
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2018 р. Справа№805/2978/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області
про зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 31.12.2006 року позивача було звільнено у зв'язку з виходом на пенсію, з посади помічника начальника відділу оперативного чергового ЧЧ штабу Вугледарського МВ ГУМВС України в Донецькі області, зі спеціальним званням майор міліції. З цього часу позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
Зазначив, що згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Отже, перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку (45-2008-п), встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно приписів зазначеної статті 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тобто право позивача на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року не обмежено жодним строком.
Відповідно до пунктів 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови №988 від 11.11.2015 р. «Про забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268».
Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» встановлено, що згідно Додатку №1 до цієї Постанови оклад за спеціальним званням «майор поліції» складає 2000 гривень, згідно Додатку № 8 до зазначеної Постанови посадовий оклад «помічника начальника відділу- оперативного чергового складає 2500 гривень, та додатку № 11 визначено розмір надбавки за стаж служби в поліції, у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальні звання з вислугою років понад 20 років становить 40 відсотків. Крім того на вказаній посаді також нараховуються премія, надбавки, які прямо не вказані у цій постанові, але на які нараховуються страхові внески та які повинні включатися до загальної зарплати для розрахунку пенсії.
Таким чином вважає, що згідно вищенаведених норм відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії. Зазначив, що звертався до ГУ ПФУ в Донецькій області, з питаннями здійснити йому перерахунок пенсії згідно діючого законодавства.
Згідно листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 13.03.2018 року позивачу було повідомлено, що перерахунок та виплата пенсії буде проведена з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційною комісією після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Проте, до теперішнього часу, перерахунок пенсії та виплата перерахованої пенсії відповідачем не здійснена, що є порушенням його конституційних прав.
Просив суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», №947 від 18 листопада 205 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» протиправною; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 p. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, поліцейського, зокрема надбавок, доплат, підвищень та премій, які отримувалися мною на момент призначення пенсії, у відсотковому розмірі від посадового окладу.
Крім того, просив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою від 02 травня 2018 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 21 травня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
15 травня 2018 року відповідач надав через канцелярію суду письмову позицію щодо позовних вимог, відповідно до якої зазначив, що враховуючи те, що відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахунок пенсій відбувається поетапно з 1 січня 2016 року з урахуванням відповідних норм законодавства, вважає, що провадження у справі підлягає закриттю.
Зазначив, що списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління Національної поліції в Донецькій області надійшли 05.03.2018.
22.03.2018 року за вих. № 142 лк ліквідаційною комісією Головного управління
Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку від 13.03.2018 за № 7110 лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
18 травня 2018 року представник відповідача надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Зазначив, що є обставина, яка впливає на інше застосування норм матеріального права це прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», (далі - Постанова №103). Якою встановлено чіткий порядок перерахунку та виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988). Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться з 1 січня 2018 року.
Означеною постановою виділено кошти на виконання Постанови №988 на підставі довідок додатково оформлених відповідно до Порядку №45.
Таким чином, пенсійні виплати, передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають здійснюватися з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Зазначив, що Головне управління отримавши в березні 2018 року довідку нового зразка №7110 лк від 13.03.2018 року одразу її відпрацювало та зробило позивачу перерахунок та виплату пенсії. Перерахунок пенсії проведено 14 квітня 2018 року до моменту звернення позивача до суду.
Перерахунок здійснено з 01.01.2016 року, пенсія після проведення перерахунку складає 4551,77 грн., розмір доплати за період з 01.01.2016 року по 30.04.2018 рік становить 39903,37 грн.
Здійснюючи перерахунок пенсії позивачу у відповідності з вимогами діючих нормативно-правових актів (згідно з п. 3 Постанови №103), Головне управління покладає на себе обов'язок виплати таких сум, а порядок виплати передбачений Постановою №103 не є предметом спору даної справи.
Таким чином, відсутня бездіяльність головного управління, а позовні вимоги є необґрунтованими.
Стосовно вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, зокрема надбавок доплат, підвищень, та премій відповідач зазначив про таке.
Відповідно до п. 1,п. 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення
(перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі № К/800/44242/13 (ухвала від 22.05.2014) та Верховний суд від 15.02.2018 року по зразковій справі №820/6514/17.
Безпідставною є позовна вимога щодо перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, зокрема надбавок доплат, підвищень, та премій, які отримувалися позивачем на момент призначення.
Довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №7110лк від 03.03.2017 року дані складові не передбачені, а головне управління не має повноважень самостійно їх включати до грошового забезпечення (хоча у зазначеній довідці визначений розмір премії).
До відзиву відповідачем було додано клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з виправленням оскаржуваних позивачем порушень.
Ухвалою від 21 травня 2018 року суд відклав розгляду справи на 11 червня 2018 року.
Ухвалою від 11 червня 2018 року суд відклав розгляд справи на 18 червня 2018 року.
