Постанова № 74869685, 14.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
808/366/18
Номер документу
74869685
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 червня 2018 року справа № 808/366/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача: Олефіренко Н.А.,

суддів: Шальєвої В.А. Білак С.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 березня 2018 р. (суддя Стрельнікова Наталя Вікторівна) в адміністративній справі № 808/366/18 за позовом ОСОБА_1 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахуванні позивачу пенсії за віком, з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 03 серпня 2017 року з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років; стягнути з відповідача на користь позивача, ІНФОРМАЦІЯ_1, судові витрати, а саме: 1500, 00 грн. витрат на правову допомогу; допустити негайне виконання судового рішення.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що особам, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та яким призначена пенсія на підставі Закону №1058 перерахунок пенсії має здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений для них максимальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок, 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік. Оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має стаж роботи понад 20 років, та пенсію за віком йому призначено на підставі Закону №1058, відповідачем було неправомірно відмовлено йому у проведенні перерахунку пенсії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 березня 2018 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахуванні позивачу пенсії за віком відповідно до п. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язано відповідача перерахувати пенсію позивачу відповідно до ст. 27, 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 січня 2018 року з урахуванням положень п. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років. В іншій частині адміністративного позову відмовити.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині визначення дати, з якої пенсія підлягає перерахунку та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в частині перерахунку пенсії з 03 серпня 2017 року.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що частиною 2 статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою 03.08.2017 року, тому, з урахуванням частини 2 статті 122 КАС України, перерахунок призначеної йому пенсії за віком необхідно здійснити з 03.08.2017 року. Відповідачем цю доплату не було включено до пенсії позивача, і за весь цей час він недоотримував свої гроші з вини Пенсійного фонду, який при призначенні пенсії не нарахував вказану доплату, на яку позивач мав право.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи. З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А №506721 від 16.05.2005, перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному УПФУ в Запорізькій області та з вересня 2010 року отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058), як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році.

Також, судом встановлено, що позивачу призначена пенсія із зниженням загальновстановленого пенсійного віку на 10 років, що передбачено ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як особі, яка працювала у 1986 році у зоні відчуження не менше 5 календарних днів.

03 січня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою перерахувати йому пенсію з моменту призначення, відповідно до п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон №796), за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки – 10 років і більше, жінки – 7 років 6 місяців і більше – не вище 85% заробітку.

Листом №2/Г-1 від 12.01.2018 Енергодарське об'єднане УПФУ в Запорізької області відмовило в задоволенні зазначеної заяви з посиланням на те, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії позивачу проводиться відповідно до норм Закону №1058 та розрахована відповідно до статей 27, 28 вказаного Закону. Вказує також, що в даному випадку положення пункту 2 ст. 56 Закону України №796-ХІІ застосуванню не підлягають.

Вважаючи відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії позивача протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Законом № 796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796-ХІІ.

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з частиною 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого вбачається, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений Законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної Законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

З огляду на обставини справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанцій про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії шляхом збільшення її розміру на 1% за кожен рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75% заробітку.

Стосовно доводів апеляційної скарги позивача відносно дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, колегія суддів вважає вірним застосування судом першої інстанції частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де визначено, що перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Оскільки позивач висловив бажання про проведення відповідного перерахунку шляхом звернення до відповідача із заявою 03.01.2018 року, перерахунок призначеної йому пенсії за віком необхідно здійснити з 01.01.2018 року, що свідчить про відсутність підстав для скасування постанови суду першої інстанції в цій частині.

На підставі вищевикладеного суд апеляційної інстанції доходить висновку, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, неправильно застосовано норми матеріального права, чи порушено норми процесуального права, відтак підстави для зміни або скасування постанову суду першої інстанції - відсутні.

Керуючись ст.308,ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 березня 2018 року в адміністративній справі № 808/366/18 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але касаційному оскарженню не підлягає відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 14.06.2018 року.

Суддя - доповідач: Н.А. Олефіренко

Суддя: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак