Рішення № 74877571, 23.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2018
Номер справи
820/3966/18
Номер документу
74877571
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2018 р. Справа № 820/3966/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 61184) до Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, вул. Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під’їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) та Харківського обласного військового комісаріату (вул. Кацарська. 56. м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377 з 01.09.2008 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 з 01.01.2014 протиправними;

- зобов'язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 р. № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814; після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою починаючи з 01.09.2008, з 01.01.2014; подати протягом 30 днів, з дня набрання судовим рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення;

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1 скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 з 01.09.2008 р., наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 з 01.01.2014 р.; подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що вважає протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України яка полягає у неповідомленні головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв’язку з із набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за № 761/15452; далі - Наказ № 377) з 01.09.2008 р. та у зв'язку із набуттям чинності наказу Міністра оборони України наказ Міноборони від 27.11.2013 року №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі - Наказ №814) з 01.01.2014 р. Позивач вважає протиправною бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо: не реалізації права позивача на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком яке позивач набув 01.01.2016 р.; не перерахунку та не нарахуванні пенсії позивачу у зв'язку із набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за №761/15452; далі - Наказ №377) з 01.09.2008 р.; не перерахунку та не нарахуванні пенсії позивачу у зв'язку із набуттям чинності наказу Міністра оборони України наказ Міноборони від 27.11.2013 року №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" з 01.01.2014 року. З наведених підстав позивач просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача, Пенсійний фонд України 11.06.2018 року надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що проти адміністративного позову заперечує в повному обсязі з наступних підстав та мотивів. Щодо наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.08.2008 № 761/15452, листом департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.08.2008 № 248/6/С/1087-Д повідомлено Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв’язку з набуттям чинності наказу №377. Оскільки, рішення про зміну розміру грошового забезпечення прийняте не Кабінетом Міністрів України, у Пенсійного фонду України не виникло підстав повідомити територіальні органи. Щодо наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.12.2013 № 2100/24632, представник відповідача зазначив, що повідомлення про підстави перерахунку пенсії відповідно до наказу № 814 на адресу Пенсійного фонду України не надходило. Оскільки, Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про зміну грошового забезпечення, і повідомлення від Міністерства оборони України не надходило, підстави для повідомлення Пенсійним фондом України територіальних органів відсутні. Повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 № 248/3/6/2025, було надіслано до Пенсійного фонду України в рамках примусового виконання рішення суду у справі № 640/3629/14-а та стосувалось конкретно визначеної особи, оскільки, ОСОБА_1, не був стороною у вищезазначеній судовій справі, повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 № 248/3/6/2025 не розповсюджує свою дію на нього та не зобов’язує Пенсійний фонд України повідомляти головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про проведення перерахунку пенсій усім військовослужбовцям, або окремо Позивачу. На виконання п.1 Постанови № 103 органами Пенсійного фонду України з 01.01.2016 проводиться перерахунок пенсій призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, на умовах та в порядку встановлених вказаною постановою. Станом на дату розгляду справи головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено перерахунок пенсії Позивачу.

Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 07.06.2018 року надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що діяв виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а вимоги позивача, в свою чергу, безпідставні та такі, що задоволенню не підлягають. Окрім цього, зазначив що, оскільки Міністерство оборони України не повідомило Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення, який з свою чергу не повідомив відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений Конституцією та законами України, не мало підстав для складання списків та передачу їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення ля перерахунку пенсій та проводити перерахунок пенсії.

Представник відповідача, Харківський обласний військовий комісаріат 05.06.2018 року надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки вимоги позивача щодо облвійськомату є незаконними та безпідставними. У відзиві на позов представник відповідача зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” 28.07.2008 року був виданий наказ Міністра оборони України № 377 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за №761/15452),, потім № 814 від 27.11.2013р. а на даний час діє наказ МОУ № 94 від 14.02.2017 року якими затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України). Відповідно до п.24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від 30.01.2007р. № 3-1 „Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою КМ України від 13.02.08р. № 45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду, оскільки Пенсійний фонд відмовляється у перерахуванні військових пенсій зв’язку з прийняттям наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року, №814 від 27.11.2013 року, то дії облвійськкомату - суб’єкта владних повноважень щодо не видачі ГУ ПФУ в Х/обл, без його письмового запиту, „Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії”, щодо позивача, на підставі якої ГУ ПФУ в Х/обл. повинен проводитись перерахунок пенсії позивача, є правомірними та такими, що відповідають діючому законодавству України у сфері військово - пенсійних правовідносин.

