Ухвала суду № 74880052, 23.06.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2018
Номер справи
875/32/18
Номер документу
74880052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 875/32/18

УХВАЛА

23 червня 2018 року м. Київ Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Безименної Н.В.

суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.

за участю секретаря судового засідання Цюпка Ю.А.

у присутності представників відповідача Краснощок А.І., Васильченко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представників Центральної виборчої комісії про передачу справи за адміністративним позовом кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про зобов'язання вчинити дії на розгляд до іншого суду,-

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просить:

- зобов'язати Центральну виборчу комісію скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №418 від 16 квітня 2018 року;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №420 від 10 травня 2018 року;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію провести реєстрацію обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4 згідно постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №337 від 31 грудня 2017 року «Про визнання ОСОБА_4 Таїровським селищним головою, обраним на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад, об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів від 24 грудня 2017 року»;

- вийти за межі позовних вимог у випадку необхідності повного захисту прав та інтересів позивача;

- витрати пов'язані з розглядом справи покласти на відповідача.

В обґрунтування порушення його прав позивач зазначає про наявність обставин та судових спорів, які ставлять під сумнів правомірність дій Таїровської селищної виборчої комісії, законність дій комісії по призначенню нових виборів та результатів цих виборів, що впливає на права позивача, як кандидата на посаду Таїровського селищного голови, а у разі його обрання селищним головою, можуть бути підставою для скасування результатів виборів, а отже потребують правового захисту.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив передати дану справу на розгляд Окружному адміністративному суду м.Києва, а у іншому випадку у задоволенні позову відмовити, зазначаючи, що позивач не є належним суб'єктом звернення до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності, які стосуються виборчого процесу перших виборів Таїровського селищного голови 29 грудня 2017 року, позивач фактично намагається оскаржити рішення територіальної виборчої комісії до неналежного суду, постанови Таїровської селищної виборчої комісії №418 від 16 квітня 2018 року та №420 від 10 травня 2018 року прийнято поза межами виборчого процесу.

Позивач у судове засідання не з'явився. Про день час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.11 ст.273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

В судовому засідання представниками відповідача було заявлено клопотання про передачу справи до Окружного адміністративного суду м.Києва.

Заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи заявленого клопотання, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Відповідно до п.п.1, 5, 6 ч.1 ст.24 Закону України «Про місцеві вибори» Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України «Про Центральну виборчу комісію», зокрема, здійснює контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України; може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно); у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Закону щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Законом, результатів відповідних місцевих виборів та/або реєстрації обраних депутатів, сільських, селищних, міських голів, старост встановлює результати таких місцевих виборів та/або приймає рішення щодо реєстрації відповідних осіб. Порядок транспортування до Центральної виборчої комісії виборчої документації від відповідної територіальної виборчої комісії встановлюється Центральною виборчою комісією.

Таким чином, Центральна виборча комісія наділена повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства про місцеві вибори, може з власної ініціативи скасувати незаконне рішення територіальної виборчої комісії та прийняти відповідне рішення, і у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією встановлених Законом України «Про місцеві вибори» порядку та строки реєстрації обраного селищного голови приймає рішення щодо реєстрації відповідної особи.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлено ст.273 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Частиною 3 наведеної статті передбачено, що рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.

Згідно з ч.2 ст.22 КАС України апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії (окрім визначених частиною четвертою цієї статті), дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.

Статтею 245 КАС України встановлено повноваження суду при вирішенні справи, та відповідно до п.4 ч.2 наведеної статті у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Отже, наведеними нормами процесуального законодавства передбачено, що в рамках спірних правовідносин до Київського апеляційного адміністративного суду можуть бути оскаржені саме рішення, дії чи бездіяльність Центральної виборчої комісії, які мали місце у межах виборчого процесу, та задоволенню вимог щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень, в даному випадку Центральної виборчої комісії, вчинити певні дії має передувати визнання протиправною бездіяльності наведеного суб'єкта владних повноважень.

Процесуальний закон не наділяє суд повноваженнями щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії без визнання протиправною його бездіяльності.