Ухвалою від 18 травня 2018 року суд закрив провадження в частині позовних вимог щодо визнання протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», №947 від 18 листопада 205 року Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» протиправною; зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести позивачу перерахунок позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 p. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, поліцейського, зокрема надбавок, доплат, підвищень та премій, які отримувалися ним на момент призначення пенсії, у відсотковому розмірі від посадового окладу та зобов'язання провести виплату нарахованої різниці пенсії з 01 січня 2018 року по 30 квітня 2018 року.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, 31 грудня 2006 року звільнений зв'язку з виходом на пенсію з посади помічника начальника відділу оперативного чергового ЧЧ штабу Вугледарського МВ ГУМВС України в Донецькій області. Вислуга років станом на 31.12.2006 року складає 20 років, спеціальне звання - майор.
Станом на час подання позову позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХII, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугою років з грудня 2006 року, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2, виданим 01 січня 2007 року.
Після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-У1ІІ від 23 грудня 2015 року були внесені доповнення до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із чим позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії.
15 травня 2017 року Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області була видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1899, який становить усього 6240,85 грн.
Зазначена довідка відкликана Міністерством внутрішніх справ України згідно листа №7-111/02-23 від 03.03.2018.
В матеріалах справи міститься відповідь відповідача від 13.03.2018 року №3418/03-4, щодо звернення позивача від 05.03.2018 року про перерахунок та виплату пенсії.
У вищевказаній відповіді міститься посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зазначено, що у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок №45) перерахунок пенсій буде здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв.
Зазначив, що Головне управління отримавши в березні 2018 року довідку нового зразка №7110 лк від 13.03.2018 року одразу її відпрацювало та зробило позивачу перерахунок та виплату пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що Міністерство внутрішніх справ листом повідомило Пенсійний фонд України від 28 лютого 2018 року № 2900/05/22-2018, щодо неможливості провести перерахунок пенсії з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року, оскільки на виконання п.3 постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. Також, зазначено, що міністерством внутрішніх справ України доручено ліквідаційним комісіям ГУМВС до 01 березня надіслати до територіальних органів пенсійного фонду списки осіб, які були звільнені зі служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС.
13 березня 2018 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області видано нову довідку№7110 пк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої позивачу про те, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського/старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення із служби помічник начальника відділу оперативного чергового ЧЧ штабу Вугледарського МВ ГУМВС України в Донецькій області становить на загальну суму 6199,54 грн.
Отже, судом встановлено, що станом на час розгляду справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було проведено позивачу перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки з 01.01.2016 року. Пенсія позивача після перерахунку склала 4551,77 грн., розмір доплати за період з 01.01.2016 року по 30.04.2018 рік становив 39903,38 грн.
За період з 01.01.2018 року по 31.04.2018 рік на виконання Постанови КМУ №103 позивачу виплачено доплату у розмірі 5522,24 грн. (1380,56 грн. х 4 місяці)
Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виплата пенсії за період 01 травня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не здійснена.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абз. 2 п. 15 роз. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно з ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановами Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015.
Оскільки постанова № 988, якою встановлено розмір грошового забезпечення для поліцейських Національної поліції підвищено посадовий оклад за посадою, на якій працював позивач, набрала чинності з 02.12.2015, то перерахунок пенсії позивача відповідач повинен здійснити з 01.01.2016 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103), внесені зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45, в редакції від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За приписами п.2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 Постанови №103 передбачений перерахунок пенсій з 01.01.2016р., призначених згідно із Законом №2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Отже, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем отримано довідку ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 26.
Разом з цим, суд критично ставиться до твердження відповідача про відсутність підстав для виплати пенсії позивачу у відповідному розмірі, з огляду на те, що постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" передбачено здійснення виплати пенсії з 01.01.2019, та зазначає, що виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія (ч. 3 ст. 52 Закону № 2262-ХІІ). Цією нормою не передбачено можливість сплати пенсії частинами в майбутньому та із застереженнями про наявність фінансування.
Згідно з ч. 3 ст. 7 КАС України суд застосовує норму вищезазначеного Закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
Таким чином, суд зазначає, що право на перерахунок пенсії виникло на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», а не постанови Кабінету Міністрів України № 103, а відтак право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може відстрочуватися в часі, а наведені правила щодо відстрочення виплат не мають правового значення в силу вищенаведених вище вимог Закону.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку, щодо необхідності задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести виплату перерахованої пенсії позивачеві за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року згідно з нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», №947 від 18 листопада 205 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268».
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані повністю, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо зобов'язання здійснити виплату пенсію з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Тобто, питання щодо зобов'язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Водночас, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов'язком.
Поряд із цим суд не вбачає підстави для встановлення судового контролю за виконання зазначеного рішення.
Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру (з урахуванням закриття провадження по справі в частині позовних вимог), судовий збір підлягає стягненню з суб'єкта владних повноважень у розмірі 352,40 грн. (50% від сплаченої суми судового збору).
Керуючись Конституцією України, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (85670, АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 p. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року без обмеження граничного розміру, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, поліцейського, зокрема надбавок, доплат, підвищень та премій, які отримувалися на момент призначення пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (85670, АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122 Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 23 червня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.