11.06.2018 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду від уповноваженого представника позивача надійшло відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на позовну заяву, в якому викладено правову позицію представника позивача стосовно порушених відповідачем у відзиві на позову питань. Окрім цього, зазначив про невідповідність доводів відповідача висновками Верховного Суду в аналогічних справах.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З наявних матеріалів справи вбачається, що позивач проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України на посаді старшого наукового співробітника науково-дослідної лабораторії кафедри радіотехнічних систем/навігації і посадки/ факультету наземного забезпечення бойових дій авіації (підполковник) Харківського інституту Військово-Повітряних Сил Збройних Сил та наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 26.11.2004 року № 1018 був звільнений у запас за пунктом 67, підпунктом "В" (у зв'язку зі скороченням штатів) з правом носіння військової форми, і 22.12.2004 року виключений із списків особового складу факультету, що підтверджується витягом з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 26.11.2004 р. № 1018 та витягом з наказу начальника факультету наземного забезпечення бойових дій авіації Харківського університету Повітряних Сил (по стройовій частині) від 20.12.2004 р. № 103.

З 23.12.2004 р. призначено позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" як особі звільненої з військової служби, що підтверджується розрахунком пенсії Міністерства оборони України за вислугою років від 27.12.2004 р. Позивач перебуває на пенсійному обліку у ГУПФУ (пенсійна справа № ФХ-111776).

З наявних матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою від 21.02.2018 року якою просив скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 р. № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814, наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94; після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений 90% з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814, наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94, здійснити виплату суми перерахунку починаючи з 01.09.2008 року, з 01.01.2014 року та з 01.05.2017 року відповідно.

Листом №1720/С-14 від 13.03.2018 року позивача було повідомлено про відмову в задоволенні зазначеної заяви.

Крім того, з наявних матеріалів справи вбачається, що позивач також звернувся до Харківського обласного військового комісаріату із заявою від 21.02.2018 року якою просив скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.07.2008 р. № 377 з 01.09.2008 р., наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 з 01.01.2014 р., наказу Міністра оборони України від 14.02.2017 № 94 з 01.05.2017 р. та подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Листом № ФХ-111776/581/ВСЗ від 06.03.2018 року позивача було повідомлено про відмову в задоволенні зазначеної заяви, оскільки списків осіб про грошове забезпечення яких слід перерахувати відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 з 01.09.2008 р., відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 з 01.01.2014 р., та відповідно до наказу Міністра оборони України від 14.02.2017 № 94 з 01.05.2017 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області військовій комісаріат не отримував.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - постанова № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців &?з;…&?и; або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підпунктом 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 1294) керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за №761/15452; далі - Наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Міноборони своїм листом від 29.08.2008 р. №248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв’язку з набуттям чинності Наказу №377.

Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі - Наказ № 814) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Міноборони своїм листом від 20.11.2014 р. №248/6/2025 повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв’язку з набуттям чинності Наказу № 814.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки Кабінет Міністрів України Постановою № 1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то накази останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінився розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України у постановах від 24.04.2012 р. та 16.01.2013 року, 01.07.2014 р. та 16.03.2016 р. (№№ 21-84а12, 21-416а12, 21-252а14, 554/19053/14-а відповідно).

Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за №135/13402, Харківський обласний військовий комісаріат (далі Харківський ОВК) є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Уповноважені структурні підрозділи зобов’язані у п’ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п’яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п’ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії".

