
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13 червня 2018 року 09 год 15 хв.Справа № 808/1716/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
11 травня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного проведення перерахунку позивачу пенсії призначеної з 29.01.2014, відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV;
- зобов’язати відповідача виключити з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії позивачу періоди: з 01.05.2002 по 31.12.2002; з 11.10.2004 по 21.11.2004; з 27.07.2011 по 21.04.2012, як час перебування на обліку в центрі зайнятості населення в місті Мелітополі, та з 01.07.2000 по 31.07.2000 і з 01.10.2005 по 31.01.2011, як період з найменшим заробітком відповідно до вимог ч.1 ст.40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV;
- зобов’язати відповідача включити до розрахунку коефіцієнта заробітної плати позивачу суми отримані в серпні 2004 року 345,90 гривень (види нарахувань “Бонус 050” - 226,00 грн., “Бонус 052” - 113,00 грн.) у вересні 2004 року – 1366,17 грн. (вид нарахувань “Відпускні у поточному місяці”) як заробітну плату нараховану за період роботи на ГРП “Інструментальник”, відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV;
- зобов’язати відповідача провести позивачу індексацію пенсії з урахуванням фіксованої суми індексації, визначеної з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з травня 2014 року, вимог Закону України від 3 липня 1991 року №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії із травня 2014 року;
- зобов’язати відповідача зробити повторний перерахунок пенсії позивача та здійснити виплату недорахованих сум, відповідно до вимог ч.1 ст.44, ч.2 ст.46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV.
Ухвалою суду від 16.05.2018 вищевказану позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 29.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи в розмірі пенсії за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VI, що підтверджується пенсійним посвідченням. Не погоджуючись із сумою пенсії позивач неодноразово звертався до органів Пенсійного фонду України з вимогою про проведення перерахунку розміру пенсійного забезпечення у відповідності до діючого законодавства. Листами Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивача було повідомлено про відсутність підстав для перерахунку. Вважає протиправними дії відповідача у зв’язку з відмовою в проведенні перерахунку розміру пенсійного забезпечення позивача у відповідності до діючого законодавства України.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 13.06.2018. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказує, що позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 29.01.2014. Згідно записів у трудовій книжці позивача трудові відносини з підприємством ГРП «Інструментальник»» було припинено 26.07.2004, тобто з 27.07.2004 позивач не підлягав загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Для визначення доцільнішого варіанту заробітку за допомогою функції «вибір оптимального заробітку» автоматизованої системи обробки пенсійної документації було введено всі заробітки відповідача до 01.07.2000, які були надані для обчислення пенсії, а також всі заробітки за період з 01.07.2000 по 21.04.2012 за даними персоніфікованого обліку. Найвигіднішим варіантом для обчислення пенсії є заробіток за період 60 календарних місяців з 01.10.1989 по 30.09.1994 та за період роботи після 01.07.2000 по 21.04.2012. Також вказує, що періоди, за які враховується заробітна плата для обчислення пенсії визначені позивачем у позові були виключені із підрахунку при призначенні пенсії, як із найменшим заробітком. Вказує також, що всі нараховані суми індексації за період з червня 2014 рік по березень 2015 рік виплачені позивачу разом з доплатою по перерахунку пенсії у квітні 2015 року. З огляду на таке, вважає що Мелітопольське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області діяло на підставі чинного законодавства, а тому у позові слід відмовити.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача:
З 21.03.1972 позивач прийнятий в механічний цех № 5 токарем 2 розряду;
16.08.1972 звільнений у зв'язку з закінченням виробничої практики;
З 15.04.1973 прийнятий в інструментальний цех токарем 3 розряду;
17.09.1974 звільнений за власним бажанням;
07.10.1974 прийнятий інженером-технологом;
28.04.1975 звільнений у зв’язку з призовом на військову службу;
З 01.08.1977 прийнятий прийнятий інженером технологом в Мелітопольський конструкторський відділ Тбіліського ГСКВ Продмаш;
28.10.1977 року звільнений за переведенням;
З 29.10.1977 року прийнятий у в конструкторський цех Мелітопольського заводу продовольчого машинобудування;
26.01.1983 року переведений інженером-технологом ІІІ категорії в механосбірний цех № 3;
З 29.10.1985 року звільнений за переведенням на Мелітопольський завод тракторних гідроагрегатів;
31.05.1988 року звільнений за власним баажанням;
З 01.01.1997 року у зв’язку з реорганізацією переведений на дочірнє підприємство «Гідравліка»;
01.01.1997 року прийнятий за переведенням в технічний відділ інженером технологом першої категорії;
04.01.1999 року звільнений за переведенням в ВАТ «МЗТГ»;
04.01.1999 року прийнятий за переведенням в цех дрібних серій 12 інженером програмістом першої категорії;
З 01.11.1999 року переведений в технічний відділ 69 заступником головного технолога;
