
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/140/18
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді - Шеметенко Л.П.
судді - Димерлія О.О.
судді - Єщенка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Олешківської міської ради Олешківського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
В січні 2018 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення від 27.11.2017 року №199/Ол.мр, видане головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Держархбудінспекції у Херсонській області про скасування дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності «Стаціонарна тимчасова споруда (павільйон), в складі зупиночного комплексу на розі вулиць Пролетарська та Софіївська (біля школи № 2) в м. Олешки» від 19.06.2017 року №9/2017.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначає, що розміщення ним тимчасової споруди для ведення підприємницької діяльності здійснено на підставі належним чином оформлених документів та згідно вимог чинного законодавства. Будь-яких порушень під час розміщення тимчасової споруди позивач не допускав, а отже рішення інспектора контролюючого органу про скасування паспорта прив'язки тимчасової споруди винесено незаконно, з перевищенням своїх повноважень, що є безумовною підставою для скасування оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушенні судом норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову у повному обсязі.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.
19.06.2017 року Відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Олешківської міської ради видано ФОП ОСОБА_1 паспорт прив'язки №9/2017 тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в складі зупиночного комплексу на розі вулиць Пролетарська та Софіївська (біля школи № 2) в м. Олешки (а.с. 16-28).
Головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ в Херсонській області Комаром І.І. та Московченком Г.Л. на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 30.10.2017 року №1655, листів слідчого СВ Олешківського ВП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області Чабанова С.В. від 21.09.2017 року №8418/39.1-2017, від 30.09.2017 року №8688/39.1-2017, направлення УДАБІ в Херсонській області від 02.11.2017 року №35/а проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Олешківської міської ради, за результатами якої складено акт від 24.11.2017 року (а.с. 12-14, 83, 85, 87, 88).
Зазначеною перевіркою, зокрема, встановлено, що під час оформлення та видачі паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 19.06.2017 року №9/2017 Відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Олешківської міської ради порушено вимоги п. 1.12 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21.10.2011 року №244, абз. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року №198, в результаті чого ТС відповідно до схеми розміщена на відстані ближче 5 м до проїзної частини вулиці Пролетарської в м. Олешки.
На підставі акту перевірки головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ у Херсонській області Комаром І.І. прийнято рішення від 27.11.2017 року №199/Ол.мр про скасування дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності «Стаціонарна тимчасова споруда (павільйон), в складі зупиночного комплексу на розі вулиць Пролетарська та Софіївська (біля школи № 2) в м. Олешки» від 19.06.2017 року № 9/2017 (а.с. 15).
Не погоджуючись із рішенням відповідача, посилаючись на його безпідставність і невідповідність вимогам чинного законодавства, позивач звернувся до суду з позовом, в якому ставить питання про скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
Вирішуючи справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки висновки про порушення правил розміщення тимчасової споруди для провадження позивачем господарської діяльності знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, а рішення про скасування паспорту прив'язки прийнято відповідачем в межах його повноважень та за обґрунтованих підстав, обставини для задоволення позову відсутні.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, вважає їх правильними та такими, що відповідають вимогам норм матеріального та процесуального права, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 4 ст. 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду, зокрема, перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, зокрема, скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Зазначені положення Закону від 17.02.2011 року №3038-VI кореспондуються із приписами п.п. 3, 4, 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року №698.
Водночас, згідно із п. 2 Порядку від 19.08.2015 року №698 нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.
Відповідно до п. 14 Порядку від 19.08.2015 року №698 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена квартальним планом роботи Держархбудінспекції.
Позапланова перевірка проводиться з виїздом на об'єкт нагляду.
Згідно із п.п. 15, 16, 19 Порядку від 19.08.2015 року №698 підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, письмова вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Позапланова перевірка проводиться на підставі наказу Держархбудінспекції та направлення на проведення перевірки за формою згідно з додатком 1.
Під час проведення позапланової перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її проведення.
Позапланова перевірка проводиться у присутності керівника об'єкта нагляду, або його заступника, або уповноваженої керівником особи.
Приписи наведених правових норм знайшли своє відображення в Положенні про Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області, затвердженому Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 08.09.2015 року №987 (в редакції наказу Держархбудінспекції від 12.10.2015 року №1112), та Посадовій інструкції головного інспектора будівельного нагляду Відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області, затвердженої 02.02.2017 року головою Державної архітектурно-будівельної інспекції України затверджено (а.с. 106-110, 126-134).
Аналіз наведених правил показав, що державний архітектурно-будівельний нагляд направлений на перевірку дотримання уповноваженими органами вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Інспектор нагляду наділений повноваженнями реагувати на виявлені під час відповідної перевірки порушення вимог містобудівного законодавства, вчинених об'єктами нагляду шляхом скасовування чи зупинення дії рішень, прийнятих не у відповідності до правил законодавства.
