Ухвала суду № 74889467, 23.06.2018, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
23.06.2018
Номер справи
711/4838/18
Номер документу
74889467
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/4838/18

У Х В А Л А

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Казидуб О.Г.,

при секретарі: Зайцевій О.І.

за участю прокурора: Олійник І.П.

адвоката: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси скаргу ОСОБА_2 з обмеженою відповідальність «Ресурс-Центр-М» на бездіяльність прокурора, яка полягає в невнесенні до ЄРДР відомостей відповідно до заяви Директора ТОВ «Ресурс-Центр-М» ОСОБА_3 від 20.04.2018 року про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 206 КК України,-

в с т а н о в и в:

Директор ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Ресурс Центр-М» ОСОБА_3 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси із скаргою на бездіяльність прокурора, яка полягає в невнесенні до ЄРДР відомостей відповідно до заяви від 20.04.2018 року про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 206 КК України. Свою скаргу мотивує тим, що 24 квітня 2018 року ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Ресурс Центр-М» було подано особисто до Прокуратури Черкаської області повідомлення про вчинення кримінального правопорушень за ст. 206 ККУ посадовими особами - начальником митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_4 та заступником начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_5 Суть заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення за ст. 206 ККУ полягала в наступному: відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 04.08.2015 року, серія СТА номер 660552, ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Ресурс Центр-М» (ідентифікаційний код 36780963, вул. Уманська, б. 152В, с. Піківець, Уманський район, Черкаська область, 20392) є власником комплексу нежитлових будівель та споруд за адресою: Черкаська область, Уманський район, Паланська сільська рада, автодорога Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам’янка (через Вінницю), 535 км.

На виконання зобов’язань по договору №1 оренди на складські приміщення від 28.12.2015 року, частину вищевказаних приміщень на правах оренди використовувало ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АгроАльянс», яке проводило господарську діяльність щодо надання послуг митного складу, які контролюються ДФС України у відповідності до положень Митного кодексу України.

23 лютого 2018 року вищевказаний договір припинив свою дію, про що орендар ТОВ «АгроАльянс» повідомив митний орган та відповідно передав (повернув) на виконання умов договору об’єкти нерухомого майна (приміщення).

При передачі приміщення, ТОВ «АгроАльянс» було надано копію наказу №10 від 01.02.2018 року Черкаської митниці ДФС «Про зупинення дії дозволу на право відкриття та експлуатацію митного складу», згідно якого зупинено дію дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу відкритого типу ТОВ «»АгроАльянс», код ЄДРПОУ 31561235, складські приміщення, що розташовані за адресою: Черкаська область,Уманський район, Паланська сільська рада, автодорога Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам’янка (через Вінницю), 535 км, терміном до 02.03.2018 року включно.

Контроль за виконанням даного наказу покладено на заступника начальника митного поста «Умань» ОСОБА_5

Відповідно до пункту 6.4. Наказу Міністерства фінансів України №835 від 16.07.2012 року «Про затвердження Порядку надання складським об’єктам статусу «митний склад» та позбавлення такого статусу» МС виключається з Реєстру МС шляхом внесення посадовою особою ДФС реквізитів листа (подання) та наказу митниці щодо анулювання Дозволу. Дата наказу митниці щодо анулювання Дозволу є датою анулювання цього Дозволу. У Реєстрі МС вказується також кінцева дата переміщення товарів з МС (протягом 30 днів з дня анулювання Дозволу згідно з частиною друтою статті 429 Митного кодексу України).

Пунктом 1 частини 3 статті 412 Митного кодексу України встановлено, що дозвіл анулюється: у разі не усунення підприємством обставин, зазначених у пунктах 1 або 2 частини другої цієї статті, протягом 30 днів, наступних за днем зупинення дії дозволу.

Проте, в приміщеннях за адресою: Черкаська область, Уманські район, Паланська сільська рада, автодорога Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам’янка (через Вінницю), 535 км вже тривалий час, більше 2-х місяців з дня повернення від колишнього орендаря на умовах договору, що припинив свою дію, знаходиться невідомий товар: засоби захисту рослин, який займає частину площі приміщень, які раніше використовувалися та поміщений там під контролем митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС за територіальністю.

Незважаючи на неодноразові звернення, посадові особи: начальник митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_4 та заступник начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_5 жодних дій з 24 лютого 2018 року щодо переміщення товару, що знаходився під митним контролем на колишньому митному складі за адресою: Черкаська область, Уманський район, Паланська сільська рада, автодорога Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам’янка (через Вінницю), 535 км та звільнення наших приміщень для ведення господарської діяльності не вчиняють.

