Рішення № 74868805, 20.06.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
819/790/18
Номер документу
74868805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/790/18

20 червня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.В.

представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Рідна Земля" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Фермерське господарство "Рідна Земля" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною фіскальною службою України прийнято неправомірні оскаржувані рішення, оскільки безпідставно не взято до уваги факту реального здійснення господарської операції Позивача, у зв'язку з чим рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 16.01.2018 та рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг в порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.02.2018 є протиправними та підлягають скасуванню. В свою чергу податкові накладі №4 від 29.11.2017, №1 від 07.12.2017, №2 від 12.12.2017, №3 від 14.12.2017 слід визнати такими, що зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних в день її фактичного подання.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, просив в їх задоволенні відмовити, з підстав викладених у відзиві на позов від 04.06.2018 року.

Суд, заслухавши в судовому засіданні думку представника позивача, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Фермерське господарство «Рідна Земля» - Позивач 01.05.2013 зареєстрований платником податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 384872119068. Основними видами діяльності Позивача є: вирощування зернових культур (в тому числі гречки), овочів, коренеплодів, тощо.

06.10.2017 між ФГ «Рідна Земля» та Кременецькою ОДПІ ГУ ДФС (Збаразьке відділення) укладено договір про визнання електронних документів, предметом якого є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.

22.11.2017, з метою отримання позитивного економічного ефекту, ФГ «Рідна Земля» укладено договір №772 з TOB «Екор ТЗ» щодо купівлі-продажу зерна гречки в кількості і на суму згідно накладних. На виконання даного договору товар відпущено відповідно до довіреностей: видаткової накладної №33 від 22.11.2017 у кількості 30т, TOB «Екор ТЗ» здійснило оплату даного товару на суму 225000грн. (ПДВ 45000,00грн.), відповідно до платіжних доручень №3614 від 23.11.2017 та №3625 від 27.11.2017; видаткової накладної №34 від 29.11.2017 у кількості 37,229т, ТОВ «Ексор ТЗ» здійснило оплату даного товару на суму 279217,50грн. (ПДВ 55843,50грн.) відповідно до платіжних доручень №3639 від 30.11.2017 та №3642 від 01.12.2017; видаткової накладної №36 від 07.12.2017 у кількості 35,52т, ТОВ «Екор ТЗ» здійснило оплату даного товару на суму 266400,00грн. (ПДВ 53280,00грн. і відповідно до платіжних доручень №3662 від 07.12.2017, №3669 від 11.12.2017 та №3670 від 12.12.2017; видаткової накладної №37 від 12.12.2017 у кількості 36,728т, ТОВ «Екор ТЗ» здійснило оплату даного товару на суму 275460,00грн. (ПДВ 55092,00грн.) відповідно до платіжного доручення №3678 від 13.12.2017; видаткової накладної №38 від 14.12.2017 у кількості 74,909т, ТОВ «Екор ТЗ» здійснило оплату даного товару на суму 561817,50грн. (ПДВ 112363,50грн.) відповідно до платіжних доручень №3687 від 15.12.2017 та №3688 від 18.12.2017.

Відповідно до цього позивачем складено податкові накладні: № 3 від 22.11.2017 на загальну суму коштів 270000грн. (ПДВ 45000грн.), №4 від 29.1 1.2017 на загальну суму коштів 335 061.00грн. (ПДВ 55 843,50грн.), №1 від 07.12.2017 на загальну суму коштів 319 680,00грн (ПДВ 53 280,00грн.), №'2 від 12.12.2017 на загальну суму коштів 330 552,00грн. (ПДВ 55 092.00грн.), №3 від 14,12.2017 на загальну суму коштів 674 181,00грн. (ПДВ 12363,50грн.) та направлено їх засобами електронного зв'язку до Державної фіскальної служби України з метою реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Судом встановлено, що згідно з інформацією зазначеною у Квитанціях від 06.12.2017, 06.12.2017, 14.12.2017, 14.12.2017, 14.12.2017 ДФС України, направлених Позивачу через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів", реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, ПН відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1008. Запропоновано Позивачу надати пояснення та/або копії документів достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік встановлено наказом Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017 та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 нього наказу.

Відтак, 26.12.2017 позивачем направлено відповідний лист-пояснення, копії документів, що підтверджують відповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах, реальність проведення господарської операції та повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН, реєстрацію якої зупинено, від 28.12.2017, 10.01.2018.

За наслідками розгляду даного листа-пояснення, повідомлення та документів, Рішеннями комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:

- №549771 від 09.01.2017 здійснено реєстрацію податкової накладної №3 від 22.11.2017;

- № 558903 від 16.01.2018, № 558904 від 16.01.2018, №558905 від 16.01.2018, №558906 від 16.01.2016 відмовлено в реєстрації податкових накладних №4 від 29.11.2017, №1 від 07.12.2017, №-2 від 12.12.2017, №3 від 14.12.2017. Підстава: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію ПН.

Не погоджуючись з Рішеннями щодо відмови у реєстрації, враховуючи те, що у Відповідача не виникло зауважень при реєстрації податкової накладної № 3 від 22.11.2017, Позивачем на адресу Відповідача направлено скарги на Рішення № 558903, № 558904, №558905, №558906 з підстав їх протиправності та необґрунтованості.

