Постанова № 74880166, 18.06.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2018
Номер справи
381/4299/17
Номер документу
74880166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 381/4299/17 Суддя (судді) першої інстанції: Ковалевська Л.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Епель О.В., секретар судового засідання Харитонова Х.Б., за участі позивача ОСОБА_2 та його представника ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 13 квітня 2018 р. (повне рішення 18.04.2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Фастівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

24.11.2017 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Фастівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату йому державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 3 групи, відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р. № 230/96-ВР в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, що дорівнюють прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, за виключенням виплачених сум та провести перерахунок та виплату державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 3 групи, відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ в редакції Закону України від 06.06.96 р. № 230/96-ВР в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму за виключенням виплачених сум, згідно постанови Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17 травня 2011 року № 8а-3/11, з листопада 2011 року по листопад 2017 року; та поновити виплату йому державної пенсії, як особі, віднесеній до І категорії, інваліду 3 групи, відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р. № 230/96-ВР в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, що дорівнюють прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, та виплату державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 3 групи, відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ в редакції Закону України від 06.06.96 р. № 230/96-ВР в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, згідно постанови Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17 травня 2011 року № 8а-3/11 з грудня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем протиправно не виконується постанова Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17 травня 2011 року № 8а-3/11, яка набрала законної сили.

Рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 13 квітня 2018 р. у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Апеляційну скаргу обґрунтовано доводами аналогічними позовній заяві.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали доводи апеляційної скарги, просили її задовольнити, представник відповідача до суду не прибув, про місце, дату, час розгляду справи повідомлені належним чином.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та є інвалідом ІІІ групи, внаслідок захворіння зв'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченнями, довідкою МСЕК. (а.с.32,33,79).

Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, як інвалід III групи.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17 травня 2011 року № 8а-3/11, визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Фастівському районі щодо проведення перерахунку та виплату йому пенсії, що не відповідає положенням ст. ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.1996 р. № 230/96-ВР, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Фастівському районі провести перерахунок та виплату державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 3 групи, відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р 230/96-ВР в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, що дорівнюють прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, починаючи з 28 січня 2011 року за виключенням виплачених сум та провести перерахунок та виплату мені державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 3 групи, відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ в редакції Закону України від 06.06.96 р. № 230/96-ВР в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму з 10 травня 2010 року за виключенням виплачених сум.

З листа Міністерства юстиції України від 26.05.2017 року вбачається, що відповідно до інформації управління Пенсійного фонду України у Фастівському районі Київської області заборгованість згідно постанови суду від 17.05.2011 року нарахована та виплачена ОСОБА_2 в повному обсязі.

Позивач стверджує, що відповідно до довідок № 3323 від 02.11.2017 року та № 3384 від 09.11.2017 року, постанова Фастівського міськрайонного суду Київської області № 8а-3/11 від 17.05.2011 року виконувалась тільки до жовтня 2011 року, в подальшому виплати у належному розмірі не здійснювались, що свідчить про бездіяльність відповідача з виконання постанови Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17.05.2011 року №8а-3/11 та порушує його права на належний рівень соціального захисту.

Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.

Відповідно до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України № 76 VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року внесено зміни, зокрема, і до статей 50 та 54 Закону Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796- XII. Вказаний закон набрав чинності з 01.01.2015 року.

Згідно ст. 50 Закону № 796 - ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно п. 11 вказаного Порядку мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІІ групи інвалідності - 145% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 13 цього ж Порядку в редакції, що діяла у спірний період, встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС інвалідам IIІ групи - 284,70 гривні.

Отже, виплата державної пенсії по інвалідності, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, проводилась у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно пункту 3 ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями КМУ встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог.

Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012 підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.

З огляду на зазначене, колегія суддів не приймає доводів апеляційної скарги про обов'язок відповідача здійснювати нарахування пенсії позивачу згідно постанови Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17 травня 2011 року, якою встановлені розміри пенсії позивача, оскільки ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі яких постановлено судове рішення, в подальшому викладені в новій редакції.

Не заслуговують на увагу також доводи позивача, що зміни в редакції Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які набули чинності після прийняття постанови судом, звужують права громадян та суперечать Конституції України, колегія суддів зазначає, що вказані зміни не визнані Конституційним Судом України неконституційними, а тому підлягають застосуванню.

Європейський суд з прав людини в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Дані висновки узгоджуються з висновком Верховного Суду, викладеного в постанові від 13.02.2018 року у справі №756/8380/16.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанцій, що у спірний період відсутні правові підстави для перерахунку та виплати позивачеві державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком відповідно, а тому позов задоволенню не підлягає.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для його скасування.

Відповідно до частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, постанови суду першої інстанції без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з додержанням норм процесуального права, тому відсутні підстави для її скасування.

Повний текст постанови виготовлений 23.06.2018.

Керуючись ст. ст. 229, 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 13 квітня 2018 р. (повне рішення 18.04.2018 року) - залишити без задоволення.

Рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 13 квітня 2018 р. (повне рішення 18.04.2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Фастівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

Л.В. Губська

О.В. Епель