Ухвала суду № 74870137, 12.06.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
815/5600/15
Номер документу
74870137
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

12 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/5600/15

Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Бойчук А.Ю.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Танасогло Т.М., Запорожана Д.В.

при секретарі - Андроновій Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, виданого на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2018 року, що ухвалена за наслідком розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 01 грудня 2017 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, Одеського міського голови Труханова Геннадія Леонідовича, за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3, про проходження публічної служби,-

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2018 року скасовано постанову Приморського районного суду м. Одеси від 01 грудня 2017 року та ухвалено нову постанову, якою частково задоволено позовні вимог ОСОБА_1 щодо проходження публічної служби.

В свою чергу, на виконання вищевказаної постанови суду, в частині задоволених позовних вимог про стягнення на користь позивача заробітної плати за час вимушеного прогулу, апеляційним судом видано виконавчий лист № 39 від 11 квітня 2018 року.

При цьому, Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради подано заяву про визнання вказаного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Подана заява обґрунтована тим, що апеляційним судом помилково видано виконавчий лист у даній справі, так як положеннями КАС України передбачено, що виконавчі листи видаються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Крім того, у заяві зазначено, що апеляційним судом помилково визнано у якості боржника Управління надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Дослідивши матеріали справи та доводи вказаної заяви колегія суддів вважає, що остання не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Так, згідно ч. 1 ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Згідно ч. 1 ст. 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Виконавчі листи викладаються в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, передбачених Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, і підписуються електронним цифровим підписом судді (в разі колегіального розгляду - електронними цифровими підписами всіх суддів, які входять до складу колегії).

Відповідно до ч. 1 ст. 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Відповідно до пп. 15.6 п. 15 ч. 1 розділу VII Перехідних положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи суд видає виконавчі документи в паперовій формі.

Згідно пп. 18.1 п. 18 розділу VII Перехідних положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

В даному випадку, постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2018 року, відповідно до вищезазначених вимог процесуального права, підлягала негайному виконанню в частині стягнення заробітної плати у межах суми за один місяць та в частині поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

При цьому, станом на момент ухвалення вищевказаної постанови апеляційного суду Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система та Єдиний державний реєстр виконавчих документів не функціонували.

В свою чергу, перехідними положень КАС України передбачається можливість оформлення і видачі виконавчих документів судом, який ухвалив відповідне рішення.

В даному випадку, судом апеляційної інстанції, як судом, що ухвалив відповідне рішення, з метою забезпечення негайного виконання такого рішення, видано спірний виконавчий лист.

Між тим, варто відзначити, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи та для їхніх правонаступників, в незалежності від того, судом якої інстанції видано відповідний виконавчий лист.

В свою чергу, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є правонаступником Управління надання адміністративних послуг Одеської міської ради, а тому таке рішення є обов'язковим до його виконання.

При цьому, варто відзначити, що чинні положення КАС України прийнято з урахуванням подальшого використання можливостей Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у діяльності адміністративних судів, зокрема, в частині, що регулює видачу виконавчих листів.

В свою чергу, до початку функціонування відповідної системи, суди першої інстанції, за умови прийняття рішення судом апеляційної інстанції, позбавлені можливості видавати виконавчі документи без фактичної наявності у них паперових матеріалів справи.

Між тим, згідно ч. 1 ст. 326 КАС України, після закінчення апеляційного провадження матеріали справи, крім тих, що зберігаються виключно в електронній формі, повертаються до суду першої інстанції, який її розглядав, у п'ятиденний строк з дня вручення постанови (ухвали) учасникам справи.

Тобто, вказаний механізм повернення матеріалів адміністративної справи до суду першої інстанції, з урахуванням тривалого часу відповідних поштових пересилань, на думку колегії суддів, може суттєво затримати процес видачі виконавчого листа судом першої інстанції, що в свою чергу нівелює інститут негайного виконання судового рішення, а як наслідок порушить гарантовані права особи.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин відсутні підстави для задоволення заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Керуючись ст. 374 КАС України, судова колегія,-

У Х В А Л И Л А:

Заяву Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню - залишити без задоволення.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: Т.М. Танасогло

Д.В. Запорожан