Водночас, колегія суддів враховує, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Згідно із ст. 13 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 року №687-XIV до уповноважених органів містобудування та архітектури належать, в тому числі, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.
З питань делегованих повноважень, передбачених підпунктом «б» частини першої статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчі органи сільських, селищних, міських рад підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Отже, до повноважень головних інспекторів будівельного нагляду в межах здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду входить проведення позапланових перевірок, в тому числі Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Олешківської міської ради Олешківського району Херсонської області.
Разом з цим, відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 28 «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно із п.п. 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1).
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів України»; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, згідно паспорту прив'язки №9/2017 тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в складі зупиночного комплексу на розі вулиць Пролетарська та Софіївська (біля школи № 2) в м. Олешки, виданого ФОП ОСОБА_1 Відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Олешківської міської ради 19.06.2017 року, у розділі 5.2 головний фасад ТС розташовано від червоної лінії (лінії регулювання забудови) вулиці Пролетарська (парна сторона) на відстані - 0,9 м.п., та на відстані 4,05 м від проїзної частини вулиці Пролетарської.
Водночас, згідно із приписів абз. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року №198, у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.
Згідно із ст. 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, Законами України «Про Генеральну схему планування території України», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про комплексу реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», «Про землеустрій», іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 4 ст. 28 Закону України від 17.02.2011 року №3038-VI визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року №2807-IV благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно із ст. 34 Закону України від 06.09.2005 року №2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до п.п. 1, 7, 8 ч. 2 ст. 34 Закону України від 06.09.2005 року №2807-IV правила включають, зокрема, порядок розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності; порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.
Так, Рішенням Цюрупинської міської ради від 03.04.2015 року №721 «Про внесення змін та доповнень до рішення Цюрупинської міської ради від 11.04.2008 року №6 «Про затвердження Правил благоустрою території по забезпеченню чистоти і порядку на території Цюрупинської міської ради» затверджено Правила благоустрою території, забезпеченню чистоти і порядку на території Цюрупинської міської ради.
Пунктом 1.1 Правил визначено, що Правила діють на підставі Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», «Про автомобільних транспорт», «Про дорожній рух» та інших документів чинного законодавства України.
Відповідно до п. 1 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року №198, ці Правила, серед іншого, поширюються на міські вулиці і дороги загального користування і є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів і користувачів.
Згідно із п. 4 Єдиних правил від 30.03.1994 року №198 мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності - це невелика (площею до 30 кв. метрів) споруда торговельно-побутового призначення, яка виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без спорудження фундаменту.
Наведене визначення «малої архітектурної форми» повністю відповідає визначенню «тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності», закріпленому в ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Разом з цим, згідно із п. 26 Єдиних правил від 30.03.1994 року №198 розміщення малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються: в межах червоних ліній міських вулиць і доріг - відповідними виконавчими органами міських рад, а у мм. Києві та Севастополі міськими державними адміністраціями відповідно до підпункту 9.3 ДБН А 2.2-3-97 за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями.
Аналіз наведених правових норм показав, що тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої здійснюється на підставі дозвільного документу, а саме паспорта прив'язки.
Водночас, під час видачі вказаного дозвільного документа уповноважений орган має дотримуватись відповідних правил благоустрою, в тому числі з урахуванням вимог нормативних актів у сфері автомобільного руху і транспорту.
В іншому випадку, дозвіл на розміщення тимчасової споруди не можна вважати таким, що виданий у відповідності до норм законодавства.
Таким чином, оскільки видача позивачу паспорту прив'язки відбулась з порушенням установлених правил, ці обставини підтверджуються належними доказами, колегія суддів вважає вірними висновки суду першої інстанції про те, що прийняття інспектором рішення про скасування раніше виданого паспорту прив'язки відбулось із повним дотриманням норм законодавства та за обґрунтованих підстав.
Водночас, безпідставними є доводи позивача про невідповідність оскаржуваного рішення інспектора вимогам чинного законодавства у зв'язку із не вирішенням у рішенні питання про анулювання паспорту прив'язки.
При цьому, колегія суддів зазначає, що в даному випадку інспектор виступає органом контролю, а не органом, уповноваженим на видачу відповідних документів, а отже скасовуючи це рішення інспектор діяв із повним дотриманням приписів ст. 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI та прийнятих до цього Закону нормативних актів.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог та необхідність відмови в їх задоволенні.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.
За таких обставин підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на - залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Судове рішення складено у повному обсязі 21.06.2018 р.
Головуючий, суддя: Л.П. Шеметенко
Суддя: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко