
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/2356/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гуляка В.В., Довгополова О.М.
за участю секретаря судового засідання Гром І.І.
позивач: не з'явився
відповідач: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 лютого 2018 року про закриття провадження (головуючий суддя Татарінова О.А. м. Івано-Франківськ) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
08 серпня 2017 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, та просив визнати неправомірними дії виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради при прийнятті рішення від 03 листопада 2016 року № 750 «Про затвердження Актів визначення збитків власнику землі» в частині визначення, відшкодування та стягнення збитків щодо ОСОБА_1, визнати протиправним та скасувати зазначене рішення.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 лютого 2018 року провадження у справі закрито.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм процесуального права, та не встановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану ухвалу скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що головною ознакою публічно-правових спорів є участь у них хоча б однієї із сторін суб'єкта владних повноважень. Крім того, вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень щодо оскаржень його рішень, дій чи бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів. Враховуючи зазначене, вважає, що даний спір є адміністративним.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач просить визнати неправомірними дії виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради при прийнятті рішення від 03 листопада 2016 року № 750 «Про затвердження Актів визначення збитків власнику землі» в частині визначення, відшкодування та стягнення збитків щодо ОСОБА_1, визнати протиправним та скасувати зазначене рішення.
За правилами статті 1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи. (стаття 4 КАС).
У справі, що розглядається, суд, закриваючи провадження у справі, дійшов висновку, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися за правилами господарського судочинства.
Колегія суддів звертає увагу, що спір про визнання незаконним та скасування рішення може бути публічно-правовим і розглядатися за положеннями КАС України у випадку, якщо б позовні вимоги позивача ґрунтувалися на протиправності дій відповідача, як суб'єкта, наділеного владними функціями приймати зазначене рішення та у зв'язку з недотриманням ним вимог порядку прийняття такого рішення.
В такому випадку, в таких категоріях справ, спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні, управлінські рішення та дії виконавчого комітету, який у межах спірних правовідносин діє як суб'єкт владних повноважень.
Проте, в даній справі, ОСОБА_1 оскаржує неправомірність рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03 листопада 2016 року № 750 «Про затвердження Актів визначення збитків власнику землі» чи порушення процедури його прийняття, а оспорює визначення розміру збитків за фактичне користування земельною ділянкою, що не свідчить про публічно-правовий характер даного спору.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 10 жовтня 2017 року у справі № 210/5803/13-а, у якій зазначено, що вимоги спрямовані не на статусні та/чи процедурні повноваження органу місцевого самоврядування, а власне на правильність визначення збитків цим органом як розпорядником (власником) об'єкта власності - земельної ділянки є цивільними відносинами, на які юрисдикція адміністративних судів не поширюється.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв ухвалу з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану ухвалу слід залишити без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.4 ст. 229, ст. ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 лютого 2018 року про закриття провадження у справі № 344/10195/17- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк судді В. В. Гуляк О. М. Довгополов Повне судове рішення складено 21.06.2018 року.