19 квітня 2018 року заступник начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_5 прибув до вищевказаного складського приміщення за адресою: Черкаська область, Уманський район, Паланська сільська рада, автодорога Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам’янка (через Вінницю), 535 км, відібрав зразки товару, та опломбував вказане приміщення пломбою «митниця 902 №036».

03 березня 2018 року ТОВ «Ресурс Центр-М», на виконання попередніх домовленостей, було укладено з фізичною особою підприємцем ОСОБА_6 (13625, Житомирська обл., Ружинський район, село Роставиця, вул. 40-річчя Перемоги, будинок 91, код за ДРФО НОМЕР_1, ІПН НОМЕР_1, № свід. 005414,) договір оренди складського приміщення №16 від 03.03.2018 року, у відповідності до якого у строк до 10 березня 2018 року зобов’язалось передати складські приміщення за адресою: Черкаська область, Уманський район, Паланська сільська рада, автодорога Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам’янка (через Вінницю), 535 км на строк до 03.03.2019 року, вартість оренди визначена в розмірі 84 000, 00 (вісімдесят чотири тисячі) гривень щомісячно.

Але, через перешкоди митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС в особі начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_4 та заступника начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_5, власник приміщень ТОВ «Ресурс Центр-М» не може передати їх орендарю, та шкода від таких дій на даний час вже складає близько 170 000,00 (сто сімдесят тисяч) гривень та збільшується щомісячно на суму місячної орендної плати.

Так, відповідно до пункту 9.2. договору, ТОВ «Ресурс Центр-М» зазнало збитків в розмірі 84 000.00 гривень, за порушення строків передачі нежитлового складського приміщення, внаслідок дій посадових осіб митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС, щодо яких зазначено дане повідомлення про вчинення кримінального злочину.

Такі дії службових осіб начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_4 та заступника начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_5 мають ознаки злочину за ст. 206 Кримінального кодексу України, протидія законній господарській діяльності, тобто протиправна вимога припинити займатися господарською діяльністю чи обмежити її, укласти угоду або не виконувати укладену угоду, виконання (невиконання) якої може заподіяти матеріальної шкоди або обмежити законні права чи інтереси того, хто займається господарською діяльністю, поєднана з погрозою насильства над потерпілим або близькими йому особами, пошкодження чи знищення їхнього майна або захоплення цілісного майнового комплексу, його частини, будівель, споруд, земельної ділянки, об’єктів будівництва, інших об’єктів та незаконне припинення або обмеження діяльності на цих об’єктах та обмеження доступу до них за відсутності ознак вимагання.

Протидія законній господарській діяльності, вчинена організованою групою, або службовою особою з використанням службового становища, або поєднана з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я, або така, що заподіяла велику шкоду чи спричинила інші тяжкі наслідки.

Станом на 11 червня 2018 року, посадові особи Черкаської митниці, в межах якої знаходяться колишні митні склади за адресою: Черкаська область, Уманський район, Паланська сільська рада, автодорога Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам’янка (через Вінницю), 535 км, де зберігався товар, своєю бездіяльністю завдають значної матеріальної шкоди ТОВ «Ресурс Центр-М» та протидіють його законній діяльності, використовуючи своє службове становище.

Враховуючи вищевикладене, посадові особи митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС в особі начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_4 та заступника начальника митного поста «Умань» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_5 не тільки не звільнили складські приміщення власника від товару під митним контролем, а взагалі опломбували дані приміщення, чим фактично протиправно припинили господарську діяльність ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Ресурс Центр-М», видом діяльності якого відповідно до КВЕД є: 52.10 Складське господарство, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Станом на 11 червня 2018 року відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені, витяг заявнику не надано.

На неодноразові звернення ТОВ «Ресурс Центр-М» постійно надається відповідь, що по повідомленню проводиться перевірка, відомості до реєстру не внесені.

В судовому засіданні адвокат ОСОБА_1 скаргу підтримала та просила її задовольнити.

Прокурор у судовому засіданні просив в задоволенні скарги відмовити.

Суд, заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали скарги та поданих документів, приходить до наступного.

Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений ч.1 ст.303 КПК України.

Зокрема, у відповідності до п.1 ч.1 ст.303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Відповідно до ст. 307 КПК України, ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого чи прокурора; зобов’язання припинити дію; зобов’язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.

В судовому засіданні встановлено, що 24.04.2018 адвокат ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Ресурс Центр-М» звернулось до прокуратури Черкаській області з заявою про вчинення кримінального правопорушення за ст. 206 КК України.

Згідно листа прокуратури Черкаської області за № 17/7-259-16 від 26.04.2018 року заяву директора ТОВ «Ресурс Центр-М» ОСОБА_3 розглянуто, підстав для внесення відповідних відомостей до ЄРДР на даний час не вбачається, відомості до ЄРДР не внесено.

Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя зазначає наступне. Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України слідчий чи прокурор мають прийняти рішення про внесення чи відмову у внесенні повідомлення про кримінальне правопорушення невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, що фактично фізично позбавляє слідчого чи прокурора пересвідчитись у наданій інформації про злочин в тому числі і через інші органи та підрозділи, перевірити окремі його обставини і таке інше, а тому, вищевказане та наявність подачі заявником недостовірної інформації про вчинення кримінального правопорушення виключають наявність в діях слідчого порушень законодавства в частині зловживання службовим становищем, а тому в цій частині скарги необхідно відмовити.

Однак, стадія досудового розслідування починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності п.5 ч.11 ст.3 КПК України.

Відповідно до ст.214 КПК України, саме слідчий та прокурор є суб’єктами, які реалізують завдання кримінального судочинства та є відповідальними особами щодо «якості» перевірки заяв, повідомлень про кримінальні правопорушення, оскільки на них покладається обов’язок вивчення цих заяв та повідомлень та прийняття рішень по внесенню повідомлень про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань чи відмові у внесенні до ЄРДР.

Законом передбачено обов’язок слідчого прокурора, іншої службової особи, уповноваженої на прийняття заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, прийняти і зареєструвати їх. Будь-яка відмова не допускається.

Заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення вважається поданим з моменту попередження особи про кримінальну відповідальність за винятком випадків, коли таке попередження неможливо зробити з об’єктивних причин - надходження заяви чи повідомлення поштою, іншим засобом зв’язку, непритомний стан заявника, відрядження, тощо.

Слідчий, прокурор здійснюють свої повноваження відповідно до вимог КПК, починаючи з моменту надходження інформації про кримінальне правопорушення від заявника до правоохоронного органу, що фактично і є передумовою для початку досудового розслідування.

Ця інформація подається у вигляді заяви чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення як в усній формі викладена фізичною особою і оформлена в письмовій формі посадовою особою так і письмово надіслана поштою або передана фізичною особою до відповідного органу, установи особисто.

Реєстрація кримінальних правопорушень, осіб, які їх учинили, здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення. Положення ст.218 цього Кодексу.

Реєстраторами ЄРДР є: прокурори, слідчі органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства та органів державного бюро розслідувань з моменту створення.

Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до Реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою передбачену законом юридичну відповідальність.

Таким чином, саме слідчий та прокурор є особами, які відповідно до КПК України являються відповідальними особами за внесення тієї чи іншої інформації від громадян та юридичних осіб до ЄРДР про скоєння кримінального правопорушення та здійснюють первинну юридичну оцінку цих заяв та повідомлень на предмет встановлення чи не встановлення в цих матеріалах ознак кримінального правопорушення.

Відповідно до ч.7 ст.214 КПК України «Якщо відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені прокурором, він зобов’язаний невідкладно, але не пізніше наступного дня, з дотриманням правил підслідності передати наявні у нього матеріали до органу досудового розслідування та доручити проведення досудового розслідування».

Відповідно до правової позиції, викладеної в п.п.1.1 Узагальнень «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування», затверджених на засіданні Зборів суддів ВССУ 23.12.2016, визначений ч.1 ст.214 КПК України обов’язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб’єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов’язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.

За обставинами даної справи, прокуратура Черкаської області, отримавши заяву директора ТОВ «Ресурс Центр-М» ОСОБА_3 від 24.04.2018, мала надати юридичну оцінку цим повідомленням та матеріалам, які надійшли, внести відомості до ЄРДР та направити за підслідністю матеріали кримінального провадження для проведення досудового розслідування.

За таких обставин, скарга директора ТОВ «Ресурс Центр-М» ОСОБА_3 на бездіяльність прокурора прокуратури Черкаської області ОСОБА_7, яка полягає в невнесенні до ЄРДР відомостей відповідно до заяви директора ТОВ «Ресурс-Центр-М» ОСОБА_3 від 20.04.2018 року про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 206 КК України, підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 214, 303-307, 309 КПК України, п.п.1.1 Узагальнень ВССУ від 23.12.2016 року «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування», слідчий суддя,-

у х в а л и в :

Визнати бездіяльність прокурора прокуратури Черкаської області ОСОБА_7, яка полягає в невнесенні до ЄРДР відомостей відповідно до заяви директора ТОВ «Ресурс-Центр-М» ОСОБА_3 від 20.04.2018 року про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 206 КК України.

Зобов’язати уповноважену особу прокуратури Черкаської області внести відомості до ЄРДР відомості, відповідно до заяви директора ТОВ «Ресурс-Центр-М» ОСОБА_3 від 20.04.2018 року про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 206 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали проголошено 22 червня 2018 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_8