
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2018 р. № 820/1116/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Маргвелані І.Л.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд стягнути до бюджету кошти у розмірі 5519314,98 грн в рахунок погашення податкового боргу з усіх відкритих розрахункових рахунків Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва (код, 22647162, вул. Старонікольська, 57, м. Чугуїв, Харківська область).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 15.06.2018 о 10:00 год.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до облікових даних контролюючого органу Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва має податковий борг перед бюджетом в загальному розмірі 5519314,98 грн, в тому числі пеня у розмірі 2157368,98 грн, що виник внаслідок несплати самостійно визначених грошових зобов'язань згідно наданих податкових декларацій з податку на додану вартість. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечували, надали письмовий відзив на позов, згідно якого зазначили, що відповідно до судової практики позови щодо стягнення заборгованості з комунальних підприємств не піддягають задоволенню, оскільки передумовою стягнення податкового боргу є звернення податкового органу до органу місцевого самоврядування з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Крім того, зазначив, що термін давності застосуванням пені сплив 01.10.2017, таким чином, звертаючись до суду у 2018 році, позивач просить стягнути пеню з порушенням строку давності.
Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва (код 22647162) зареєстроване в якості суб'єкта господарювання - юридичної особи та перебуває на податковому обліку, як платник податків, у Харківській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Харківській області.
Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини ( п.п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 цього Кодексу, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наданого відповідачем розрахунку податкового боргу та інтегрованих (облікових) карток платника податків, за Комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством м. Чугуєва обліковується податковий борг з податку на додану вартість на загальну суду 5519314,98 грн, з яких 3361946,00 грн - основний борг та 2157368,98 грн - пеня.
Судом встановлено, що Комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством м. Чугуєва подано до контролюючого органу податкові декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_1 від 13.08.2015, № НОМЕР_2 від 17.09.2015, № НОМЕР_3 від 16.10.2015, № НОМЕР_4 від 18.11.2015, № НОМЕР_5 від 21.12.2015, № НОМЕР_5 від 21.12.2015, № НОМЕР_6 від 18.01.2016, № НОМЕР_7 від 18.02.2016, № НОМЕР_8 від 18.03.2016, № НОМЕР_9 від 19.04.2016, № НОМЕР_10 від 18.05.2016, № НОМЕР_11 від 17.06.2016, № НОМЕР_12 від 18.07.2016, № НОМЕР_13 від 18.08.2016, № НОМЕР_14 від 18.05.2017, № НОМЕР_15 від 19.06.2017, № НОМЕР_16 від 15.09.2017, № НОМЕР_16 від 15.09.2017, № НОМЕР_17 від 18.10.2017, № НОМЕР_17 від 18.10.2017, № НОМЕР_18 від 17.11.2017, № НОМЕР_19 від 19.12.2017 та уточнюючий розрахунок № НОМЕР_20 від 01.11.2015.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до статті 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Окрім того, відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.
Відповідно до підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Як вбачається з даних облікової картки Комунальному житловому ремонтно-експлуатаційному підприємству м. Чугуєва нараховано пеню у розмірі 2157368,98 грн.
Суд зазначає, що посилання представника відповідача на порушення строків нарахування пені є необґрунтованими, оскільки із облікової картки вбачається, що пеню нараховано після зарахування коштів за сплатою грошових зобов'язань та позов подано у межах 1095 днів, встановлених Податковим кодексом України з моменту її нарахування. Доказів списання заборгованості (визнання заборгованості безнадійною) відповідачем до справи не надано.
Отже, на теперішній час відповідач має податковий борг в загальному розмірі 5519314,98 грн, що підтверджується наданою контролюючим органом обліковою карткою.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У зв'язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов'язань, позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме, згідно п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, де визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Контролюючим органом направлено Комунальному житловому ремонтно-експлуатаційному підприємству м. Чугуєва першу та другу податкові вимоги від 09.11.2001 № 3/50 та від 09.02.2002 № 2/24 на виконання Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", які було вручено відповідачу, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с. 84-85 т. 1), оригінали яких було оглянуто в судовому засіданні.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Доказів переривання боргу після виставлення податкової вимоги відповідачем до суду не подано.
Крім того, доказів скасування вказаних вимог відповідачем до суду не надано.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу, до яких належить стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що податковим законодавством встановлено особливий порядок погашення заборгованості платників податків (у тому числі комунальних підприємств) перед бюджетами та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган у певній послідовності для примусового стягнення податкового боргу, а саме: звернутись до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку; отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна; провести торги з продажу майна, внесеного в податкову заставу.
Якщо усі перелічені заходи не мали результатом погашення податкового боргу комунального підприємства, то податковий орган вчиняє дії, передбачені статтею 96 ПК України, для залучення коштів (майна) органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке підприємство, для погашення податкового боргу останнього.
Вказана позиція викладена у постановах Верховного суду України від 13 березня 2018 року по справі №804/7630/13-а та від 27 квітня 2018 року по справі № 814/12/17.
Таким чином, посилання відповідача на судову практику, згідно з якою позови щодо стягнення заборгованості з комунальних підприємств не піддягають задоволенню суд вважає необґрунтованими.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки, позивачем надано до суду документи, які підтверджують несплачену відповідачем суму податкового боргу, а відповідач не надав суду доказів погашення вищевказаної суми податкового боргу, тому суд приходить до висновку щодо правомірності вимог Головного управління ДФС у Харківській області, у зв'язку із чим, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код 39599198) до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва (вул. Старонікольська, буд. 57, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, код 22647162) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути до бюджету з усіх відкритих розрахункових рахунків Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва (код, 22647162, вул. Старонікольська, 57, м. Чугуїв, Харківська область) податковий борг у розмірі 5519314 (п'ять мільйонів п'ятсот дев'ятнадцять тисяч триста чотирнадцять) грн 98 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 22 червня 2017 року.
Суддя Д.А. Волошин