Рішення № 74868182, 19.06.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
812/939/18
Номер документу
74868182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/939/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддів: Ірметової О.В.

За участю секретаря судового засідання: Попової Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «ЛІА» ЛТД про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 № 4681,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадра) до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «ЛІА» ЛТД (далі – відповідач, ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД), в якій просить припинити користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 № 4681.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД видано спеціальний дозвіл на користування надрами від 28.12.2007 № 4681.

З моменту отримання спеціального дозволу у користувача надр виникають права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

Посилаючись на статтю 24 Кодексу України про надра та Угоду про умови користування надрами, позивач стверджує, що відповідач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «ОСОБА_1 інформаційний геологічний фонд України» (далі – ДНВП «Геоінформ України») щорічні звіти як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Листом № 02/302-0972 від 07.04.2015 надано перелік надрокористувачів Донецької та Луганської областей інформація щодо руху запасів за формою ф. 5-гр за 2014 рік до ДНВП «Геоінформ України» не надходила.

ДНВП «Геоінформ України» листом № 02/302-1493 від 26.04.2016 надано перелік надрокористувачів Донецької та Луганської областей інформація щодо руху запасів за формою ф. 5-гр за 2015 рік до ДНВП «Геоінформ України» не надходила.

Листом ДНВП «Геоінформ України» № 03/303-0696 від 17.02.2017 надано перелік надрокористувачів Луганської та Донецької областей, які відзвітувалися за 2015 рік. У зазначеному переліку Відповідач не значиться. Крім тоґо, ДНВП «Геоінформ України» надано перелік надрокористувачів, які отримали спеціальний дозвіл на користування надрами, але не відзвітувалися за ф. 7-гр за 2016 рік.

За результатами опрацювання вищевказаних листів встановлено, що Відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2015 та 2016 роки.

У зв'язку з цим та з метою запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра, як орган, що здійснює державний геологічний контроль, відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294, видало наказ від 19.05.2015 № 122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами. Цим наказом встановлений строк для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 30 календарних днів.

Окрім цього, наказами Держгеонадр від 16.08.2016 № 257, яким відповідачу встановлені терміни для усунення порушень у сфері надрокористування. Наказом Держгеонадр №1 від 10.01.2017, повторно встановлено відповідачу додатковий (до 01.03.2017) термін для усунення порушень у сфері надрокористування.

Держгеонадрами винесено наказ від 19.04.2017 № 179 про зупинення дій спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача – 30 календарних днів.

По спливу часу жодної відповіді від відповідача не надходило.

Держгеонадра відповідно до положень пп. 6 ст.24 Кодексу України «Про надра» та п. 23 Порядку № 615 розглянули питання щодо подальшої долі Дозволу, власником якого є Відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, що стали підставою для зупинення дії Дозволу.

Враховуючи, що Відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.

Таким чином, оскільки не подання звітності передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.

Держгеонадрами подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур’єр» (№ 237 від 15.12.2017) з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв’язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.

На момент подання адміністративного позову до Держгеонадра від відповідача ніяких листів чи інформації про усунення порушень не надходило.На підставі викладеного просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 № 4681, наданого відповідачу.

Ухвалою суду від 26 квітня 2018 року провадження у справі було відкрито після усунення позивачем недоліків позовної заяви та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом осіб. Судове засідання призначено на 22 травня 2018 року.

22 травня 2018 року представник відповідача подав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що з квітня 2014 року в Луганській і Донецькій областях загострилась соціально-політична обстановка в свою чергу погіршила економічну ситуацію у зв’язку з возведенням блокпостів та здійснення державою заходів антитерористичної операції, це призвело до повної неможливості виконувати нормативно-правові акти, що регулюють цивільний та господарський оборот, сплату податків, зупинення звичайної господарської діяльності та операційної діяльності банками в зоні проведення АТО, у тому числі призвели до призупинення господарської діяльності і ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД.

Також відповідач зазначив, що аналіз статей 25, 26 Кодексу України про надра дозволяє дійти висновку про те, що право користування надрами у випадку, передбаченому п.5 ст.26 Кодексу України про надра, припиняється органом, який надав у користування самостійно, а у судовому порядку лише в разі незгоди користувача. Позивачем не надано жодних доказів вручення ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД наказів Держгеонадра від 16.08.2016 № 257, від 10.01.2017 № 1, від 19.04.2017 № 179 про зупинення дій спеціального дозволу на користування надрами шляхом надіслання рекомендованим листом за адресою, вказаному у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Таким чином, відповідач у встановлений спосіб не ознайомлений зі змістом цих наказів та позбавлений можливості виконання їх вимог, а твердження Держгеонадра про не усунення відповідачем порушень у визначений строк є безпідставними. Крім того, розміщення оголошень на офіційному друкованому виданні «Урядовий кур’єр», вважає не належним доказом вручення цих наказів, оскільки законодавством не визначений такий спосіб вручення наказів Держгеонадра.

Відповідач у відзиву на позов зазначив, що контроль за дотриманням надрокористувачем умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами, як складова державного геологічного контролю, має здійснюватися шляхом проведення планових та позапланових перевірок надрокористувачів.

З огляду на зазначене, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог Державної служби геології та надр України про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4681 від 28.12.2007, виданого ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД.

У судовому засіданні 22 травня 2018 року оголошено перерву до 19 червня 2018 року для надання часу позивачу для підготовки відповіді на відзив.

