
12.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
22 червня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1772/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
22 червня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Пунктом 17 частини першої ст.4 КАС України передбачено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
В Статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачена ст.97 вказаного Закону.
Позивачем заявлені вимоги про скасування висновку від 11.01.2018 Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови в призначенні та виплати позивачу одноразової грошової допомоги по втраті працездатності у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності захворювання пов’язаного з проходженням служби в поліції у відповідності до вимог підпункту 4 пункту 1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію»; визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплати позивачу одноразової грошової допомоги по втраті працездатності у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності захворювання пов’язаного з проходженням служби в поліції у відповідності до вимог підпункту 4 пункту 1 ст.97 Закону України «Про національну поліцію»; зобов’язання відповідача скласти висновок, щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги по втраті працездатності у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності захворювання пов’язаного з проходженням служби в поліції у відповідності до вимог ст.97 Закону України «Про національну поліцію» та здійснити її нарахування у відповідності до вимог підпункту «б», п.4 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію» на суму 153 000 грн.
Оскільки одноразова грошова допомога виплачується особам, які проходили службу в поліції (пов’язані з проходженням публічної служби), тому строки звернення по таким категоріям справ встановлюються в один місяць з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що 18.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУНП в Луганській області з заявою (рапортом) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності разом з документами.
Вказана заява зареєстрована за реєстраційним номером Д-1310 від 18.12.2017.
Висновком Головного управління Національної поліції в Луганській області від 11.01.2018 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги по втраті працездатності у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності захворювання пов’язаного з проходженням служби в поліції.
Вказаний висновок, заява позивача та додані документи були направлені Головним управлінням Національної поліції в Луганській області ОСОБА_1 разом з відповіддю за №245/111/22/05-2018 від 13.01.2018.
Як вбачається зі скарги на протиправні дії працівників ГУНП в Луганській області, яку позивач подав 07.02.2018 начальнику Луганського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, 13.01.2018 за №245/111/22/05-2018 ОСОБА_1 отримав вказану відповідь.
Таким чином місячний строк звернення до суду з позовною заявою розпочинає свій перебіг з 13.01.2018 та спливає 12.02.2018.
З позовною заявою ОСОБА_1 звернувся 22.06.2018, тобто з пропуском строку, передбаченого ч.5 ст.122 КАС України.
Посилання позивача на те, що він скористався правом передбаченим ч.4 ст.122 КАС України щодо досудового порядку вирішення спору, звернувся з вказаною вище скаргою на протиправні дії працівників ГУНП в Луганській області 07.02.2018, на яку отримав відповідь 16.04.2018, у зв’язку з чим встановлюється тримісячний строк для звернення до суду, який повинен обчислюватися з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень, є безпідставними.
Суд роз’яснює позивачу, що застосувати положення частини четвертої ст.122 КАС України можливо лише в тому випадку, коли саме законом, який регулює спірні правовідносини, передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов’язковість досудового порядку вирішення спору.
Як вже зазначалась раніше законом, що регулює спірні правовідносини, що виникли між сторонами є Закон України «Про Національну поліцію». При цьому вказаний закон не містить в собі процедуру досудового врегулювання вирішення спорів, а також не містить в собі вказівку про обов’язковість досудового порядку вирішення спору.
Таким чином, подальше звернення ОСОБА_1 до начальника Луганського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України зі скаргою на протиправні дії працівників ГУНП в Луганській області, не може розцінюватись як досудове врегулювання спору.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно частини 2 статті 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду і не надано заяви про його поновлення, то це перешкоджає відкриттю провадження у справі.
На підставі викладеного, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними та зобов’язання вчинити певні дії підлягає залишенню без руху з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали суду.
Керуючись статтями 122, 160, 161, 167, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважних причин його пропуску з 13.01.2018 по 12.02.2018.
У разі ненадання вищевказаних документів, позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяОСОБА_2