Хоча позивачем було заявлено позовні вимоги лише зобов'язального характеру, фактично, ним оскаржується бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка виразилась у не скасуванні постанов Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №418 від 16 квітня 2018 року, №420 від 10 травня 2018 року, які на думку позивача не відповідають нормам чинного законодавства, та не проведення реєстрації обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4, згідно постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №337 від 31 грудня 2017 року «Про визнання ОСОБА_4 Таїровським селищним головою, обраним на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад, об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів від 24 грудня 2017 року».

Враховуючи, що про не проведення реєстрації обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4 у встановлені ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» строк відповідач був обізнаний з моменту отримання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року у справі №815/1150/18, внаслідок чого було винесено постанову Центральної виборчої комісії від 11 квітня 2018 року №66, тому саме з цього моменту у відповідача виникли підстави для прийняття рішення щодо реєстрації обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4

Беручи до уваги, що постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №418 та №420 були винесені 16 квітня 2018 року та 10 травня 2018 року відповідно і невідкладно були доставлені до Центральної виборчої комісії згідно з п.3 резолютивної частини вказаних постанов, саме з цього моменту у відповідача виникли повноваження з власної ініціативи скасувати вказані постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області у разі встановлення їх незаконності.

Таким чином, позивачем фактично оскаржується бездіяльність Центральної виборчої комісії, що мала місце у період з 21 березня 2018 року по 10 травня 2018 року

Колегія суддів зазначає, що до Київського апеляційного адміністративного суду оскаржуються рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії як суб'єкта виборчого процесу (за винятком рішень, дій чи бездіяльності щодо встановлення результатів виборів) та члена цієї комісії, якщо ці рішення, дії або бездіяльність прийняті (вчинені) в межах виборчого процесу.

Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес включає такі етапи: утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; висування та реєстрація кандидатів; проведення передвиборної агітації; голосування у день виборів; підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Згідно ч.5 наведеної статті виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.

Як встановлено судом, постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольского району Одеської області №337 від 31 грудня 2017 року ОСОБА_4 визнано селищним головою, обраним на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, 24 грудня 2017 року.

Постановами Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2018 року у справі №815/375/18 та від 19 лютого 2018 року у справі № 815/614/18 встановлено, що повідомлення про обрання ОСОБА_4 Таїровським селищним головою Таїровської об'єднаної територіальної громади Овідіопольского району Одеської області була офіційно оприлюднене у № 001-002 газети «Чорноморські новини» від 04 січня 2018 роки.

Отже, виходячи з положень ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес з перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року, в тому числі виборів Таїровського селищного голови, завершився 20 січня 2018 року.

Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про місцеві вибори» повторні місцеві вибори призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня повторних місцевих виборів.

Враховуючи, що постановою Таїровської селищної виборчої комісієї Овідіопольського району Одеської області №420 від 10 травня 2018 року призначено повторні вибори Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області на неділю - 15 липня 2018 року, відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес з повторних виборів Таїровського селищного голови розпочався 26 травня 2018 року.

Таким чином, бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка фактично оскаржується позивачем, мала місце поза межами виборчого процесу, а відтак цей спір підсудний окружному адміністративному суду.

Пунктом 3 ч.1 ст.29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Таким чином, процесуальним законодавством передбачено обов'язок суду передати справу на розгляд до компетентного суду.

Згідно з ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Приймаючи до уваги, що відповідачем у справі є постійно діючий колегіальний державний орган, який наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів - Центральна виборча комісія, місцезнаходженням якої є м.Київ, колегія суддів вважає за доцільне задовольнити клопотання представників відповідача та передати справу на розгляд до Окружного адміністративного суду м.Києва.

Керуючись ст.ст. 22, 23, 29, 168, 243, 248, 273, 278 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Клопотання представників Центральної виборчої комісії про передачу справи на розгляд до іншого суду - задовольнити

Передати справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про зобов'язання вчинити дії на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Верховного Суду через Київський апеляційний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.

Повний текст ухвали виготовлено 23 червня 2018 року.

Головуючий суддя Н.В.Безименна

Судді В.О.Аліменко

А.Ю.Кучма