
Справа № 234/4316/18
Провадження № 2/234/1821/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2018 року
Краматорський міський суд Донецької області
в складі головуючого судді Чернобай А.О.
секретар судового засідання Науменко А.Е.,
справа № 234/4316/18,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Із позову вбачається, що до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, 16.03.2015 року звернулася ОСОБА_1, як особа, яка переміщується з району проведення антитерористичної операції. В заяві відповідачка вказала, що вона працює у Державній податковій інспекції. Рішенням управління від 17.03.2015 року відповідачці було нараховано допомогу у розмірі 442 грн. на період з 16.03.2015 року по 15.09.2015 року. В подальшому відповідачка повторно звернулась із заявою до управління про продовження призначення адресної допомоги від 08.10.2015 року. В заяві відповідачка вказала, що працює у Податковій інспекції. Рішенням управління від 17.10.2015 року продовжено виплату адресної допомоги у розмірі 442 грн., на період з 16.09.2015 року до 15.03.2016 року. В подальшому відповідачка надала управлінню копію трудової книжки, із якої вбачається, що ОСОБА_1 з 16.05.2016 року була звільнена з Податкової інспекції. У зв’язку з чим, у відповідачки утворилася переплата бюджетних коштів у розмірі 1183 грн. 42 коп. за період з 01.06.2016 року по 20.07.2016 року.
Просить стягнути з ОСОБА_1 заборговану переплату державних коштів у сумі 1183 грн. 42 коп. на користь УПтСЗН Краматорської міської ради, та судовий збір в сумі 1762 грн.
Представник позивача надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідачці за вказаною у позові адресою надсилались рекомендованим листом судові повістки та копії документів, проте вказані листи були повернуті до Краматорського міського суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання», що в силу п.3 ч.8 ст. 128 ЦПК України вважається, що вказані документи були вручені відповідачу належним чином і, що відповідач належним чином повідомлений про дату , час і місце розгляду справи.
Відзив на позовну заяву не надійшов.
Оскільки відповідачем не було надано відзиву на позов, тому суд приймає до уваги лише докази позивача та вважає їх обгрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рiшення на пiдставi наявних у справi доказiв за одночасним існуванням таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, відповідач не зявився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирiшення справи.
На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів, ухваливши заочне рішення. Представник позивача не заперечував проти такого вирішення справи.
З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ВСТАНОВИВ:
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в статті 1 надає поняття внутрішньо переміщеної особи. Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами, встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505.
Призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам визначається «Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505 (надалі Порядок № 505).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (надалі Порядок) встановлено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) -884,00 грн. на одну особу (члена сім'ю); для працездатних осіб - 442,00 грн. на одну особу (члена сім'ї)
Відповідно до п.5 Порядку для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім’ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім’ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, для іноземців або осіб без громадянства - серія, номер паспортного документа та посвідки на постійне проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті);зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);реквізити рахунка уповноваженого представника сім'ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім’ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску);наявність у будь-кого і членів сім’ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.
Згідно п. 7 Порядку особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов’язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
Відповідно до п. 10 Порядку Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім’ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Судом встановлено, що згідно довідки від 16.03.2015 року № 1426/41500 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (а.с. 10)
16.03.2015 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (а.с. 16) Згідно даної заяви ОСОБА_1 надала відомості про місце роботи: Єнакієвське ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області.
На підставі поданої заяви Відповідачці Рішенням від 17.03.2015 року була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 16.03.2015 року по 15.09.2015 року у розмірі 442 грн. (а.с. 15)
При наступному зверненні до УПтСЗН з заявою від 08.10.2015 року про надання щомісячної адресної допомоги, ОСОБА_1 зазначила місце роботи: Єнакієвська податкова інспекція. (а.с. 14)
На підставі поданої заяви Відповідачці Рішенням від 17.10.2015 року була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 16.09.2015 року по 15.03.2016 року у розмірі 442 грн. (а.с. 15)
При наступному зверненні до управління з заявою про надання щомісячної адресної допомоги від 21.03.2016 року, відповідачка також зазначила місце роботи Єнакієвська податкова інспекція. (а.с. 12)
На підставі поданої заяви Відповідачці Рішенням від 21.03.2016 року була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 21.03.2016 року по 15.09.2016 року у розмірі 442 грн. (а.с. 11)
22 вересня 2016 року відповідачка ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про продовження призначення щомісячної адресної допомоги, в якій зазначила графі місце роботи: Центр зайнятості населення м. Краматорська. (а.с. 7)
З копії трудової книжки вбачається, що відповідачка ОСОБА_1 16 травня 2016 року була звільнена з ДФС у Донецькій області на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, та з 24.05.2016 року перебуває на обліку у Краматорському міському центрі зайнятості як безробітня. (а.с. 8-9)
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 14.11.2016 року, відповідачці було відмовлено у наданні допомоги переміщеним особам на проживання з 22.09.2016 року, на підставі п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505. (а.с. 6)
Розмір загальної переплати становить 1183 грн. 42 коп.
10.03.2017 року ОСОБА_1 було направлено повідомлення № 04-40/1844 про необхідність повернути надміру виплачені кошти за призначеною грошовою допомогою і запропоновано повернути надміру виплачені кошти за призначеною грошовою допомогою у розмірі 1183,42 коп. (а.с. 4)
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача щомісячної адресної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оскільки відповідачем вимога УПтСЗН про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.
Таким чином, суд вважає, що у зв’язку з наданням недостовірних даних ОСОБА_1 щодо отримання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, УПтСЗН Краматорської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів за призначеною грошовою допомогою, яка складається в сумі 1183 грн. 42 коп.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 1762 грн.
Керуючись, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 259, 263 – 265, 280 ЦПК України, суд , -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. Краматорський, 16-73 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23, (ЄДРПОУ 25953617, р/р 35217039022516 в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 820172), виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам у розмірі 1183 (одна тисяча сто вісімдесят три ) гривні 42 (сорок дві) копійки.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. Краматорський, 16-73 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23, (ЄДРПОУ 25953617, р/р 35217039022516 в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 820172), судовий збір у розмірі 1762 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд.
Суддя
Рішення ухвалене у нарадчий кімнаті й надруковано у єдиному примірнику.
Суддя