Постанова № 74894209, 18.06.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2018
Номер справи
753/20748/17
Номер документу
74894209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 753/20748/17 Головуючий у 1 інстанції: Коренюк А.М.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Беспалова О.О. Губської Л.В. Борейко Д.Е.розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на рішення Дарницького районного суду м. Києва від 15 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій неправомірними , зобов'язання вчинити відповідні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просив:

- визнати неправомірними дії та бездіяльність відповідача, якими порушено його право на перерахунок розміру пенсійного з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

- зобов'язати відповідача перерахувати з 17 травня 2008 року і з 26 серпня 2014 року та виплатити раніше призначену йому пенсію з урахуванням: - військового звання капітан 1 рангу (полковник) - 135 грн.; посадового окладу - 1600 грн.; надбавка за вислугу років 40%- 694 грн.; виконання особливо важливих завдань 90% - 2186, 10 грн; служба в умовах режимних обмежень 20% - 320 грн.; - премія 81% - 3997,43 грн. підвищень, передбачених чинним законодавством та рішенням суб'єктів права (за особливі заслуги інше); 90% грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовця ( вислуга років 39);

- стягнути з відповідача перераховану з 17 травня 2008 року та з 26.08.2014 року суму пенсійних виплат за минулий час без обмеження будь-яким строком, не одержаних позивачем у зв'язку із нездійсненням у зазначені терміни перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням: - військового звання капітан 1 рангу (полковник) - 135 грн.; - посадового окладу - 1600 грн.; - надбавка за вислугу років 40%) - 694 грн.; - виконання особливо важливих завдань 90% - 2186, 10 грн; - служба в умовах режимних обмежень 20% - 320 грн.; - премія 81% - 3997,43 грн. - підвищень, передбачених чинним законодавством та рішенням суб'єктів права (за особливі заслуги інше); - 90% грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовця (вислуга років 39).

Рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 15 лютого 2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено; позовні вимоги за період часу з 17 травня 2008 року по 07 травня 2017 року залишено без розгляду.

Не погодившись з рішенням суду, позивач - ОСОБА_5 звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

01 червня 2018 року до Київського апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_5 надійшли додаткові пояснення до апеляційної скарги, які долучені до матеріалів справи.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_5 є пенсіонером, знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві й отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 22 грудня 1998 року.

Позивач з 01.12.1998 року, згідно наказу Міністра оборони України № 762, звільнений з військової служби в запас за п. 65 пп. «в» (за станом здоров'я) з правом носіння військової форми одягу) з посади начальника відділу напрямків (на ВМС) управління напрямків Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних Сил України.

Листом від 21 вересня 2017 року ОСОБА_5 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив прийняти рішення та перерахувати раніше призначену пенсію, починаючи з дати настання відповідних обставин, зокрема, з 17.05.2008 року та з 26.08.2014 року - дат набрання чинності наказами Міністра оборони України про затвердження Схем посадових окладів офіцерського складу за посадами Генерального штабу Збройних Сил України, які передбачають посадовий оклад ОСОБА_5 за відповідною посадою в розмірі 1600 грн. з урахуванням: - військового звання капітан 1 рангу (полковник) - ) 35 грн.; - посадового окладу - 1600 грн.; - надбавка за вислугу років 40%- 694 грн.; - виконання особливо важливих завдань 90% - 2186, 10 грн.; - служба в умовах режимних обмежень 20% - 320 грн.; - премія 81 % - 3997,43 грн. - підвищень, передбачених чинним законодавством та рішенням суб'єктів права (за особливі заслуги інше).

Так, листом від 03 жовтня 2017 року №23380/03/С-2042 ГУ ПФ в м. Києві повідомило ОСОБА_5, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Постанови Уряду щодо збільшення розмірів грошового забезпечення у 2017 році не приймалися.

Позивач не погоджуючись із відмовою відповідача у перерахунку пенсії, звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

В свою чергу, наказом Міністерства оборони України N 565 від 26.08.2014 року встановлено посадові оклади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Згідно вказаного наказу (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), посадовий оклад позивача за відповідною посадою збільшився до 1600,00 грн.

У зв'язку із чим, позивач 21 вересня 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просив прийняти рішення та перерахувати раніше призначену пенсію, починаючи з дати настання відповідних обставин, зокрема, з 17.05.2008 року та з 26.08.2014 року - дат набрання чинності наказами Міністра оборони України про затвердження Схем посадових окладів офіцерського складу за посадами Генерального штабу Збройних Сил України, які передбачають підвищений посадовий оклад та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацами 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року № 937 (далі - Інструкція №937), на обласні військові комісаріати покладаються функції, зокрема, з визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей»(зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Згідно п. 4.4 Інструкції № 937, порядок оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей викладено у розділі ІІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей яке затверджено наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 №530.

Відповідно до п. 3.1 зазначеного Положення №530, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів складання Київським міським військовим комісаріатом нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням підвищення посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення.

Крім цього, як встановлено під час розгляду справи позивач до фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовців, з урахуванням підвищення посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення, а також до суду з позовом про зобов'язання Київський міський військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку встановленого зразку для перерахунку пенсії із включенням всіх видів грошового забезпечення, не звертався.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_5 та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення.

Рішення Дарницького районного суду м. Києва від 15 лютого 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.

Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Беспалов О.О. Губська Л.В. Повний текст постанови виготовлено 23.06.2018 року