Постанова № 74870216, 21.06.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
815/54/18
Номер документу
74870216
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2018 р.м. ОдесаСправа № 815/54/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Домусчі С.Д.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в листі ГУ ПФУ від 01.12.2017 року № 1916/Д-11, 1917/Д-11; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної пенсії та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 17 листопада 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 з урахуванням індексації і виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання довідки №14/1-1413 від 17.10.2017 року, починаючи з 17.11.2016 року, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 70 відсотків.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак розмір пенсії обчислений без урахування грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які фактично отримані під час служби, та з яких сплачені відповідні страхові внески. Разом з цим, Управління в супереч вимогам чинного законодавства Управління не здійснює перерахунок пенсії, у зв'язку із чим позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 17.11.2017 року (вх. №1916/Д-11) та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, з січня 2011 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

17.10.2017 року Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Одеській області на звернення позивача видала довідку №14/1-1413 (а.с.29, 36), згідно якої ОСОБА_2 виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення: у травні 2009 року у розмірі 1046,25 грн., у липні 2009 року у розмірі 1046,25 грн., у вересні 2010 року у розмірі 1505 грн., у червні 2011 року - одноразова грошова допомога при звільненні в сумі 84656,25 грн.

Також у довідці визначено, що на всі виплати нараховано єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01 січня 2011 року.

Оскільки вказані додаткові види грошового забезпечення не були включені в обрахунок пенсії, позивач 17.11.2017 року звернувся в Управління із заявою, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням наведених у довідці №14/1-1413 складових грошового забезпечення, в тому числі матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Однак, подані позивачем для перерахунку раніше призначеної пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишило без розгляду, про що повідомило своїм листом від 01.12.2017 року №1916/Д-11.

Як на підставу для не вирішення питання про перерахунок позивачу раніше призначеної пенсії, Управління послалось на те, що документи для призначення та проведення перерахунку пенсій мають подаватись уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.

Оскільки органи пенсійного фонду не наділені повноваженнями на перевірку достовірності документів, за якими провадиться розрахунок пенсії, Управління вказало на неможливість врахувати подану позивачем довідку про визначені в ній складові грошового забезпечення.

Посилаючись на протиправну бездіяльність відповідача у приведенні соціальних виплат у відповідність вимогам чинного законодавства, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Вирішуючи спір по суті, оскільки органом пенсійного фонду фактично не перевірено визначені у наведеному документі складові грошового забезпечення як підставу для проведення заявленого позивачем перерахунку пенсії, а вирішення поставленого перед органом питання належить до його дискреційних повноважень і будь-яких рішень з цього приводу він не приймав, суд першої інстанції, керуючись приписами адміністративного процесуального законодавства, вказав, що належним способом захисту порушеного права позивача у цій справі є висновок суду про зобов'язання відповідача повторно розглянути звернення позивача в судовому порядку із прийняттям відповідного рішення по суті.

Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції правильними, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і відповідне рішення уповноваженого органу.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до зазначеного вище Закону, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30.01.2001 року №3-1.

Згідно із п. 4 Порядку від 30.01.2001 року №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Відповідно до п. 23 Порядку від 30.01.2001 року №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно із п. 17 Порядку від 30.01.2001 року №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Частиною 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII визначено, що рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Аналіз зазначених правових норм показав, що за результатами розгляду заяви з доданими до неї документами пенсійний орган приймає рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії.

Як вірно встановив суд першої інстанції, подані позивачем документи для перерахунку пенсії відповідач не розглянув в установленому порядку, обставин для перерахунку пенсії не встановлював і будь-яких рішень, в тому числі щодо відмови у проведенні заявленого перерахунку соціальних виплат, не приймав.

Не знайшло свого підтвердження і вирішення органом пенсійного фонду питання за заявою позивача про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення згідно нормативних актів центрального органу виконавчої влади.

За таких обставин, оскільки відповідач не перевірив звернення позивача із доданими документами на предмет наявності підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії, будь-яких рішень відповідач з цього приводу не приймав, а вирішення в судовому порядку спірного питання фактично призведе до втручання в дискреційні повноваження відповідача, колегія суддів вважає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд першої інстанції вірно вбачав підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо належного розгляду заяви позивача, і відповідно - відсутність підстав для задоволення позову у заявлений позивачем спосіб.

Відповідно, у зв'язку із незадоволенням викладених позивачем вимог, суд першої інстанції вірно не вбачав підстав для відшкодування витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень згідно із ст. 139 КАС України.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.

Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не встановлено.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.

Постанова прийнята та підписана 21.06.2018 року.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

С.Д. Домусчі