Рішення № 74894036, 20.06.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
816/1518/18
Номер документу
74894036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1518/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання – Безеги А.А.,

позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

10 травня 2018 року позивач ОСОБА_1 /надалі - позивач; ОСОБА_1Д./ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі- відповідач; Полтавське ОУПФУ Полтавської області/ про визнання неправомірними дій Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії, виходячи із 80% суми заробітної плати, з урахуванням не врахованих раніше виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем та індексації заробітної плати, які були ОСОБА_1 нараховані та отримані, та на них були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язання Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 07.02.2018 на підставі вимог Закону України "Про державну службу", що діяв на час призначення ОСОБА_1 пенсії, виходячи із 80% суми заробітної плати, з урахуванням раніше не врахованих при призначенні пенсії "інших виплат" /матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем та індексації заробітної плати/ згідно з заявленою оновленою довідкою Управління Державної казначейської служби України у Полтавській області від 07.02.2018 року № 01-09/41.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона перебуває на обліку у Полтавському ОУПФУ Полтавської області з 25.08.2011 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Пояснює, що при обчисленні позивачу основного розміру пенсії державного службовця, відповідачем не враховані у складі заробітної плати виплати у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 3901 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 1144 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 1438,99 грн. Зазначає, що 07.02.2018 ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю у розмірі 80 %, з урахуванням інших виплат, які не були враховані при нарахуванні пенсії у 2011 року. Однак, Полтавським ОУПФУ Полтавської області листом від 19.02.2018 року № 100/ф-14 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/1518/18, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 15:00 05 червня 2018 року.

31 травня 2018 року до суду від Полтавського ОУПФУ Полтавської області надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 155-157/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VІІІ, з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", тому з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 - втратила чинність. Пояснює, що за наслідками розгляду поданої заяви ОСОБА_1 доданих документів для перерахунку пенсії, Управління 19.02.2018 надано відповідь у порядку звернення громадян з роз'ясненням вимог чинного законодавства. Вказує, що із серпня 2011 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 80 % посадового окладу, підвищення за ранг, вислугу років, надбавок за виконання особливо-важливої роботи та роботи із таємними документами (стаття 37 зазначеного Закону). При цьому посадовий оклад, підвищення за ранг, вислугу років було взято на момент призначення пенсії, а інші виплати за попередні 24 календарні місяці. Вважає, що надана до заяви довідка про заробітну плату № 01-09/41 від 07.02.2018, не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3.

Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року витребувано докази та оголошено перерву у судовому засіданні до 09:00 20 червня 2018 року.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському ОУПФУ Полтавської області з 25 серпня 2011 року, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80% заробітної плати /а.с. 19, 39, 45, 144/.

Згідно довідки Управління Державного казначейства у Полтавському районі про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про держану службу" №01-11/555 від 22 серпня 2011 року /а.с. 82/, при обчисленні пенсії позивачу не були враховані у складі заробітної плати виплати інші виплати, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та індексація заробітної плати.

07.02.2018 Управлінням Державної казначейської служби у Полтавському районі Полтавської області видано ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про держану службу" № 01-09/41 /а.с. 15-16/, у якій у складі "Інших виплат" зазначено: матеріальну допомогу на оздоровлення - 3901,00 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань - 1144,00 грн. та індексацію - 1438,99 грн.

Відповідно до вказаної довідки на всі виплати, включені у цю довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 -єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

07.02.2018 ОСОБА_1 звернулася до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про перерахування пенсії, яка була призначена в 2011 році, як державному службовцю, з урахуванням інших виплат (вх. № 100/Ф-14 від 07.02.2018) /а.с. 169/.

Разом із заявою позивачем подано до Полтавського ОУПФУ Полтавської області довідку Управління Державної казначейської служби України у Полтавському районі Полтавській області від 07 лютого 2018 року № 01-09/4 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про держану службу" /а.с. 15-16, 170-171/.

Листом від 19.02.2018 № 100/Ф-14 Полтавське ОУПФУ Полтавської області повідомило позивача, що норма щодо перерахунку пенсій, призначених державним службовцям містилася в статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІ "Про державну службу". Відповідно до зазначеної статті умови та порядок проведення таких перерахунків визначалися Кабінетом Міністрів України. Законом України від 02.03.2015 № 213 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України "Про державну службу". Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". За постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 - втратила чинність. Крім цього, форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1), які надавалися для проведення перерахунку пенсії, були вилучені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2. Зауважено, що Законом України від 10.12.2015 № 889-VІІІ "Про державну службу", який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених державним службовцям пенсій. З набрання чинності законом № 89, стаття 37-1 Закону № 3723 втратила чинність за винятком статті 37 цього Закону щодо призначення пенсій окремим категоріям осіб. Відповідно до статті 90 Закону №889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" /а.с. 17-18/.

Позивач не погодився з відмовою Полтавського ОУПФУ Полтавської області у перерахунку пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з частиною 6 статті 33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною 1 статті 35 Закону України "Про державну службу" передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України "Про державну службу".

За правилами частини 1 цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (частина 2 статті 37-1 Закону України "Про державну службу").

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Отже, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Подібна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постановах Верховного Суду від 15 березня 2018 року у справі №440/1130/16-а, від 19 квітня 2018 року у справі №706/1077/17.

З огляду на вищевикладене, відповідач відмовляючи у перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії, виходячи із 80% суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, визначених у довідці Управління Державної казначейської служби України у Полтавському районі Полтавській області від 07 лютого 2018 року № 01-09/41, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законодавством України.

Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З огляду на дану норму, суд приходить висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання 07.02.2018 до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви з довідкою Управління Державної казначейської служби України у Полтавському районі Полтавській області від 07 лютого 2018 року № 01-09/41, а тому перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен бути проведений з 01 лютого 2018 року, а не з 07 лютого 2018 року, як просить позивач.

Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав ОСОБА_1 вийти за межі позовних вимог, визнати протиправними дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Гоголя, 1а, с. Карпусі, Полтавський район, Полтавська область, 38715) раніше призначеної пенсії, виходячи із 80% суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, визначених у довідці Управління Державної казначейської служби України у Полтавському районі Полтавській області від 07 лютого 2018 року № 01-09/41 та зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Гоголя, 1а, с. Карпусі, Полтавський район, Полтавська область, 38715) перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 лютого 2018 року, виходячи із 80% суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, визначених у довідці Управління Державної казначейської служби України у Полтавському районі Полтавській області від 07 лютого 2018 року № 01-09/41.

Таким чином позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

ОСОБА_1 при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 704 грн. 80 коп., що підтверджується квитанцією № 2 від 10.05.2018 /а.с. 5/.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Гоголя, 1а, с. Карпусі, Полтавський район, Полтавська область, 38715) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Гоголя, 1а, с. Карпусі, Полтавський район, Полтавська область, 38715) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Гоголя, 1а, с. Карпусі, Полтавський район, Полтавська область, 38715) раніше призначеної пенсії, виходячи із 80% суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, визначених у довідці Управління Державної казначейської служби України у Полтавському районі Полтавській області від 07 лютого 2018 року № 01-09/41.

Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Гоголя, 1а, с. Карпусі, Полтавський район, Полтавська область, 38715) перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 лютого 2018 року, виходячи із 80% суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, визначених у довідці Управління Державної казначейської служби України у Полтавському районі Полтавській області від 07 лютого 2018 року № 01-09/41.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Гоголя, 1а, с. Карпусі, Полтавський район, Полтавська область, 38715) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 23 червня 2018 року.

Суддя С.С. Сич