З 01.08.2000 року призначений начальником 12 цеху дрібних серій;
06.04.2002 звільнений за згодою сторін;
16.04.2002 розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно ст.. 23 п. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
10.04.2003 припинено виплату допомоги по безробіттю згідно ст.31 п. 1.12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
07.05.2003 прийнятий в експериментальний цех токарем 4 розряду;
10.07.2003 переведений в інструментальний цех майстром;
30.09.2003 звільнений за переведенням ГРП «Інструметальник»;
01.10.2003 прийнято в інструментальний цех майстром;
03.10.2003 переведено в інструментальний цех майстром;
26.07.2004 звільнений за згодою сторін;
11.08.2004 розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно ст. 23 п. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»;
28.09.2004 припинено виплату допомоги по безробіттю згідно ст.31 п. 1.12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
29.09.2004 розпочато виплату допомоги у період навчання відп. п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»;
12.10.2004 припинено виплату допомоги у період навчання відп. п.1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
13.10.2004 розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно ст. 23 п. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
21.11.2004 припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до ст. 31 п. 1.12. Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
22.11.2004 надано одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності нарахованої за період з 22.11.2004 по 05.08.2005 відповідно до п. 7 ст. 22, п. 5 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
06.05.2005 прийнятий інженером – технологом І категорії на ТОВ «Мелітопольський завод автотракторних запчастин».
26.10.2007 звільнений за власним бажанням;
24.01.2011прийнято в механо-складальний цех 002 майстром на ВАТ «Гідросила МЗТГ».
17.03.2011 звільнено за власним бажанням.
27.07.2011 розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно ст. 23 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
21.04.2012 припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
З 29.01.2014 позивачу призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи в розмірі пенсії за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV).
Позивач протягом 2015-2017 років звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 07.07.2014 року № 87/Д-7 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, було повідомлено, що трудові відносини позивача з підприємством ГРП «Інструментальник» були припинені 26.07.2004, тобто з 27.07.2004 року позивач вже не вважався особою, яка підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і тому, при обрахуванні розміру призначеної пенсії позивача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, користувалось даними розміру заробітної плати в липні 2004 року, які були зазначені у формі ОК-5. Оскільки в системі персоніфікованого обліку не відображуються дані за який період роботи у серпні і вересні 2004 були здійснені виплати, то протягом місяця управління здійснить перевірку звіту за формою ОК-5 за 2004 рік. Крім того, для визначення доцільного варіанту заробітку, за допомогою функції «вибір оптимального заробітку» автоматизованої системи обробки пенсійної документації, було введено всі заробітки до 01.07.2000 року які були надані для обчислення пенсії, а також всі заробітки за період з 01.07.2000 року по 21.04.2012. Найвигіднішим варіантом для обчислення пенсії є заробіток за період роботи з 01.10.1989 року по 30.09.1994, та за період з 01.07.2000 по 21.04.2012 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,49441). Також, з серпня 2014 року буде виплачуватися пенсія в розмірі 2103,69 гривень + 28,52 гривні («фіксована» індексація) = 2132,21 грн.
Листом від 26.02.2015 № 1045/Д-11 Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 було повідомлено, що відповідно до вимог ст. 40 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV розмір моєї пенсії обчислений з урахуванням страхового стажу який складає 38 років 1 місяць (457 місяців) та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.10.1989 року по 30.09.1994 року та з 01.07.2000 року по 21.04.2012 року, при цьому період з 01.09.2004 року по 31.03.2012 року (45 місяців - 10 % від 457 місяців) ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, було виключено (оптимізовано) із підрахунку, як період із заробітком.
Листом від 24.03.2015 № 30/Д - 7 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області ОСОБА_1 було повідомлено, що на підставі рішення від 01.03.2006 року № 15 про закриття ГРП «Інструментальник», ПАТ «ЗАЗ», первинні документи про діяльність ГРП «Інструментальник» повинні бути передані до архіву ПАТ «ЗАЗ». На запит від 12.11.2014 № 349/А ПАТ «ЗАЗ» повідомило, що ГРП «Інструментальник» не передало до архіву ПАТ «ЗАЗ» свої первинні документи по особовому складу. Додатково ними було з'ясовано, що первинні бухгалтерські документи ГРП «Інструментальник» за період після 2003 року знаходяться на території підприємства ТОВ «Автомашінструмент», засновником якого є ПАТ «ЗАЗ». В свою чергу ПАТ «ЗАЗ» не надіслав згоди на прохання проведення перевірки необхідних документів, які знаходяться на території ТОВ «Автомашінструмент».
