
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1469/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом виконувача обов’язків керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області до Турківської районної ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
в.о. керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області звернувся до суду з позовом до Турківської районної ради Львівської області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Турківської районної ради Львівської області щодо невжиття заходів по забезпеченню фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017.
- зобов’язати Турківську районну раду Львівської області вжити заходів щодо забезпечення фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017.
Ухвалою від 23.04.2018 суд залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 05.05.2018 суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 05.05.2018 суд підтвердив наявність підстав для представництва керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області інтересів держави в суді у справі за його позовом до Турківської районної ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час вивчення стану дотримання вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в навчальних закладах Турківського району впродовж 2017 року виявлено, що відповідачем не вживаються заходи щодо забезпечення фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017. Внаслідок бездіяльності Турківської районної ради вимоги пожежної безпеки загальноосвітніх закладах Турківського району не забезпечуються, що є порушенням норм чинного законодавства в частині забезпечення учнів безпечними та нешкідливими умовами навчання.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив, в яких просить суд відмовити у задоволенні позову повністю. Відзив обґрунтований тим, що відповідача не повідомлено про проведення перевірки щодо додержання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у навчальних закладах району та про її наслідки. Відповідач зазначає, що про виявлені порушення дізнався із вимоги про надання інформації №23/05/2/22-203 від 26.02.2018 Самбірської місцевої прокуратури Львівської області.
Також відповідач вказує про те, що згідно з інформацією наданою відділом освіти Турківської РДА при затвердженні кошторисів навчальних закладів по КЕКВ 2210 та КЕКВ 2240 були закладені кошти, які відділ освіти Турківської РДА разом із керівниками відповідних закладів могли у 2017 році і можуть у 2018 році самостійно без окремого рішення Турківської районної ради, використовувати для фінансування заходів пожежної безпеки.
Окрім цього рішенням №424 від 19.04.2018 на підставі листа відділу освіти Турківської РДА №294 від 17.04.2018 Турківська районна рада внесла зміни в рішення №402 від 22.03.2018 і спрямувала кошти в сумі 115,5 тис. грн. на реалізацію заходів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в закладах освіти району.
У відзиві на позовну заяву, відповідач також стверджує про те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду у відповідності до ст.122 КАС України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
Суд встановив, що за результатами перевірки загальноосвітніх навчальних закладів Турківського району щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Турківським РС ГУ ДСНС України у Львівській області складено акт №6 від 26.06.2017 та внесено припис №6 від 26.06.2017 про усунення виявлених під час проведених перевірок порушень.
19.10.2017 відділом освіти Турківської РДА на виконання вказаного припису надано відповідь у Турківський РС ГУ ДСНС України у Львівській області, що деякі із виявлених порушень є усунутими.
31.01.2018 позивачем скеровано запит до відділу освіти Турківської РДА щодо стану фінансування протипожежних заходів по навчальних закладах району на 2018 рік.
01.02.2018 відділом освіти Турківської РДА надано відповідь, що відділом освіти розроблено та подано Програму забезпечення протипожежної безпеки на 2018 рік. Вказана програма була затверджена у Турківському РС ГУ ДСНС України Львівської області та спрямована 11.12.2017 на затвердження постійною комісією Турківської районної ради з питань бюджету, фінансів, інвестицій та соціально-економічного розвитку району.
З вказаної відповіді, вбачається, що програму забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік затверджено рішенням ХVIII сесії VІІ скликання Турківської районної ради №358 від 21.12.2017 з приміткою - без фінансування.
26.02.2018 позивач скеровував запит до Турківської районної ради, в якому просить повідомити чи подавались при складанні районного бюджету відділом освіти Турківської РДА розрахунки про виділення коштів з бюджету для усунення порушення вимог пожежної безпеки в навчальних закладах району і чи виділено кошти на вказані заходи. Крім цього, просить вказати, хто є власником (розпорядником та користувачем) приміщень навчальних закладів Турківського району.
28.02.2018 Турківською районною радою надано відповідь, що у зв’язку з відсутністю коштів у районному бюджеті такі не виділялись, а власником приміщень навчальних закладів Турківського району, засновником яких виступає Турківська районна рада, є у спільній власності територіальних громад Турківського району та перебувають на балансі відділу освіти Турківської РДА.
Самбірською місцевою прокуратурою Львівської області 26.02.2018 повторно скеровано запит до відділу освіти Турківської РДА щодо стану фінансування протипожежних заходів по навчальних закладах району на 2018 рік.
