Рішення № 74896809, 14.06.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
805/1041/18-а
Номер документу
74896809
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2018 р. Справа№805/1041/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мозгової Н.А.

при секретарі: Синиці М.І.

за участю сторін:

представник позивача: не з'явився,

представника відповідача: Гламаздіна О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

14 лютого 2018 року позивач, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» (місцезнаходження: 84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Островського, 8), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (місцезнаходження: 04119, м.Київ, вул. Дегтярівська, 11Г) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0012554612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 6876,70 грн.; №0012564612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 671,65 грн.; №0012524612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 37809,13 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за висновками фіскального органу, які викладені в акті камеральної перевірки № 695/28-10-46-12-131268 від 14.11.2017 року, встановлено порушення пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 446 868,03 грн., а саме за січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, липень 2017 року, серпень 2017 року, вересень 2017 року. Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунку коригування до них передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладенні штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1 статті 120-1 Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що відповідно до статей 1, 11 Закону України № 1669, розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р та від 02.12.2015 року № 1275-р здійснює господарську діяльність на території проведення АТО та має сертифікат Торгово-промислової палати, що підтверджує настання обставин непереборної сили. Тому, вважає, що сертифікат звільняє його від відповідальності на невиконання (неналежне виконання) зобов'язань платника податків, зокрема, щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, мотивуючи тим, що підставою для прийняття оскаржуваних позивачем податкових повідомлень-рішень стали висновки, що викладені в акті камеральної перевірки позивача від 14 листопада 2017 року № 695/28-10-46-12-131268. Актом камеральної перевірки встановлено, що позивачем порушено строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН, чим порушено п. 201.1 та 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, за що до нього правомірно застосовано штраф у розмірах, встановлених п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України. Зазначає, що посилання позивача на невідворотні обставини, пов'язані з проведенням АТО на території діяльності позивача, передбачені Законом України № 1669-IV "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" є безпідставними, оскільки зазначені позивачем сертифікати не можуть бути підставою для звільнення позивача від обов'язку своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, так як ними засвідчено факти настання обставин непереробної сили при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотримання законодавчих актів України для продовження граничного строку подачі податкових декларацій і дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.

Посилаючись на відповідність вимогам чинного законодавства, викладених в акті камеральної перевірки висновків, що стали підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення, відповідач просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

У відповіді на відзив відповідача позивач вказує, що доводи податкового органу про те, що сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України вичерпали свою дію на дату їх видачі, суперечать положенням законодавства, оскільки вказаними сертифікатами підтверджується настання обставин, які тривають на даний момент. Зазначає, що відповідні сертифікати є належним доказом, в силу ст. 10 Закону №1669, які підтверджують причини та настання обставин, що не залежали від позивача та за наявності яких підприємство було позбавлено можливості здійснити вчасну реєстрацію податкових накладних. У зв'язку з чим, вважають викладені у відзиві на позовну заяву доводи контролюючого органу необґрунтованими та безпідставними.

Ухвалою суду від 19 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано час для усунення недоліків позивачем.

Ухвалою суду від 05 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 27.03.2018 року.

27.03.2018 року підготовче засідання відкладено на 17.04.2018 року, у зв'язку з клопотанням представника відповідача.

17.04.2018 року у підготовчому засіданні оголошено перерву до 03.05.2018 року.

03.05.2018 року підготовче засідання відкладено на 17.05.2018 року у зв'язку з відпусткою судді.

Ухвалою суду від 17.05.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14 червня 2018 року.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, через відділ діловодства та документообігу надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач, Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Островського, будинок 8) пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, зареєстрований у якості юридичної особи 12.11.1998 року, та згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС-України) здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Позивач перебуває на податковому обліку у Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, про що зазначено у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.20) та акті камеральної перевірки позивача від 14 листопада 2017 року (а.с.23).

Відповідно до постанови КМУ від 30.03.2016 року № 247 "Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників Державної фіскальної служби України.

Судом встановлено, що 14.11.2017 року контролюючим органом проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість Публічного акціонерного товариства "ДТЕК "Донецькобленерго" за січень, лютий, березень, квітень, липень, серпень, вересень 2017 року з урахуванням даних Єдиного реєстру податкових накладних, про що складено акт № 695/28-10-46-12-131268.

Так, згідно висновку акту перевірки встановлено порушення позивачем вимог пунктів 201.1. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 446 868,03 грн.

21 грудня 2017 року на підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення, а саме:

№0012554612, яким за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, за відсутність реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування застосовано штраф у розмірі 6876,70 грн.;

№0012564612, яким за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, за відсутність реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування застосовано штраф у розмірі 671,65 грн.;

№0012524612, яким за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, за відсутність реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування застосовано штраф у розмірі 37809,13 грн.;

В матеріалах справи наявні сертифікати (висновки) № 2878/05-4, 2888/05-4, видані позивачу 05.09.2014 року Торгово- промисловою палатою України, якими засвідчено настання обставин непереборної сили з 14.04.2014 року Публічному акціонерному товариству "ДТЕК "Донецькобленерго" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації. (а.с. 40-41).

Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців підтверджується факт, що більша частина виробничих потужностей позивача, за якими ним здійснюється господарська діяльність, залишилися на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (ВП "Центральні електричні мережі" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП "Донецькі електричні мережі" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Донецьк; ВП "Кіровські електричні мережі" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Донецьк, ВП "Миронівська теплова електрична станція" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, Бахмутський район, селище міського типу Миронівський; ВП "Харцизькі електричні мережі" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Харцизьк; ВП " 201 загін воєнізованої охорони" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП "Санаторій-профілакторій "Імпульс" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП "Макіївський об'єднаний район електричних мереж" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Макіївка так і на території бойових дій у зоні АТО - ВП "Краматорські електричні мережі" ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Краматорськ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Згідно з п. 201.2. ст. 201 ПК України, форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до вимог п. 201.1. ст. 201 ПК України у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 201.8. ст. 201 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Відповідно до п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів, 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Законом України №1669-VII від 02.09.2014 року "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", який набрав чинності 15.10.2014 року передбачено певні заходи щодо забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року. На час виникнення спірних правовідносин Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО тривав.

На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 р. та від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Краматорськ.

Статтею 10 Закону України № 1669-VII встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Сертифікатом (висновок) Торгово-промислової палати України № 2878/05-4, 2888/05-4 від 05.09.2014 року позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 14.04.2014 року внаслідок проведення на території Донецької області антитерористичної операції.

Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить, що сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від відповідальності - нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.

Оскільки Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" зареєстровано та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території Донецької області, де здійснювалася антитерористична операція, нормою Закону №1669 передбачено, що такі суб'єкти господарювання звільнені від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань при наявності Сертифіката ТПП, у позивача наявний такий сертифікат, який засвідчує настання обставин непереборної сили щодо дотримання строків подання податкової звітності, тому позивач є звільненим з 14.04.2014 року від відповідності за неналежне виконання зобов'язань - несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Посилання відповідача на Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджений розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. №1085-р, суд вважає безпідставним, оскільки встановлене ст.10 Закону №1669 звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань пов'язано з настанням обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце саме на території проведення антитерористичної операції. Такий Перелік затверджений розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 р. та від 02.12.2015р. №1275-р.

Враховуючи, що позивач відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано у місті Краматорську Донецької області, який входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, а Сертифікатом (висновком) ТПП засвідчено "ДТЕК Донецькобленерго" настання обставин непереборної сили, суд дійшов висновку, що позивач звільняється від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань (в даному випадку, від своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних).

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0012554612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 6876,70 грн.; №0012564612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 671,65 грн.; №0012524612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 37809,13 грн.

Крім того, аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №805/808/17-а (№К/9901/760/17). Відповідно до висновків суду, дія обставин непереборної сили, засвідчена сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати від 5 вересня 2014 року № 2888/05-4, розповсюджується на виконання обов'язків Товариства щодо реєстрації податкових накладних, як документів податкової звітності, а тому позивач звільняється (на час проведення антитерористичної операції) від відповідальності за неналежне виконання свої зобов'язань, а саме за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" (код ЄДРПОУ 00131268, місцезнаходження: 84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Островського, 8) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (місцезнаходження: 04119, м.Київ, вул. Дегтярівська, 11Г) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.12.2017 року №0012554612, №0012564612, №0012524612 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0012554612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 6876,70 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0012564612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 671,65 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0012524612 від 21.12.2017 року, яким застосовано штраф у загальному розмірі 37809,13 грн.

Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (місцезнаходження: 04119, м.Київ, вул. Дегтярівська, 11Г) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Островська, буд.8) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.

Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 червня 2018 року. Повний текст судового рішення складено 22 червня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Мозговая Н.А.