Аналіз норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» свідчить про те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Міноборони повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій; Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Судом встановлено, що Міноборони листом від 29 серпня 2008 року №248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27 липня 2008 року № 377, та листом від 20 листопада 2014 року № 248/6/С/2025 повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27 липня 2008 року № 377 та наказу Міноборони від 27 листопада 2013 року № 814. Вказаний факт встановлено постановою Верховного Суду від 03.05.2018 року по справі №638/13960/17, та в силу приписів ч.4 ст.78 КАС України, не потребують доказуванню.

Суд приходить до висновку, що у зв'язку із виданням Міноборони наказів від 27 липня 2008 року № 377 та від 27 листопада 2013 року № 814 позивач має право на перерахунок пенсії.

При цьому, судом встановлено, що визначену вказаним Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Пенсійний фонд України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави проведення перерахунку пенсій.

Отже, без повідомлення Пенсійним фондом України та отримання відповідної довідки у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у зв'язку із виданням Міноборони наказів від 27 липня 2008 року №377 та від 27 листопада 2013 року №814 позивач набув право на перерахунок пенсії, однак внаслідок протиправної бездіяльності Пенсійного фонду України щодо не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 №814, допущено порушення прав позивача на перерахунок пенсії з дати виникнення такого права. Вказане є підставою для задоволення позовної вимоги про зобов'язання Пенсійного фонду України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 №814.

При цьому, позовні вимоги щодо зобов’язання головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 р. № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814; після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою починаючи з 01.09.2008, з 01.01.2014; подати протягом 30 днів, з дня набрання судового рішення законної сили, звіт про виконання судового рішення та зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату після отримання списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1 скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 з 01.09.2008 р., наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 р., подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними та судове рішення не може бути ухвалено під умовою.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Вказані висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 03.05.2018 року по справі 638/13960/17.

Відносно зазначення у позовній вимозі щодо визнання бездіяльності Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, суд не може обмежувати судовим рішенням термін або строк виплати перерахованого розміру пенсії, оскільки із самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії. Суд враховує правову позицію щодо застосування строку виплати пенсії яка висловлена Верховним Судом України у постановах від 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13) та від 23 квітня 2012 року (справа № 21-239а11).

Відносно посилань відповідачів на порушення з боку позивача строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини, щодо пенсійного забезпечення осіб звільнених з військової служби та строки перерахунку пенсій врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно ч. 3 ст. 51 вказаного Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунки розміру пенсії позивачу, у зв'язку з набуттям чинності Наказу № 377 не проведений з 01 вересня 2008 року, а у зв'язку із набуттям чинності Наказу № 814 не проведений з 01 січня 2014 року саме з вини Пенсійного фонду України, тобто право позивача на зазначений перерахунок не обмежено будь-яким строком.

Суд критично відноситься до посилань відповідачів на той факт, що Накази Міноборони від 28.07.2008 року №377 та від 27.11.2013 року №814 втратили чинність, оскільки Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 06.02.2012 р. (справа № 21-322а11).

Тобто втрата чинності Наказів №377 та №814 не є підставою для втрати права позивача на перерахунок пенсії якій не був проведений органом Пенсійного фонду та зменшення розміру пенсії позивача.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За викладених обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України щодо не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 з 01.09.2008 та наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 та зобов'язання Пенсійного фонду України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 №814, документально і нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню.

В іншій частині позовних вимог підстави для задоволення відсутні оскільки вони є передчасними, а висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення) (ч.7ст.246 КАС України).

Щодо вимоги позивача стосовно надання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що в силу положень ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зазначене є правом суду, а не обов'язком, водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст.382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов’язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 257, 258 , 263, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 61184) до Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, вул. Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під’їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Харківського обласного військового комісаріату (вул. Кацарська. 56. м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, вул. Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601) щодо не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 61184) в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року № 377 з 01.09.2008 року та наказу Міноборони від 27.11.2013 року №814 з 01.01.2014 року.

Зобов'язати Пенсійний фонд України (код ЄДРПОУ 00035323, вул. Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601) надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 61184) в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року №377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 року №814.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, вул. Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 61184) судовий збір у сумі 1409,60 (одна тисяча чотириста дев’ять) гривень 60 копійок.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено 23 червня 2018 року.

Суддя Супрун Ю.О.