
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2018 р. Справа № 814/1210/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Космодем'янської Зої, 10, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, УПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, починаючи з 01.01.2016 року;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплатити пенсії ОСОБА_1, на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2016 року;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 суму заборгованості, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії з 01.01.2016 року до прийняття рішення судом і встановити судовий контроль за виконанням рішення.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до грошового атестату, виданого на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ). Через суттєві зміни в законодавстві України Міліція була ліквідована та створена Національна Поліція України. 29.12.2015 року Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900) внесені зміни у ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, де законодавець передбачив що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Позивач вважає, що право на перерахунок пенсії в нього виникло з моменту набрання чинності положення Закону № 900, тобто з 01.01.2016 року. Позивач зазначає, що має гарантоване право на перерахунок пенсії в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним законом.
Ухвалою від 21.05.2018 року відкрито провадження у справі в порядку ст. 263 КАС України.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому вказано, що УПФУ на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 11.11.2015 року (далі - Постанова № 103), проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року.
У відповіді на відзи позивач зазначив, що Постанова № 103 були прийнята післа виникнення спірних правовідносин, тому спірним питанням у справі є не право на здійснення перерахунку пенсії позивача, а своєчасність здійснення такого перерахунку. Право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.
Ухвалою від 21.06.2018 року судом закрито провадження в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" – з підстав, передбачених п. 8 ст. 238 КАС України – у зв’язку з тим, що оскаржуване порушення було виправлено відповідачем-суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України. З 2005 року позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону № 2262-XII.
29.12.2015 року набув чинності Закон України № 900, відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За таких обставин, з 01.01.2016 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейського на відповідній посаді, визначеного постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року (далі - Постанова № 988).
Відповідно до вимог ст. 63 Закону № 2262-XII та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок № 45), перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок та списків, які готує відомство, в якому проходив службу пенсіонер за вислугою років, у цьому випадку МВС України.
Будь-яких дій з боку пенсіонера щодо перерахунку Порядок № 45 не вимагає. Перерахунок повинен здійснюватися автоматично на підставі обміну інформації між МВС України, Мінсоцполітики України та органами Пенсійного фонду України.
02.03.2018 року позивач звернувся до відповідача з запитами про надання інформації щодо перерахунку пенсії та надання довідки про розмір пенсійних виплат, але відповіді на нього не отримав. Тому, 05.05.2018 року позивач повторно звернувся до відповідача з аналогічним запитом.
14.05.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надало відповідь, в якій повідомило, що перерахунок пенсії позивача здійснено на підмтаві довідки про розмір грошового забезпечення ліквідаційної комісії управління МВС України в Миколаївській області; вказана довідка направлена позивачу листом від 16.03.2018 року.
16.05.2018 ОСОБА_1 подав до суду дану позовну заяву.
01.04.2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу, призначивши йому з 01.04.2018 року пенсію в розмірі 70% грошового забезпечення від суми 9368,44 грн., а саме 6557,91 грн.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вирішуючи зазначену справу суд враховує, що Верховним Судом було розглянуто зразкову справу № 820/6514/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72290243), спір у якій виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачем заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 15.02.2018 року по цій зразковій справі, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Верховним Судом звернено увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист").
Хоч відповідач і стверджує, що станом на час розгляду справи вже було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018 року відповідно до вимог Закону № 900, ст. 63 Закону № 2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", але при цьому не надано доказів перерахування позивачу цих коштів.
При цьому, суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону № 2262-XII виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ст. 55 Закону № 2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналогічні норми містяться в Законі Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч. 4 ст. 45 якого перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У відповідності до ст. 46 Закону Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ст. 47 Закону України Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця.
Таким чином, відповідно до вимог Законів України № 2262-XII та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія це щомісячний обов’язковий платіж.
У зазначених Законах відсутня норма про те, що виплата пенсій здійснюються під умовою виділення коштів з державного бюджету, та з розстрочкою на декілька років. Зазначене також узгоджується з позицією, викладеною у рішенні ЕСПЛ "Кечко проти України", на яку суд посилався вище.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
За таких обставин, суд застосовує Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як нормативні акти, які мають вищу юридичну силу по відношенню до Постанови № 103, і які не містять обмежень щодо у виплаті заборгованості за несвоєчасно ненарахованої пенсії.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов’язання відповідача провести виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з прийняттям Постанови № 988, з 01.01.2016 року, необхідно задовольнити.
При цьому, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.
Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов'язок суду зобов'язати суб'єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення.
Щодо вимоги про стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії, суд вважає за необхідне зазначити, що зобов'язання на підставі судового рішення відповідача здійснити виплату перерахованої позивачу само по собі передбачає виплату заборгованості по ній, а тому додаткового встановлення судовим рішенням наявності заборгованості та зобов'язання здійснити її виплату не потребується.
Враховуючи викладене, суд задовольняє позов частково.
Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. У разі часткового задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (вул. Космодем'янської Зої, 10, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020) – задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), на підставі Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), на підставі Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2016 року.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДПРОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 352,40 грн. ( триста п’ятдесят дві гривні 40 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 21.06.2018 р.
Суддя Н. В. Лісовська