Постанова № 74879886, 20.06.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
826/3875/18
Номер документу
74879886
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@apladm.ki.court.gov.ua

Головуючий суддя у першій інстанції: Смолій І.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2018 року Справа № 826/3875/18

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Губської Л.В., Карпушової О.В.,

за участю секретаря Лісник Т.В.,

позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 травня 2018 року у справі

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання дій протиправними

та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач) про:

- визнання незаконною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача за період з 01.01.2016 р.;

- зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за період, в якому вона підлягала виплаті, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки від 24.05.2017 р. № 22/6-5191 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, по визначеному в довідці посадовому окладу - 2800,00 грн., окладу за спеціальним званням -2200,00 грн., провести за період з 01.01.2016 р. перерахунок та виплату (за період, в якому вона підлягає виплаті) пенсії з включенням до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія з 01.01.2016 р., а також у подальшому підвищення посадового окладу - 15% - 420,00 грн., надбавки за стаж служби 40% - 2168,00 грн., надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% визначеного посадового окладу поліцейських, з урахуванням окладу поліцейського за військовим (спеціальним) званням та надбавки за стаж служби в поліції - 3794,00 грн, а також премії у розмірі 51% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань - 5804,82 грн., так як відсоткові підвищення, надбавки і премії входять до розрахунку пенсії по пенсійній справі 5191, з проведенням перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимального розміру на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 травня 2018 року адміністративний позов було задоволено частково, а саме:

- визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2016 р. як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988 на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 24.05.2017 р. № 22/6-5191;

- зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві здійснити позивачу перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2016 р. як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988 на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 24.05.2017 р. № 22/6-5191.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог було відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.01.2016 р., право на який встановлено судом першої інстанції, не може бути застосований граничний розмір, а також, що вона має бути перерахована з включенням всіх складових його грошового забезпечення, на які він посилається, а не лише тих, що вказані в довідці Департаменту.

З цих та інших підстав апелянт вважає, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи і порушено норми матеріального та процесуального права, а тому просить змінити оскаржуване рішення суду шляхом доповнення його інформацією про включення до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія позивача з 01.01.2016 р. та в подальшому, підвищення посадового окладу 15%, зміненої надбавки за стаж служби 40%, надбавки за ОВЗ у розмірі 50% загального посадового окладу поліцейського, з урахуванням окладу поліцейського за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (надбавки за стаж служби), а також премії 51% по відношенню до всіх зазначених вище нарахувань (загального посадового окладу поліцейського, окладу поліцейського за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за ОВЗ), проведення такого перерахунку та виплати без обмеженя максимального розміру пенсії, встановивши раніше призначений розмір пенсії 76% від перерахованого грошового забезпечення, невідкладної виплати нарахованих коштів на виконання рішення суду та одноразової виплати загальної суми боргу з 01.01.2016 р.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши у межах апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 308 КАС України, повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а рішення суду - без змін з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач з 2005 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому як колишньому працівнику органів внутрішніх справ України (міліції) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідачем здійснювалося нарахування позивачу пенсії у розмірі 76% від грошового забезпечення 4617,20 грн., що складало 3509,07 грн. з наступних видів виплат: - посадовий оклад 1380,00 грн., - оклад за військове звання 130,00 грн.,- процентна надбавка за вислугу років 35% - 528,50 грн., - надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1019,25 грн., - премія 51 % - 1559,45 грн.

03.02.2017 р. МВС України за вих. № 1461/05/22-2017 направилено до ПФУ повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції).

Листом від 28.03.2017 р. за вих. № 9493/02-23 ПФУ повідомило свої територіальні органи (Головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій (ГУ МВС) УМВС України в областях та м. Києві.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в м. Києві підготувала та направила до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 22/6-5191 станом на 01.01.2016 р.

25.01.2018 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою щодо перерахунку розміру його пенсії, відповідно до чинного законодавства.

Листом від 31.01.2018 р. № 3502/03 ГУ ПФУ в м. Києві в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії позивачу відмовлено у зв'язку з тим, що додаткові кошти для перерахунку і виплати пенсії Державним бюджетом України не виділені.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати його пенсії в належному розмірі з 01.01.2016 р., звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Судова колегія встановила, що ухвалюючи оскаржуване судове рішення в частині задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок його пенсії у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988.

Відмовляючи в іншій частині позову, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку відсутні належні правові підстави для задоволення заявлених позивачем вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок його пенсії без обмеження граничного розміру виплат та з урахуванням видів грошового забезпечення, не вказаних у довідці Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 24.05.2017 р. № 22/6-5191.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Постанова № 45), постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Постановою № 988 затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.

Постановою КМУ від 18.11.2015 р. № 947 внесено зміни до постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», що також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.

