
Справа № 815/1077/18
УХВАЛА
20 червня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
при секретарі судового засідання - Сидорівському С.А.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Головінського Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі клопотання про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Герафак» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
12 березня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду поштою надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Герафак» (повне найменування: Товариство з обмеженою відповідальністю «Герафак», місцезнаходження: вул. Отамана Головатого, 58, м. Одеса, 65003, ідентифікаційний код юридичної особи: 13907606) від 25.02.2018 року, до Головного управління ДФС в Одеській області (повне найменування: Головне управління ДФС в Одеській області, місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, ідентифікаційний код юридичної особи: 39398646), з урахуванням документів, поданих на усунення недоліків позовної заяви на виконання ухвали суду від 19.03.2018 року, в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 06.12.2017 року: № 0045761408, № 0045771408, № 0045781408.
В судовому засіданні 20.06.2018 року з'ясовано, що 19.06.2018 року представником позивача до суду подано письмове клопотання про призначення судової економічної експертизи, в якому остання, керуючись ст.ст. 72, 102, 242 КАС України, Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, просить:
1. Призначити по справі № 815/1077/18 судову економічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
- Чи підтверджується документально висновок акту Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року, складений при проведенні документальної планової виїзної перевірки, щодо заниження податку на прибуток за період 01.01.2014 року - 30.06.2017 року на загальну суму 218189 грн.?
- Чи підтверджується документально висновок акту Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року, складений при проведенні документальної планової виїзної перевірки, щодо завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток за 2016 рік на 15750 грн.?
- Чи підтверджується документально висновок акту Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року, складений при проведенні документальної планової виїзної перевірки, щодо заниження податку на додану вартість у сумі 372344 грн., у т.ч. грудень 2015 року - 28587 грн.; лютий 2016 року - 166192 грн.; травень 2016 року - 99608 грн.; липень 2016 року - 4250 грн.; серпень 2016 року - 10957 грн.; вересень 2016 року - 7037 грн.; листопад 2016 року - 55503 грн.; грудень 2016 року - 210 грн.?
- Чи підтверджується документально висновок акту Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року, складений при проведенні документальної планової виїзної перевірки, щодо надання ТОВ «Герафак» податкової звітності про суми доходів нарахованого (сплаченого) на користь платників податків та суми утриманого з них податку за ІV квартал 2016 року з перекрученням даних?
2. Проведення судової експертизи доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).
3. Зупинити провадження по справі № 815/1077/18 на час проведення судової економічної експертизи. Судові витрати покласти на заявника,
- з тих підстав, по суті, що для належного, повного та всебічного дослідження наявних в матеріалах справи документів з подальшою можливістю надання їм належної правової оцінки є необхідним залучення експертів, що мають спеціальні знання у галузі економіки, для чого необхідною умовою є призначення експертизи. Вирішення вказаних питань дозволить як сторонам по справі так і суду отримати належні докази щодо дійсної наявності порушення позивачем норм чинного законодавства України та відповість на питання стосовно наявності підстав та законності винесення відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та дозволить встановити: визначення документальної обґрунтованості прийняття відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень; установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток, тощо.
В судовому засіданні представник позивача підтримала подане клопотання про призначення судової економічної експертизи, просила суд його задовольнити з підстав, викладених у клопотанні.
В судовому засіданні представник відповідача залишив вирішення питання про призначення судової економічної експертизи на розсуд суду.
Вивчивши позицію представника позивача, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи в межах розгляду клопотання про призначення судової економічної експертизи, суд вважає, що клопотання представника позивача підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 102 КАС України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Відповідно до ч. 5 ст. 102 КАС України, учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Згідно ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 року № 4038-XII, судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Враховуючи та на підставі наведених норм законодавства та наявних у справі матеріалів, по-перше, суд вважає, що для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
По-друге, жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань.
Тому, суд вважає за можливе призначити у справі № 815/1077/18 судову економічну експертизу, проведення якої доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).
Керуючись Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних та експертних досліджень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5), на вирішення експерта поставити наступні питання:
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року про заниження ТОВ «Герафак» податку на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 218189 грн., у т.ч. за 2014 рік - 179917 грн., та 1 кв. 2017 року - 38272 грн.?
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року про завищення ТОВ «Герафак» від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток (збитки) за 2016 рік на 15750 грн.?
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року про заниження ТОВ «Герафак» податку на додану вартість у сумі 372344 грн., у т.ч. грудень 2015 року - 28587 грн.; лютий 2016 року - 166192 грн.; травень 2016 року - 99608 грн.; липень 2016 року - 4250 грн.; серпень 2016 року - 10957 грн.; вересень 2016 року - 7037 грн.; листопад 2016 року - 55503 грн.; грудень 2016 року - 210 грн.?
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року про надання ТОВ «Герафак» податкової звітності про суми доходів нарахованого (сплаченого) на користь платників податків податку та суми утриманого з них податку за ІV квартал 2016 року з перекрученням даних?
Згідно п. 7 ст. 102 КАС України, призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Керуючись ст.ст. 102, 243, 248, 256, 294, 295, Розділом VІІ Перехідних положень КАС України, суд -
ухвалив:
Клопотання представника позивача, вхід. № 17334/18 від 19.06.2018 року, про призначення судової економічної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі № 815/1077/18 судову економічну експертизу, проведення якої доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).
На вирішення експерта поставити наступні питання:
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року про заниження ТОВ «Герафак» податку на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 218189 грн., у т.ч. за 2014 рік - 179917 грн., та 1 кв. 2017 року - 38272 грн.?
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року про завищення ТОВ «Герафак» від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток (збитки) за 2016 рік на 15750 грн.?
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року про заниження ТОВ «Герафак» податку на додану вартість у сумі 372344 грн., у т.ч. грудень 2015 року - 28587 грн.; лютий 2016 року - 166192 грн.; травень 2016 року - 99608 грн.; липень 2016 року - 4250 грн.; серпень 2016 року - 10957 грн.; вересень 2016 року - 7037 грн.; листопад 2016 року - 55503 грн.; грудень 2016 року - 210 грн.?
- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки Головного управління ДФС в Одеській області № 000683/15-32-14-08/13907606 від 10.11.2017 року про надання ТОВ «Герафак» податкової звітності про суми доходів нарахованого (сплаченого) на користь платників податків податку та суми утриманого з них податку за ІV квартал 2016 року з перекрученням даних?
Надати в розпорядження експерта матеріали адміністративної справи № 815/1077/18.
Витрати по проведенню вказаної експертизи покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю «Герафак» (місцезнаходження: вул. Отамана Головатого, 58, м. Одеса, 65003, ідентифікаційний код юридичної особи: 13907606).
Експерта попередити про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Зобов'язати сторони по справі надати експерту всі необхідні документи для вирішення поставлених перед ним питань.
Зупинити провадження у справі № 815/1077/18 до одержання результатів експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, та у строк, встановлений ст. 278 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
В повному обсязі ухвалу складено 21 червня 2018 року.
Суддя М.Г. Цховребова