Листом від 28.02.2018 №171 повідомлено позивача, що відділом освіти заплановано у березні придбання вогнегасників для навчальних закладів району.
У зв’язку з тим, що відповідач не усував в повній мірі всі порушення, які були виявлені під час проведення перевірки відповідно до припису №6 від 26.06.2017, керівник Самбірської місцевої прокуратури Львівської області звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон України №280/97-ВР).
Відповідно до ст.2 Закону України №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 2 статті 5 Закону України «Про освіту» визначено, що державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про освіту» для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій.
Згідно з ч.2 ст.66 Закону України «Про освіту» районні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти.
Відповідно до ст.34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження, делеговані їм відповідними обласними, районними радами. Делегування радами повноважень місцевим державним адміністраціям супроводжується передачею фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення. Місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні відповідним радам у частині делегованих повноважень.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі – Закон України № 877-V).
Відповідно до ст.1 Закону України № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України.
Згідно з ч.1 ст.53 Закону України «Про освіту» здобувачі освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці.
Відповідно до розділу ІІ Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України затверджених наказом Міністерства освіти і науки України №974 від 15.08.2016, керівники закладів та установ з метою забезпечення протипожежного режиму зобов’язані забезпечити своєчасне виконання заходів пожежної безпеки, запропонованих органами державного нагляду у сфері пожежної безпеки і органами державної виконавчої влади у межах їхньої компетенції.
Правовий аналіз вказаних норм дає підстави для висновку про те, що саме на відповідача покладений обов'язок щодо забезпечення фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району, так як вони перебувають в комунальній власності Турківської районної ради.
Встановлені в ході судового розгляду обставини свідчать про те, що Турківська районна рада не вживає заходів щодо забезпечення фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017.
Щодо тверджень відповідача, що про виявлені порушення він дізнався із вимоги Самбірської місцевої прокуратури Львівської області про надання інформації №23/05/2/22-203 від 26.02.2018, суд до уваги не бере, оскільки суд встановив, що попередньо перед розглядом на сесії Турківської районної ради 21.12.2017 «Програма забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації» була предметом розгляду постійної діючої комісії з числа депутатів Турківської районної ради, яким було відомо про порушення щодо дотримання протипожежних норм в навчальних закладах району.
Посилання відповідача на те, що при затвердженні кошторисів навчальних закладів по КЕКВ 2210 та КЕКВ 2240 були закладені кошти, які відділ освіти Турківської РДА разом із керівниками відповідних закладів могли у 2017 році і можуть у 2018 році самостійно без окремого рішення Турківської районної ради, використовувати для фінансування заходів пожежної безпеки, суд відхиляє, оскільки такі обставини не стосуються спірних правовідносин.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що рішенням №424 від 19.04.2018 на підставі листа відділу освіти Турківської РДА №294 від 17.04.2018 Турківська районна рада внесла зміни в рішення №402 від 22.03.2018 і спрямувала кошти в сумі 115,5 тис. грн. на реалізацію заходів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в закладах освіти району, оскільки такі рішення не стосуються виконання «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації».
Суд також вважає безпідставними посилання відповідача на те, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, який передбачений ст.122 КАС України, з огляду на таке. Суд встановив, що прокурор дізнався про бездіяльність відповідача безпосередньо з листа Турківської районної ради №05-04вих95 від 28.02.2018. Тому, позивач дотримався встановленого ст.122 КАС України строку звернення до суду.
Відповідач під час судового розгляду адміністративної справи не подав доказів на підтвердження фінансування «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації».
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що відповідач, будучи обізнаним про наявність обов’язку щодо вжиття ним заходів щодо забезпечення фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017, не вжив достатніх заходів для фінансування вказаної Програми.
Таким чином, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невжиття заходів по забезпеченню фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017.
У зв’язку з цим, існують достатні правові підстави для зобов’язання відповідача вжити заходи по забезпеченню фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Турківської районної ради Львівської області щодо невжиття заходів по забезпеченню фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району Львівської області відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017.
Зобов’язати Турківську районну раду Львівської області вжити заходів щодо забезпечення фінансування протипожежних заходів в загальноосвітніх навчальних закладах Турківського району Львівської області відповідно до «Програми забезпечення пожежної безпеки на 2018 рік у відділі освіти Турківської районної державної адміністрації», затвердженою рішенням Турківської районної ради Львівської області №358 від 21.12.2017.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 23.06.2018.
Суддя А.Г. Гулик