У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 100). Правом наданням відповіді на відзив не скористався.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю (а.с.101).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого висновку.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ Виробничо-комерційна фірма «ЛІА» ЛТД, ідентифікаційний код 20163224, зареєстроване як юридична особа з 18.06.2001, номер запису 13761200000000008, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, селище міського типу Станиця Луганська, вул. Леніна, будинок 53. Слід зазначити, що з моменту реєстрації відповідач не змінював місце реєстрації.

Відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4681 від 28.12.2007 з метою видобування питної підземної води, прив’язка до місцевості: 1 км. На захід від с. Валуйське, в межах лівобережної першої надзаплавної тераси р. Сіверський Донець, терміном дії на 20 років (а.с. 8).

До Спеціального дозволу Відповідачем з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України укладена Угода про умови користування надрами, якою визначені умови, на яких Надрокористувач буде здійснювати користування надрами, а саме: технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні зобов’язання сторін та порядок регулювання відносин між ними в процесі користування надрами на даній ділянці.

Угодою передбачена обов’язкова програма робіт Надрокористувача, визначені істотні умови користування ділянкою надр, визначений порядок здійснення контролю за виконанням умов Дозволу, передбачений обов’язок надання щорічної звітності, визначені умови продовження, зупинення, поновлення дії та анулювання Дозволу тощо (а.с. 9-13).

Невід’ємною частиною цієї Угоди є Додаток № 2 – Програма робіт, якою визначено види робіт, їх кошторисна вартість, обсяги робіт та терміни їх виконання (а.с. 14-15, 16).

Згідно листа Державного науково-виробничого підприємства «ОСОБА_1 інформаційний геологічний фонд України» № 02/302-0972 від 26.04.2016 надано звіт про результати аналізу стану виконання особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині звітності надрокористувачів щодо руху запасів за 2015 рік (а.с. 17-18).

Серед вищевказаного переліку є ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД.

Наказами Держгеонадра від 16.08.2016 № 257, від 10.01.2017 № 1 встановлені терміни для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача (а.с. 19-20, 21-22).

ОСОБА_1 науково-виробниче підприємство «ОСОБА_1 інформаційний геологічний фонд України» № 03/303-0972 від 17.02.2017 повідомило позивача про надання надрокористувачами звітів за формами 5 -гр, 6- гр, 7- гр за 2015 рік. Серед вищевказаного переліку ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД - відсутнє. (а.с. 23-25).

Наказом Держгеонадра від 19.04.2017 № 179 встановлено Відповідачу термін на усунення порушень 30 календарних днів (а.с. 26-27), про що надано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур’єр» № 88 від 16.05.2017 (а.с. 28).

Позивачем подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур’єр» № 237 від 15.12.2017 з проханням надати до Держгеонадр України у 15- денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв’язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом (а.с. 31).

Статтею 2 КУ №132/94 (Завдання Кодексу України про надра) встановлено, що завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до статті 3 КУ №132/94 (Законодавство про надра) гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.

Частиною 2 статті 24 КУ №132/94 визначені наступні обов’язки користувачів надр:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

41) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Статтею 26 КУ №132/94 (Припинення права користування надрами) передбачено, що право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Порядок розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини визначено статтею 51 КУ №132/94, відповідно до якої розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.

Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.

Частиною 2 статті 26 КУ №132/94 встановлено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

У зв’язку з чим Кодексом України про надра прямо встановлено, що у випадку, передбаченому пунктом 5 статті 26 цього Кодексу, право користування надрами припиняється не органом, який надав надра у користування, а у судовому порядку лише за умови незгоди користувача, а саме відповідача по справі при даних спірних правовідносинах.

Однак, Позивачем не надано, а судом не виявлено доказів незгоди ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД на припинення права користування надрами відповідно до Спеціального дозволу № 4681 від 28.12.2007.

Суд не приймає до уваги посилання позивача та надані докази на підтвердження інформування відповідача про порушення користування надрами, а саме відомостей відносно розміщеної Позивачем інформації в оголошенні у газеті “Урядовий кур’єр” № 88 від 16.05.2017 щодо порушення надркористувачами користування надрами, а саме: не надано звіти щодо руху запасів за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та надання строку для усунення порушень та в оголошенні у газеті «Урядовий кур’єр» № 237 від 15.12.2017 з проханням надати до Держгеонадра України у 15- денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, оскільки ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД з моменту реєстрації не змінювало місце реєстрації, а саме: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, селище міського типу Станиця Луганська, вул. Леніна, будинок 53, та відповідно до відомостей, розміщених на офіційному сайті Укрпошта (https://ukrposhta.ua/robota-ukrposhti-v-doneckij-ta-luganskij-oblastyax/) поштова кореспонденції за місцем реєстрації відповідача доставляється та приймається.

В свою чергу позивачем не надано жодного доказу на підтвердження повідомлення відповідача про щодо порушення надркористувачами користування надрами та надсилання за адресою місцезнаходження відповідача наказів.

Також Позивачем зовсім не зазначено, а судом не виявлено інших передбачених законодавством України випадків, які б слугували підставами для припинення у судовому порядку наданого Відповідачу права користування надрами відповідно до Спеціального дозволу № 4681 від 28.12.2007.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що Відповідач не отримував накази від 16.08.2016 № 257, від 10.01.2017 № 1, від 19.04.2017 № 179 про надання терміну для усунення порушень законодавства про надра, та висловлював незгоду на припинення права користування надрами згідно Спеціального дозволу № 4681 від 28.12.2007, у зв’язку з чим відсутні підстави для припинення цього права користування у судовому порядку відповідно до ч. 2 ст. 26 КУ № 132/94, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «ЛІА» ЛТД про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 № 4681, відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано у повному обсязі 22 червня 2018 року.

Суддя ОСОБА_2