
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2018 р. Справа№805/2490/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства “ОСОБА_1С.” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
В С Т А Н О В И В:
Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Приватного підприємства “ОСОБА_1С.” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5017 від 18 вересня 2009 року. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з моменту отримання спеціального дозволу у відповідача, як у надрокористувача виникли права та обов’язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 та відповідач зобов’язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин. Вказує на те, що в порушення вимог угоди про умови користування надрами та ст. 24 кодексу України про надра відповідач не подав до Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 та 2015 роки. Враховуючи наведене, просить позовні вимоги задовольнити та припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5017 від 18 вересня 2009 року.
10 квітня 2018 року ухвалою суду (суддя Черникова А.О.) відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Протоколом повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 29 травня 2018 року, у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю судді Черникової А.О., справу передано на розгляд судді Кошкош О.О.
29 травня 2018 року ухвалою суду адміністративну справу прийнято до провадження суддею Кошкош О.О.
06 червня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено до судового на 23 червня 2018 року.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд адміністративної справи у письмовому провадженні.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився.
Судові повістки направлені на адресу юридичну відповідача, проте до суду повернуто поштове відправлення з відмітками «за зазначеною адресою не проживає».
Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 6 ст. 251 КАС України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Врахувавши аналіз наведених норм, з огляду на те, що судові повістки надіслано відповідачу на його юридичну адресу та повернуто з незалежних від суду підстав, суд вважає, що наведені обставини свідчать про його належне повідомлення про дату, час та місце розгляду справи.
Враховуючи положення частини дев’ятої статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «ОСОБА_1С.» перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 31823504), зареєстроване за юридичною адресою: 84432, Донецька область, Лиманський район, с. Соснове, вул. Привокзальна, 2.
18 вересня 2009 року Приватному підприємству «ОСОБА_1С.» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5017 щодо видобування кам’яного вугілля – антрациту «Шахтоділянка «Степанівська», пласт, h-3 -1В. Термін дії спеціального дозволу – 20 років.
Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 25.07.2014 №5017, укладена між Державною службою геології та надр України та ПП «ОСОБА_1С».
Статтею 7 вказаної угоди передбачена щорічна звітність надрокористувача.
Листом від 07.04.2015 № 02/302-0972 ДНВП «Геоінформ України» повідомило Держгеонадра, що інформація від надрокористувачів Донецької та Луганської областей, зокрема й від ПП «ОСОБА_1С»., щодо руху запасів (форми 5-гр, 6-гр, 7-гр) за 2014 рік не надходила.
19 травня 2015 року Державною службою геології та надр України у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, винесено наказ №122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача 30 календарних днів.
Перелік надрокористувачів, яким наказом Держгеонадра від 19.05.2015 № 122 надано 30 календарних днів для усунення порушень, оприлюднений в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур'єр».
Листом від 26 квітня 2017 року № 6896/5/99-99-12-03-04-16 Державна фіскальна служба України повідомила позивача про наявність податкового боргу у ПП «ОСОБА_1С.».
17 травня 2017 року наказом № 231 Державна служба геології та надр України, у зв’язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП “Геоінформ України” щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування, встановила ПП «ОСОБА_1С.» термін для усунення порушень законодавства про надра на користування надрами – до 01 вересня 2017 року з моменту опублікування оголошення в офіційному виданні “Урядовий кур'єр”.
Листом від 20.07.2017 № 03/303-2912ДНВП «Геоінформ України» повідомило Держгеонадра, що інформація від надрокористувачів, зокрема й від ПП «ОСОБА_1С»., щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2016 рік не надходила.
15 грудня 2017 в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур'єр» № 237 оприлюднено оголошення, яким Держгеонадра повідомив, що у разі незгоди користувачів на припинення права користування надрами, таке право буде припинено в судовому порядку. Запропоновано в 15-денний строк проінформувати Держгеонадра про згоду/незгоду на припинення права користування надрами щодо спеціальних дозволів на користування надрами відповідно до переліку ПП «ОСОБА_1С». включено до переліку.
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадра України строк суду не надані.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Статтею 25 Кодексу України про надра визначено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615),
Відповідно до п. 23 Порядку № 615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження (п. 25 Порядку №615)
Згідно статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі: якщо відпала потреба у користуванні надрами; закінчення встановленого строку користування надрами; припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку (ч.2 ст. 26 Кодексу України про надра).
За змістом цієї норми, право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра, припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно, а у судовому порядку лише в разі незгоди користувачів.
Суд зазначає, що можуть мати місце додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено ч. 3 статті 26 Кодексу України про надра, але не може бути змінено правило, відповідно до якого, у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку, звертаючи увагу, що аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом України.
Факт незгоди відповідача щодо припинення користування надрами позивачем не доведений, що, в даному випадку, виключає правові підстави для припинення права користування надрами у судовому порядку.
Слід також зазначити, що пунктом 10 Порядку № 615 передбачено, що невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають, зокрема, підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
Так, п. 6Угоди про умови користування надрами від 25.07.2014 №5017 зупинення або анулювання дії Дозволу здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Держгеонадра безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення Надрокористувачем умов користування надрами має право: зупинити дію Дозволу у випадках передбачених пунктом 22 Порядку; припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу у випадках передбачених пунктом 23 Порядку; зупинити та припинити право користуванням надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу в інших випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, право припинення користування надрами у випадках, передбачених п.п. 1,2,3,7 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра здійснює безпосередньо Держгеонадра шляхом прийняття відповідного наказу про анулювання Дозволу, а припинення користування надрами у судовому порядку можливо лише у випадках, передбачених п.п. 4,5,6 ч.1 ст. 26 Кодексу України про надра у разі незгоди надрокористувачів з припиненням такого права, тобто, у разі наявності спору з цього приводу.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справах №812/1735/17, №805/4098/17-а (http://reyestr.court.gov.ua/Review/73451039, http://reyestr.court.gov.ua/Review/73451039 ).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі, оскільки, в даному випадку відсутній спір щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання відповідного спеціального дозволу на користування надрами, що унеможливлює вирішення цього питання в судовому порядку.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволені позовних вимог Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, 03680, м.Київ, вулиця Антона Цедіка, будинок 16) до Приватного підприємства “ОСОБА_1С.” (ідентифікаційний код 31823504, 84432, Донецька обл., Лиманський район, селище Соснове, вулиця Привокзальна, будинок 2) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано 23 червня 2018 року.
Суддя Кошкош О.О.