29.12.2015 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

У ст. 102 Закону № 580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п.п. 1, 2, 3, 5 Постанови № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до п.п. 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Законом № 1058-IV передбачено, що він розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 44, ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що зміна розміру видів грошового забезпечення, передбачених ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, зокрема зміна грошового забезпечення поліцейських, є безумовною правовою підставою для перерахунку пенсії працівника міліції на підставі Постанови № 988.

При цьому, право на отримання пенсії зі здійсненням такого перерахунку особи зазначеної категорії набули з 01.01.2016 р.

Аналогічні висновки щодо застосування вищенаведених норм права викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 р. по зразковій справі № 820/6514/17 і, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, підлягають безальтернативному врахуванню судами.

Виходячи з цього, колегія суддів звертає увагу на те, що позивач набув право на перерахунок його пенсії з 01.01.2016 р. на підставі Закону № 900, ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ № 988, і відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення позивача, зобов'язаний був здійснити такий перерахунок його пенсії з вказаної дати, що не було ним вчинено.

При цьому, як правильно встановлено судом першої інстанції, відсутність бюджетного відшкодування, як на таке посилається відповідач, не є правовою підставою для невиконання ним покладених на нього обов'язків.

При цьому, апеляційний суд приймає до уваги та враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішенні від 08.11.2005 р. по справі «Кечко проти України», відповідно до якої органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків.

Водночас, згідно зі ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Крім того, у рішеннях від 06.07.1999 р. № 8-рп/99, від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

З огляду на зазначене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності бездіяльності відповідача стосовно не здійснення перерахунку пенсії позивача та наявності достатніх і необхідних правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок та виплату відповідних сум пенсії.

Разом з тим, перевіряючи рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги в частині щодо відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача без обмеження граничного розміру виплат та з урахуванням видів грошового забезпечення, не вказаних у довідці Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 24.05.2017 р. № 22/6-5191, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Так, статтею 55 Конституції України гарантовано судовий захист порушеного права.

Така концепція закладена й в основу завдань адміністративного судочинства, що також націлені на захист порушеного права чи законного інтересу особи, а не того, що ймовірно буде порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

Водночас, як було правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами даної справи, позивачу відповідачем не було здійснено перерахунку та виплати його пенсії у збільшеному розмірі, з чого, власне, й виник спір у цій справі.

Тож, відповідачем на стадії виниклих правовідносин не були реалізовані його дискреційні повноваження з приводу вирішення питання про відсотковий розмір пенсії позивача при здійсненні відповідного перерахунку та виплати і про обмеження його пенсії граничним розміром.

При цьому, у відповідності до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р. на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

При цьому, колегія суддів звертає увагу й на те, що перерахунок пенсії здійснюється територіальними органами ПФУ на підставі складових грошового забезпечення, вказаних у відповідних довідках, однак, як було вставлено вище, складові, зазначені позивачем в його апеляційній скарзі у довідці Департаменту від 24.05.2017 р. № 22/6-5191 не вказані, дії щодо видачі такої довідки та/або бездіяльність щодо їх не включення в неї протиправними у порядку встановленому законодавством не визнавалися.

Тож, судом першої інстанції було обґрунтованого та правомірно задоволено позовні вимоги шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988 на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 24.05.2017 р. № 22/6-5191.

Таким чином, позовні вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничним розміром та з урахування складових грошового забезпечення, не вказаних у зазначеній довідці, є передчасними та не підлягають задоволенню на стадії виниклих правовідносин, що й було правомірно встановлено судом першої інстанції у мотивувальній частині рішення /Т.1 а.с.38 зі зворотного боку та а.с.39/.

Крім того, перевіряючи доводи апелянта, колегія суддів також зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин відповідачем не порушувалося право позивача на отримання пенсії у розмірі 76% від грошового забезпечення і він взагалі не заявляв таких позовних вимог при зверненні до суду першої інстанції /Т.1 а.с.18/, тому відповідно до ч. 5 ст. 308 КАС України вони не можуть розглядатися судом апеляційної інстанції.

Тож, доводи апелянта про те, що при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.01.2016 р., право на який встановлено судом першої інстанції, не може бути застосований граничний розмір, а також, що вона має бути перерахована з включенням всіх складових його грошового забезпечення, на які він посилається, а не лише тих, що вказані в довідці Департаменту, та в розмірі 76% від грошового забезпечення, судом відхиляються з підстав, наведених вище.

Отже, проаналізувавши всі доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що вони не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, яким повно і правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає залишенню без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 травня 2018 року - без змін.

При цьому, оскільки судом апеляційної інстанції не здійснено зміни або скасування рішення суду, то відповідно до ст. 139 КАС України, понесені відповідачем та апелянтом у цій справі судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 травня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Повний текст рішення, відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України, виготовлено 22 червня 2018 року.

Головуючий суддя:

Судді: