Рішення № 74897359, 25.06.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
813/1816/18
Номер документу
74897359
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/1816/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р, ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 03.05.2017 року, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, а також виплатити йому недоотриману різницю, починаючи з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області підготовлено довідку від 03.05.2017 №91-16551 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 08.02.2018 р №2783/03-25 повідомив позивача про те, що перерахунок та виплата пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає, що відповідачем діяв не на підставі та не у межах повноважень, що визначені Конституцією та законами України, оскільки чинним законодавством не передбачене право органів Пенсійного фонду України на відстрочення або звільнення від виплати пенсійних виплат у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 25.05.2018 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін за наявними у справі доказами. Зазначеною ухвалою суд запропонував відповідачу в 15-денний строк з дня одержання ухвали подати відзив і додані до нього докази.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що, при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовців (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Вказує, що на виконання листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 №9493/02-23 відповідачем листом від 07.04.2017 №3912/03-31 скеровано списки осіб до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області для надання довідок про грошове забезпечення, необхідних для перерахунку пенсії з врахування вимог Постанови КМУ від 11.11.2015 р №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Відповідач у відзиві також вказує, що кошти для перерахунку пенсій в бюджеті Пенсійного фонду відсутні, однак для забезпечення проведення перерахунку пенсій Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Просить у задоволенні позову відмовити повність.

Ухвалою суду від 25.06.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.

Розглянувши справу у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін на підставі наявних матеріалів згідно з ч.5 ст.262, КАС України, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково, з наступних підстав.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.

Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 03.05.2017 року №91-16551, станом на 01.01.2016 року. Згідно з цією довідкою позивач звільнений з 01.11.2001 року з органів внутрішніх справ в запас через хворобу.

Позивач звернувся до відповідача із інформаційним запитом щодо перерахунку пенсії та надання копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Листом відповідача від 08.02.2018 р №2783/03-25, за результатами розгляду запиту, повідомлено позивача, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Не погоджуючись з останнім позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон №900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до ст.63 Закону №2262-ХІІ, зокрема доповнено її ч.3 такого змісту: "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абз.2 р.ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України затверджено постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 року.

Відповідно до п.1 цієї Постанови, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393" (далі - Порядок №45).

Відповідно до п.п.1-3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в п.1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Мотиви застосування вказаних норм: зазначені норми врегульовують спірні правовідносини, що склалися між сторонами.

Аналізуючи їх зміст, суд приходить висновку, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.

Згідно зі ст.51 Закону №262-ХІІ, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, відтак право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, виникло у позивача з 01.01.2016 року.

За таких обставин суд вважає, що позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Судом з'ясовано, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі постанови КМ України №988 згідно постанови КМ України №103 з 01.01.2016 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи перерахунком від 01.05.2018 року та розрахунком на доплату.

Оскільки відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області, тому у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії позивачу, слід відмовити.

Щодо позовних вимог про зобов'язання провести виплату ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з врахуванням здійсненого перерахунку пенсії.

Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на постанову КМ України №103 від 21.02.2018 року, відповідно до якої виплата перерахованих сум здійснюється з 01.01.2019 року у розмірі 50%.

Судом встановлено, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області.

Спірні правовідносини, з урахуванням правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постановах від 10.12.2013 (Справа № 21-348а13), від 17.12.2013 (Справа № 21-445а13), від 01.07.2014 (Справа № 21-244а14), регулюються нормативно-правовими актами чинними станом на момент виникнення права позивача на перерахунок пенсії - 01.01.2016.

Приписи Постанови № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року, на яку покликається відповідач у своєму відзиві, можуть поширюватися на спірні правовідносини позивача та відповідача з приводу перерахунку та виплати пенсії виключно з 24.02.2018 року, оскільки такі правовідносини виникли до моменту набрання Постановою № 103 законної сили, а відтак, підлягають врегулюванню тими нормативно-правовими актами, які були чинні на момент виникнення права позивачки на такий перерахунок та виплату.

Відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмови у її виплаті позивачу, як і жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі. Наведене підтверджується практикою Європейського Суду з прав людини, зокрема у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України", яку суд, у відповідності до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", враховує як джерело права.

Окрім того, такі посилання відповідача порушують гарантоване ст.1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном, з огляду на те, що чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Разом з тим, в порушення ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач не надав жодних доказів на підтвердження обставин, зазначених у відзиві на позовну заяву в частині відсутності бюджетних призначень на виплату пенсії.

Також, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про те, що Постанова №988, яка набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до набрання чинності Законом №900-VIII, не породжує підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу як особі з числа колишніх працівників міліції, оскільки на день набрання чинності Законом №900-VIII Постанова №988 діяла і є чинною на даний час.

Враховуючи, що Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області дотримала вимог Порядку №45 у частині надання довідок до органу, а відповідач - орган Пенсійного фонду, на порушення вимог ст.51 Закону №2262-ХІІ та Порядку №4 після надходження такої пенсію позивачу перерахував після подання позивачем позову, однак так і не виплатив згідно перерахунку. При цьому, суд звертає увагу, що відповідачем у листі від 08.02.2018 року №2783/03-25 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати йому пенсії згідно із вищевказаними нормами законодавства. А як зазначено у рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelas v.Croatia), п.74), державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд приходить висновку, що право позивача на перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року підтверджено сукупністю належних, достатніх та допустимих доказів, а тому позов підлягає задоволенню частково. Слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести виплату ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900- VІІІ від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, за вислугою років, з врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області починаючи з 01.01.2016 року з врахуванням здійсненого перерахунку пенсії. У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії позивачу, слід відмовити.

Крім того, 15.02.2018 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалено рішення в аналогічній зразковій адміністративній справі №820/6514/17, відповідно до якого позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Відповідно до ч.3 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухвалені рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатам розгляду зразкової справи, суд повинен враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатам розгляду зразкової справи.

Оскільки адміністративна справа ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману різницю відповідає ознакам типової справи, відтак суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 15.02.2018 року №820/6514/17.

Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.ч.1, 7 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 139, 241 -246 КАС України , суд -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) провести виплату доплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900- VІІІ від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, за вислугою років, з врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області починаючи з 01.01.2016 року з врахуванням здійсненого перерахунку пенсії.

У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса:АДРЕСА_1, НОМЕР_1) 704,80 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Гулкевич І.З.