівського району Харківської області, в якому просить суд:
- визнати дії Сіннянської сільської ради Богодухівського району Харківської області неправомірними;
- зобов'язати Сіннянську сільську раду Богодухівського району Харківської області надати позивачу довідку про фонд оплати праці сільського голови у відповідності до Закону України №3723-ХІІ від 26.12.1993 року "Про державну службу України" за формою затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії"
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в наданні довідки про фонд оплати праці сільського голови у відповідності до Закону України №3723-ХІІ від 26.12.1993 року "Про державну службу України" за формою затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії".
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якій проти задоволення позову заперечував, посилаючись на той факт, що форма довідки, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" втратила чинність у зв'язку з втратою чинності Постанови КМУ, якою її було затверджено; іншої форми довідки, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям Кабінетом Міністрів України або іншим органом влади не затверджувалось.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
З 11 квітня 1998 року по 19.04 2006 року ОСОБА_1 працював на посаді Сіннянського сільського голови Богодухівського району. 19 серпня 2011 року у відповідності із Законом України 3723-ХІІ від 26.12.1993 року, ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця, (пенсійне посвідчення НОМЕР_1 видане Пенсійним Фондом України від 17.10.2011 року).
9 грудня 2015 року із метою упорядкування структури заробітної плати, включення до посадових окладів сум її індексації, яка накопичувалася протягом останніх років, ухвалена постанова Кабінету Міністрів № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
З 31 грудня 2015 року відбулося підвищення посадових окладів, в тому числі на відповідній посаді Сіннянського сільського голови Богодухівського району.
07 червня 2017року ОСОБА_1, звернувся до виконавчого комітету Сіннянської сільської ради з письмовим запитом про надання довідки про фонд оплати праці сільського голови.
20 червня 2017 року позивачу було надано відповідь, що відповідно до Закону України «Про державну службу», який набрав чинності 01.05.2016 року не передбачено проведення перерахунків раніше передбачених пенсій державних службовців; форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою ПФУ від 04.09.2013 року №15-1) які надавались для перерахунку пенсії , виключені; з набранням чинності Закону України № 889 ст. 37-1 «Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців» Закону України № 3723-ХІІ втратила чинність (за винятком ст. 37 цього Закону щодо призначення пенсій окремим категоріям осіб), а пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 13 липня 2017 року повторно звернувся до відповідача з приводу надання йому довідки про фонд оплати праці сільського голови до виконавчого комітету Сіннянської сільської ради. На зазначене звернення позивачу також було відмовлено. Відмову вмотивовано тим, що надання довідки виконавчим комітетом для перерахування пенсії не передбачено регламентом виконавчого комітету.
23 серпня 2017 року позивач звернувся до Голови Богодухівської районної ради з приводу надання правової оцінки діям сільського голови та про поновлення порушених конституційних прав, на яке 29 серпня 2017 року позивачу було направлено лист та доповідну записку головного спеціаліста юрисконсульта виконавчого апарату Богодухівської районної ради Шитохи Н.М. від 28.08.17, в якій, зокрема, зазначено, що вирішення питань щодо надання оцінки діям сільського голови та зобов'язання сільського голови вчиняти певні дії не належить до компетенції районної ради. Зазначені питання відповідно до вимог чинного законодавства вирішуються в судовому порядку.
Позивач, не погодившись з зазначеними діями відповідача звернувся до суду.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року N 76-4 111 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 76-У111), яким, зокрема, статтю .37-1 Закону N 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі Постанова № 865), відповідно до положень яких у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV ( 432-15 ) "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається, зокрема на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.(п. 4 Постанови N 865).
Перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами останнім місцем роботи Форма довідки про заробітну плату, що подавалася для призначень (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням Мінсоцполітики (пункт 5 Постанови N 865).
Форму довідки, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям було затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії".
Зазначена Постанова КМУ № 865 від 31.05.2000 року разом з додатками, включаючи форми довідок, затверджені зазначеним нормативно-правовим актом, втратила чинність на підставі Постанови КМУ від 14 вересня 2016 р. № 622 «Про Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», якою зокрема затверджено порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, в п. 1 якого зазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 5 зазначеного Порядку форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.025.2017 року за № 180/30048 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу".
Проте зазначені форми довідок надаються виключно для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ані станом на дату звернення позивача, ані станом на дату розгляду справи відсутні затверджені в установленому законом порядку форми довідок про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, а форма зазначеної довідки, затверджена Постановою КМУ № 865 втратила чинність.
Посилання позивача на той факт, що відповідачем порушено його право на звернення громадян не беруться судом до уваги, оскільки відповідачем на звернення позивача було надано обґрунтовані відповіді.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень З боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає дії відповідача такими, що відповідають вимогам ч.2 ст. 2 КАС України, а права позивача не порушеними, а відтак позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сіннянської сільської ради Богодухівського району Харківської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 23.06.2018
Суддя Кухар М.Д.