Рішеннями комісії з питань розгляду скарг №12487 від 06.02.2018, №12489 від 06.02.2018, №12488 від 06.02.2018, №12486 від 06.02.2018, постановленими за результатом розгляду наведених скарг, скарги залишено без задоволення та Рішення комісії ДФС без змін.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Порядок розгляду скарг па рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року за № 485 (надалі Порядок). Відповідно до п. 10 Порядку платник податку може додавати до скарги пояснення та копії документів, завірені у встановленому порядку, які підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації. На виконання вимог даного пункту до повідомлення, листа-пояснення та скарги долученій копії відповідних документів, які підтверджують реальність здійснення господарських операції, обґрунтованість скарги Позивача та протиправність дій Відповідача.

Відповідно до п. п. 12, 16 Порядку за результатами розгляду скарги комісія з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, яке реєструється службою діловодства ДФС та надсилається платнику податку з урахуванням вимог, визначених пунктом 56.23 статті 56 Кодексу. Якщо мотивоване рішення щодо скарги не надсилається платнику податку протягом строку, визначеного пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податку з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку. Положення даного пункту Порядку ставлять відповідну вимогу до Рішення комісії з питань розгляду скарг результатами розгляду скарги вмотивованість, тобто Рішення не може бути формальним заповнення відповідної відмітки в шаблоні. Вмотивовувати - наводити аргументи, докази, які пояснюють, виправдовують певні дії, вчинки або доводять їх необхідність. Вмонтованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його прийняття, які ґрунтуються на системному аналізі обставин скарги та долучених матеріалів.

Однак, відповідач не дотримався даної вимоги при розгляді скарги, обмежився проставленням відмітки у графі Рішення комісії з питань розгляду скарг. Таким чином наявна невідповідність Рішення комісії з питань розгляду скарг вимогам п. 16 Порядку.

Відповідно до положень ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї етапі та/або пунктом 192.1 етапі 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до положень п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахункл коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена \ порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 ста і ті 74 цього Кодексу. За приписами п. 74.2. ст. 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок ведення Єдиного реєстрі податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно то пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі- Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку па додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку формат і (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту): чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201 4 статті 201 Кодексу ; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.): наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується: факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис. Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567. Згідно пункту 6 Критеріїв містить у собі визначення двох різних критеріїв:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1.5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією). визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

Варто зазначити, що критерій який визначений Відповідачем у квитанціях 06.12.2017, 14.12.2017, 14.12.2017, 14.12.2017 - «невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД» у п. 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків не передбачений.

Відповідно то положень п. 201.16.2 ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 нього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центральною органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

На виконання вимог п. 201.16.1,- 201.16.2. ст. 201 ПК України та пропозиції викладеної у квитанцій від 06.12.2017, 14.12.2017, 14.12.2017, 14.12.2017, Позивачем подано відповідні пояснення стосовно факту невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 1008 з наданням документів до пояснення. Відповідачем, всупереч вимогам п.п. «в» п. 201.16.1. ст. 201 ПК України, не було визначено вичерпного переліку документів, надання якого дало б Позивачеві можливість реєстрації податкової накладної. Крім того, контролюючий орган, після отримання від Позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу Позивачем жодних запитів щодо недостатності документів для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не направляв.

Відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав недостатності документів для прийняття рішення можлива виключно за умови наявності вичерпного переліку таких документів (п.п. «в» п. 201.16.1. ст. 201 ПК України). При відмові у прийнятті до реєстрації податкової накладної з посиланням на: ненадання платником податків достатніх документів, надання платником податків копії! документів, які складені з порушенням законодавства, комісія має навести дані щодо документів, надання яких дасть можливість прийняти ПН до реєстрації.

Відповідно до рішень Відповідача від 16.01.2018 встановлено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є надання Позивачем копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідачем в оскаржуваному рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено Позивачем при складанні документів та яких документів не достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Судом встановлено, що посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Що стосується, рішень комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг в порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за від 06.02.2018, то дані рішення є немотивованими та такими, що суперечить нормам законодавства.

Обов'язок доведення правомірності нарахування або прийняття будь-якого іншого рішення контролюючим органом у судовому оскарженні встановлюється процесуальним законом (п. 56.4 ст. 56 ПК України).

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що оскаржувані рішення контролюючого органу не відповідають наведеним вище вимогам щодо чіткості та зрозумілості, та породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на не можливість реалізації свого права або обов'язку платником податків щодо виконання юридичного волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю. Рішення комісії Державної фіскальної служби України №558903 від 16.01.2018 р., №558904 від 16.01.2018 р., №558905 16.01.2018 р., №558906 від 16.01.2018 р. про відмову в реєстрації податкових накладних №4 від 29.11.2017 р., №1 від 07.12.2017 р., №2 від 12.12.2017 р., №3 від 14.12.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних визнати протиправними та скасувати.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №4 від 29.11.2017 р., №1 від 07.12.2017 р., №2 від 12.12.2017 р., №3 від 14.12.2017 р. за датою їх прийняття.

Стягнути на користь фермерського господарства "Рідна Земля" понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 21 червня 2018 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.