Рішення № 74894185, 23.06.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2018
Номер справи
802/1353/18-а
Номер документу
74894185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 червня 2018 р. Справа № 802/1353/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Мультян М.Б.,

за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.

представника позивача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_2 (місце проживання: 21001, м. Вінниця, 2-й провулок Топольського, 1 а, кв. 3)

до: управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7)

про: визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду адміністративним позовом звернулася ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці з 23 лютого 2016 року та отримує пенсію по віку. 29 березня 2018 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою у якій просила надати інформацію щодо здійсненого з 01 жовтня 2017 року перерахунку пенсії.

Листом № 663/11-32-3/03 від 12 квітня 2018 року управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці повідомило, що перерахунок проводився з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за останні 3 роки (2014,2015,2016), який становить 3764,40 грн. та зміненої з 1,35 на 1 величини оцінки одного року страхового стажу. Розмір пенсії за віком з 01 жовтня 2017 року складає 2867,00 грн.

Відтак, рішення відповідача є протиправним, у зв'язку з чим позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження. Відповідачу встановлено 15 денний строк з дня отримання даної ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву.

06 червня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. У якому зазначено, що Управлінням на звернення громадянки ОСОБА_2 12.04.2018 року було надано обґрунтовану відповідь в межах Закону України "Про звернення громадян". Дана відповідь носить інформаційний характер і не являється відмовним рішенням, яке надається особі при зверненні саме з заявою про призначення (перерахунок) пенсії. Відповідно до п. 20 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 визначено перелік документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються до органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Тобто, існує обов'язкова процедура прийняття рішення пенсійним органом. Звернення позивача до Управління не є заявою, встановленого та затвердженого зразка згідно додатку №2 Порядку.

Окрім того, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на пенсійному обліку в Управлінні з 14 квітня 2007 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Щодо коефіцієнту страхового стажу, відповідно до ст. 25 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-УІІІ від 03.10.2017, яким внесено зміни до низки законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян. Зокрема, відповідно до Закону №2148, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом №2148-УІІІ, з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Таким чином, з 01.10.2017 Управлінням здійснено перерахунок пенсій із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за останні 3 роки (2014, 2015, 2016) у розмірі 3764,40 грн. та зміненої з 1,35% на 1% величини оцінки одного року страхового стажу. Також проведено перерахунок пенсійних виплат із врахуванням показника прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, збільшений з 01.10.2017 до 1452 грн. Таким чином, з 01.10.2017 року Управлінням було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2, розмір якої складає 2867,00 грн.

Окрім того, відповідачем подано клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи вищенаведене, а також беручи до уваги повідомлені відповідачем у відзиві обставини справи, суд дійшов висновку про необхідність розгляду даної справи у судовому засіданні із повідомленням сторін.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2018 року призначено розгляд справи в судовому засіданні на 18 червня 2018 року.

18 червня 2018 року судове засідання було відкладено у зв'язку з неявкою у судове засідання представника позивача на 23 червня 2018 року. У зв'язку із зазначеним судове засідання було відкладено на 23 червня 2018 року.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явилась, проте надала заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження. Окрім того, зазначила, що заперечує проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці з 23 лютого 2016 року та отримує пенсію по віку.

Разом із тим, з 01 жовтня 2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з розрахунку величини оцінки одного року страхового стажу - 1%.

29 березня 2018 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою у якій просила надати інформацію щодо здійсненого з 01 жовтня 2017 року перерахунку пенсії.

Листом № 663/11-32-3/03 від 12 квітня 2018 року управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці повідомило, що перерахунок проводився з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за останні 3 роки (2014,2015,2016), який становить 3764,40 грн. та зміненої з 1,35 на 1 величини оцінки одного року страхового стажу. Для обчислення пенсії була використана заробітна плата за період з 01 січня 1979 року по 31 грудня 1983 року, та з 01 липня 2000 року по 31 серпня 2011 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,50608, середньомісячний заробіток 5669,49 грн. Загальний страховий стаж складає 45 років, 10 місяців та 20 днів, що відповідає коефіцієнту - 0,45833. Розмір пенсії ОСОБА_2 за віком з 01 жовтня 2017 року складає 2867,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При цьому, суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.10.2017 року визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.

Разом із тим, обґрунтовуючи протиправність дій відповідача, представник позивача посилається на положення ст. 58 Конституції України, якою визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Проте, суд звертає увагу представника позивача на те, що перерахунок пенсії позивачу зі зменшенням величини оцінки одного року страхового стажу 1% було здійснено починаючи з 01.10.2017 року, а не з дати призначення їй пенсії, а тому його посилання на положення ст. 58 Конституції України, на думку суду, є необґрунтованими.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги представник позивача також посилається на положення ст. 22 Конституції України, якими визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Однак, необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.

При цьому, як слідує із матеріалів справи, внаслідок проведеного з 01.10.2017 року перерахунку пенсії позивачу зі зменшенням величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%, фактичний розмір пенсії позивача становить 2867,00 грн.

З огляду на викладене, посилання позивача на звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод позивача, на думку суду, є також необґрунтованими.

Надаючи оцінку посиланням представника позивача на Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 року №8-рп/2005, у мотивувальній частині якого зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики, суд вважає за необхідне ще разу звернути увагу останнього на те, що за наслідками проведеного позивачу з 01.10.2017 року перерахунку пенсії, розмір пенсії ОСОБА_2 збільшився, а тому жодного звуження обсягу прав і свобод позивача не відбулось.

Крім того, суд також зазначає, що сам по собі факт перебування на розгляді Конституційного Суду України конституційного подання щодо відповідності Конституції України положень ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не може свідчити про їх неконституційність.

Щодо тверджень представника відповідача, що лист - відповідь від 12 квітня 2108 року носить інформаційний характер і не являється відмовним рішенням, яке надається особі при зверненні саме з заявою про призначення (перерахунок) пенсії, суд зазначає наступне та звертає увагу позивача на наступне.

Частиною 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

На підставі ч. 5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок), пунктом 4.1 Розділу IV якого передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Саме подання заяви для здійснення перерахунку пенсії відповідно до затвердженого цим Порядком Додатку 2 і є законною підставою для прийняття органом Пенсійного фонду будь-яких процесуальних рішень.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_2 (місце проживання: 21001, м. Вінниця, 2-й провулок Топольського, 1 а, кв. 3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 37979905).

Повний текст рішення суду складено: 23.06.2018

Суддя Мультян Марина Бондівна