
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2018 року м.Київ № 810/580/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д.,
при секретарі судового засідання Лапій М.С.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Княжицької сільської ради Броварського району Київської області про визнання протиправними дії та зобов"язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з позовом до Княжицької сільської ради Броварського району Київської області про визнання протиправними дії щодо не надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, визнати право на отримання дозволу на розробку проекту, зобов"язати розглянути заяву у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України, визнати неправомірними дії щодо відмови у видачі викопіювання з Генерального плану села Княжиці Броварьского району, Київської області, довідки про обмеження земельної ділянки та зобов"язати надати викопіювання з Генерального плану села Княжиці Броварьского району, Київської області, викопіювання з плану формування села.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що являється учасником антитерористичної операції (учасником бойових дій) та з метою реалізації свого права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею не більше 2,0 га, звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Княжицької сільської ради Броварського району Київської області для ведення особистого селянського господарства та надати викопіювання Генерального плану с. Княжичі. Проте, в задоволенні вказаної заяви позивачу було відмовлено, оскільки не вистачило достатньої кількості голосів для позитивного вирішення заяви.
Також через канцелярію суду 27.03.2018 позивачем подано уточнення позовних вимог, відповідно до яким позивач просить суд визнати протиправними дії тридцять п"ятої сесії сьомого скликання Княжицької сільської ради Броварського району Київської області від 20.12.2017, яким учаснику антитерерористичної операції ОСОБА_1 було не надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, зобов"язати Княжицьку сільську раду Броварського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України та надати відповідний дозвіл та визнати протиправними дії Княжицької сільської ради Броварського району Київської області щодо відмови у надані викопіювання з Генерального плану села Княжичі Броварського району Київської області, плану формування села Княжичі та довідки про обмеження земельної ділянки, зобов"язати Княжицьку сільську раду Броварського району Київської області надати ОСОБА_1 викопіювання з Генерального плану села Княжичі Броварського району Київської області, плану формування села Княжичі та довідки про обмеження земельної ділянки.
У судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.
Також представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що 24.06.2015 позивачу вже було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в межах села Княжичі для будівництва обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд, також зазначив, що позивачу було надано роз’яснення з приводу надання викопіювання з діючого генерального плану та проекту формування території, про те що відповідач не може надати викопіювання, оскільки це буде суперечити діючому Генеральному плану с. Княжичі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 27.11.2017 позивач звернулась до Княжицької сільської ради із заявою про отримання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га, яка розташована в межах с. Княжичі.
До клопотання позивач додав копії наступних документів: копію паспорту та реєстраційної картки платника податків графічний матеріал з публічної кадастрової карти.
На засіданні Княжицької сільської ради, яке відбулось 20.12.2017 рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства не прийнято, оскільки за результатами голосування «за» - 1 депутатів , «проти» - 9 депутатів, «утримались» - 7 депутатів та один не голосував.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п.п. “б” ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, серед іншого, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі, якщо в місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган місцевого самоврядування не надає дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування, додавши до письмового повідомлення договір на виконання робіт із землеустрою.
Таким чином, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначено виключні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У відповіді від 26.12.2017 за вих. № 1238 Княжицької сільської ради зазначено, що для позитивного вирішення питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не вистачило голосів, однак будь – яких підстав, що зумовили не прийняття рішення відповідачем не вказано.
В силу приписів ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
У справі, що розглядалась, відповідач не навів жодних передбачених законом підстав для не вирішення питання щодо надання такого дозволу на розробку проекту землеустрою згідно з поданою ним заявою та доданими до неї графічними матеріалами.
Також, суд не приймає до уваги твердження відповідача на те, що позивачем вже було отримано у 2015 році дозвіл на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, оскільки позивачем було подано заяву про відмову від даного дозволу.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача, які призвели до не надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Княжицької сільської ради Броварського району Київської області щодо відмови у надані викопіювання з Генерального плану села Княжичі Броварського району Київської області, плану формування села Княжичі та довідки про обмеження земельної ділянки та зобов"язання Княжицьку сільську раду Броварського району Київської області надати ОСОБА_1 викопіювання з Генерального плану села Княжичі Броварського району Київської області, плану формування села Княжичі та довідки про обмеження земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Стаття 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Будь – яких обмежено щодо отримання інформації з Генерального плану міста законом не встановлена, тому матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі.
З урахуванням наведеного, суд вважає дії відповідача щодо відмови в отриманні викопіювання з Генерального плану села Княжичі Броварського району Київської області неправомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, а отже, не довів правомірності своїх дій.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов’язання Княжицьку сільську раду надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, то суд вважає, що прийняття такого рішення відноситься до дискреційних повноважень відповідача, як колегіального органу.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач є звільненим від сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав. Таким чином, судові витрати присудженню на користь позивача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії тридцять п"ятої сесії сьомого скликання Княжицької сільської ради Броварського району Київської області від 20.12.2017, яким учаснику антитерерористичної операції ОСОБА_1 було не надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Зобов"язати Княжицьку сільську раду Броварського району Київської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
Визнати протиправними дії Княжицької сільської ради Броварського району Київської області щодо відмови у надані викопіювання з Генерального плану села Княжичі Броварського району Київської області, плану формування села Княжичі та довідки про обмеження земельної ділянки.
Зобов"язати Княжицьку сільську раду Броварського району Київської області надати ОСОБА_1 викопіювання з Генерального плану села Княжичі Броварського району Київської області, плану формування села Княжичі та довідки про обмеження земельної ділянки.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 11 травня 2018 р.