
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" червня 2018 р. справа № 809/915/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправним, скасування висновку від 23.05.2018 року та зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб №607 від 10.06.1997 року, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправним, скасування висновку від 23.05.2018 року та зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб №607 від 10.06.1997 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, за наявності рішення Івано-Франківського міського суду від 15.03.2018 року у справі №344/2774/18, яким встановлено юридичний факт що батько позивача за національністю - поляк, відмовив у внесенні змін в актовий запис про шлюб за №607 від 10.06.1997 року, складеного Івано-Франківським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, а саме виправити національність нареченого з «українець» на «поляк».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
Позивач в судове засідання не з'явився, на адресу суду подав заяву про розгляд справи без його участі, просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, правом на подання відзиву на позов не скористався, подав суду заяву про розгляд справи без його участі.
За таких обставин, суд вважає на підставі частини 6 статті 162 КАС України вирішити справу за наявними у ній матеріалами, та з врахуванням частини 9 статті 205 КАС України за відсутності сторін у порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив наступне.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно повторного свідоцтва про народження позивача за №342882 від 10.08.2017 року батьком позивача значиться - ОСОБА_2 (а.с.11).
За рішенням Івано-Франківського міського суду у справі №344/2774/18 від 15.03.2018 року, що набрало законної сили 19.04.2018 року, встановлено юридичний факт, що батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за національністю поляк. Зобов'язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису №1822 від 04.10.1972 року про народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, вказавши в графі «національність» батька - ОСОБА_2, - «поляк» (а.с.12-13).
На виконання рішення суду реєстратором відділу державної реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції внесено зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 за №1822 від 04.10.1972 року, та вказано в графі «національність» батька - ОСОБА_2 - «поляк».
16.05.2018 сформовано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133,135 Сімейного кодексу України за №00020152975, згідно якого батько позивача - ОСОБА_2 за національністю «поляк» (а.с.14).
10.06.1997 року позивачем укладено шлюб з ОСОБА_3, про що 10.06.1997 року складено відповідний актовий запис про шлюб за №607 (а.с.10).
11.04.2018 року позивачу видано повторне свідоцтво про шлюб (а.с.10).
За наслідками поданої позивачем заяви про внесення змін до актового запису про шлюб №607 від 10.06.1997 року, висновком Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 23.05.2018 року позивачу відмовлено, у зв'язку з відсутністю правових підстав. Відповідачем зазначено, що національність заявника визначено українець правильно, вона відповідає національності його матері, а чинним законодавством не передбачено зміни національності за бажанням особи (а.с.9).
Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.
Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції держав-членів Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України від 9 грудня 1997 року № 703/97-ВР) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до ч. 1 ст.6 цього Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 затверджені та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Згідно із пунктом 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила), відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Питання зміни національності громадянами України регулювалося Указом Президента України «Про порядок зміни громадянами України національності» від 31 грудня 1991 року № 24, відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилася відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалася також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу. Вказаний Указ втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99.
В даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, у свідоцтво про народження, у свідоцтво про шлюб чи в інші документи відомостей про національність.
Проте, відповідно до статті 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно зі статтею 300 Цивільного кодексу України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право визначати свою національність. Фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Відповідно до пункту 7 Постанови Пленуму Верховного суду України №12 від 07.07.1995 року «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» при розгляді таких справ в актовому записі про народження суди мають враховувати, що він зокрема повинен містити відомості про національність і громадянство батьків, а якщо їх не було внесено - актовий запис має бути доповнено. Отже, при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Згідно із п. 2.13.1 Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно із п. 2.13.2 Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського міського суду у справі №344/2774/18 від 15.03.2018 року, яке набрало законної сили 19.04.2018 року, встановлено юридичний факт, що батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за національністю поляк.
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію народження від 18.08.2016 року та від 22.09.2016 року, батько позивача по національності поляк (а.с. 13,14).
Даний факт, що ОСОБА_2 по національності поляк, згідно ч.1 ст.72 та ч.4 ст.78 КАС України доказуванню не підлягає, оскільки дана обставина встановлена рішенням Івано-Франківського міського суду від 15.03.2018 року у справі №344/2774/18.
Таким чином, з вищезазначених документів вбачається, що батько позивача за національністю поляк, тому, відповідно саме ця дійсна національність має бути зазначена до актового запису про шлюб його сина - ОСОБА_1.
Проаналізувавши наведене вище, суд вважає, що відмова відповідача у внесенні змін шляхом виправлення в актовий запис про шлюб за №607 від 10.06.1997 року є протиправною, оскільки представлений позивачем перелік підтверджуючих документів, що були подані відповідачу до заяви про внесення змін, а також рішення Івано-Франківського міського суду від 15.03.2018 року надають усі підстави для внесення таких відповідних змін.
Суд зазначає, що в даному випадку не встановлюється факт національності позивача, а перевіряється законність прийняття відповідачем оскаржуваного висновку та відповідність його вимогам чинного законодавства.
В порушення ч.2 ст.77 КАС України відповідач не довів суду правомірності винесеного ним рішення.
Тому суд вважає, що Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області зобов'язаний внести зміни в актовий запис про шлюб за №607 від 10.06.1997 року шляхом виправлення національності нареченого з «українець» на «поляк».
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1409,60 грн., згідно з квитанціями №0.0.1047995902.1 та №0.0.1047995885.1 від 29.05.2018 року (а.с.3).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 122, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 23.05.2018 року.
Зобов'язати Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області внести зміни в актовому записі про шлюб за №607 від 10.06.1997 року, складеного на ОСОБА_1 та ОСОБА_3, а саме: виправити національність нареченого з «українець» на «поляк».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 33645594, вул. Галицька 25, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 76018) судовий збір в розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.