
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/207/18
ПОСТАНОВА
іменем України
"19" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря Семенець К.О.,
позивача та представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "16" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними, стягнення компенсації за втрачене нерухоме майно в сумі 82170,14 грн. та 3% річних компенсації в сумі 13709,02 грн. , -
суддя в 1-й інстанції - Лавренчук О.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
В січні 2018 року позивач ОСОБА_2 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, в якому просила:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області щодо невиплати їй компенсації неправомірними;
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, на її користь кошти, в сумі 82170,14 (вісімдесят дві тисячі сто сімдесят) грн, компенсації за втрачене нерухоме майно у зв'язку з переселенням з радіоактивної території з урахуванням індексації, а саме: житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_2
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, на її користь кошти в сумі 13709,02 грн - 3% річних компенсації, у відповідності до ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень.
В обґрунтування позову зазначала, що відмова відповідача щодо виплати їй грошової компенсації за втрачене на радіоактивній забрудненій території майно у вигляді домоволодіння та індексації її вартості, є протиправною, оскільки з тривалим часом невиконанням судового рішення та несплатою компенсації вона зазнає матеріальних збитків.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_2 коштів в сумі 13709,02 грн - 3% річних компенсації у відповідності до ст. 5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 в задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 10005, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації (вул. Леніна, 136, смт.Народичі, Народицький район, Житомирська область,11400, код ЄДРПОУ 3192750) про визнання дій неправомірними, стягнення компенсації за втрачене нерухоме майно в сумі 82170,14 грн. та 3% річних компенсації в сумі 13709,02 грн, - відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов. В апеляційній скарзі зазначив, що судове рішення про відмову у задоволенні позову не ґрунтується на вимогах закону, оскільки з часу постановки її на облік для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння пройшло понад 8 років. Доводи відповідача про відсутність грошей для такої виплати не є підставою для відмови у задоволенні позову.
У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач посилається на безпідставність доводів позивача.
В судовому засіданні позивач та його представник апеляційну скаргу підтримали та просять її задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
За таких обставин колегія суддів вважає можливим розгляд справи провести без участі представника відповідача.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та його представника, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Народицької селищної ради Житомирської області від 31.07.2009 №136 вирішено прийняти на баланс Народицької селищної ради житловий будинок та господарські будівлі в АДРЕСА_2 вартістю 61321 грн, які належали ОСОБА_3 (а.с.43).
Постановою Народицького районного суду від 07.12.2009 у справі №2а-3081/09р за позовом ОСОБА_3 було зобов'язано УПСЗН Народицької РДА Житомирської області поставити ОСОБА_3 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2 в сумі 61321 грн. Постанова набрала законної сили, а 18.12.2009 видано виконавчий лист. (а.с. 58, 63).
30 червня 2010 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з отриманням від боржника повідомлення про виконання рішення суду (а.с. 65).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.12.2016, ОСОБА_2 є спадкоємцем ОСОБА_3 (а.с. 16, 17-18). Спадщина, на яку видано свідоцтво, складається, зокрема, з компенсації вартості житлового будинку по АДРЕСА_2
В серпні 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про виплату компенсації за втрачене на радіоактивній території домоволодіння.
Листом від 29.08.2017 №01/51/04/1846 Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА Житомирської області повідомило заявника, що здійснити виплату компенсації за 2017 рік управління не має змоги, оскільки розділом видатків за бюджетною програмою 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" за напрямом "Виплата компенсації за втрачене майно та здійснення витрат у зв'язку з переїздом на нове місце проживання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" кошти Управлінню на поточний рік не передбачені (а.с. 15).
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернулась з позовом до суду.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи базується, в тому числі, на принципах соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частин 6, 8 статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.
Відповідно до пункту 7 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року за №755, грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 18 листопада 2009 року №1243 «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» (набрала чинності 28 листопада 2009 року) визнана такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" та затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території.
Згідно з пунктом 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009року № 1243, цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Згідно з пунктом 5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).
Таким чином, питання щодо виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території законодавчо урегульовано. Виплата даної компенсації не обмежена будь-яким терміном чи періодом.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 17.03.2016 у справі №К/800/41543/15 (286/2220/15-а).
Судом встановлено, що на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 07.12.2009 у справі №2а-3081/09р, ОСОБА_3, спадкоємцем якої є ОСОБА_2, поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння. Відповідно до постанови державного виконавця від 30.06.2010 про закінчення виконавчого провадження, рішення Народицького районного суду Житомирської області виконано у повному обсязі.
З листа за підписом начальника Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА Житомирської області від 14.02.2018 №01-51/04/472 видно, що станом на 14 лютого 2018 року номер черги позивача 378 (а.с. 46).
Враховуючи те, що позивач, як спадкоємець за законом ОСОБА_3, перебуває у черзі для отримання грошової компенсації за здане, відповідно до статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", домоволодіння із червня 2010 року під №378 особи, які перебувають у зазначеній черзі перед позивачем не отримали грошову компенсацію (індексацію) за втрачене майно, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Щодо індексації вартості втраченого домоволодіння, судова колегія зазначає наступне.
Судом встановлено, що покійна мати позивача була поставлена на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння 17.06.2010 року, тобто, після набрання законної сили Порядком №1243.
Згідно Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затверджений постановою КМУ від 18 листопада 2009 року №1243, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації, не передбачено здійснення нарахування та виплати індексації вартості домоволодінь громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій.
Оскільки ОСОБА_3 (спадкоємцем за законом якої є ОСОБА_2.) була поставлена на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння 17.06.2010, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовна вимога про проведення індексації вартості втраченого домоволодіння не підлягає задоволенню.
При цьому слід зазначити, що норми Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ №755 від 15.07.1997, на які посилається позивач, не підлягають врахуванню, оскільки на час виникнення правовідносин (поставлено на чергу в червні 2010 року) вказане Положення втратило законну силу.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Судове рішення прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "16" березня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "22" червня 2018 р.