Листом від 02.06.2015 № 6468/03 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області позивачу було повідомлено, що при перегляді документів про нарахування заробітної плати за 2004 рік ГРП «Інструментальник» ними було встановлено, що після мого звільнення з ГРП «Інструментальник» відповідно до наказу № 26 від 26.07.2004 року, позивачу було нараховано в серпні 2004 року 345,90 гривень (види нарахувань «Бонус 050» - 226,00 гривень, «Бонус»052» - 113,00 гривень) а у вересні 2004 року нараховано 1366,17 гривень (вид нарахувань «Відпускні у поточному місяці»). В зв'язку з тим, що зазначені суми були позивачу нараховані та виплачені у період, коли позивач не перебував у трудових відносинах, вони не були враховані при обчисленні пенсії.
Листом від 08.07.2015 року № 6405/Д-11 Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, позивача було повідомлено, щодо надання згоди на проведення перевірки правильності нарахування страхових внесків на його заробітну плату, отриману після звільнення з роботи ГРП «Інструментальник» в серпні та вересні 2004 року, до архіву ПАТ «ЗАЗ» не надходили документи по особовому складу ГРП «Інструментальник» і тому немає можливості здійснити їх перевірку.
Листом від 25.08.2015 року № 8556/Д-11 Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, позивача було повідомлено, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 11, ст. ст. 24,40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003№ 1058-IV враховуючи, що позивач був звільнений з роботи в ГРП «Інструментальник» 26.07.2004, а після звільнення не підлягав загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому підстав для зарахування до трудового стажу та відповідно врахування заробітку за серпень та вересень 2004 року.
Листом від 06.03.2017 року № 223/Д-3 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, позивача було повідомлено, що для розрахунку розміру зарплати зараховано 156 місяців (60 місяців - з 01.10.1986 року по 30.09.1994 року за довідкою та 96 - за даними СПОВ) з яких виключено 45 місяців підряд з найменшими коефіцієнтами заробітку (страховий стаж роботи складає 457 місяців) В результаті проведеної оптимізації коефіцієнт заробітної плати, який нараховується для обчислення пенсії, зріс з 1,16338 до 1,49441. Здійснювати обчислення пенсії лише з заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 21.04.2012 року є недоцільним, оскільки коефіцієнт заробітної плати, з урахуванням оптимізації, зменшиться до 1,37216.
Крім того позивача повідомили, що його пенсію проіндексовано з травня 2014 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (зі змінами).
Не погоджуючись із такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У відповідності до ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до п. ч. 1 ст. 23 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу. Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Так, страховий стаж позивача становить 38 років 1 місяць 15 днів (457 місяців), що підтверджується матеріалами справи. Автоматизована система обробки пенсійної документації автоматично вибрала найбільш вигідний період заробітної плати підряд відповідно до вимог ст. 40 Закону, а саме: з 01.10.1989 по 30.09.1994 та за період пілся 01.07.2000 по 21.04.2012.
Разом з тим, у позовній заяві позивач просить зобов’язати відповідача виключити з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії позивачу періоди: з 01.05.2002 по 31.12.2002; з 11.10.2004 по 21.11.2004; з 27.07.2011 по 21.04.2012, як час перебування на обліку в центрі зайнятості населення в місті Мелітополі, та з 01.07.2000 по 31.07.2000 і з 01.10.2005 по 31.01.2011, як період з найменшим заробітком відповідно до вимог ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
З вищевказаних положень закону вбачається, що із суми заробітку, який враховується при призначенні пенсії, можна виключити (за вибором пенсіонера) періоди до 60 календарних місяців страхового стажу з урахуванням будь-яких періодів отримання допомоги по безробіттю незалежно від перерв та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10% тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Згідно відзиву відповідача та документів, що містяться в матеріалах справи, періоди, за які враховується заробітна плата для обчислення пенсії, зокрема, з 01.05.2002 по 31.12.2002, з 01.10.2004 по 21.11.2004, з 01.10.2005 по 31.01.2011, з 27.07.2011 по 21.04.2012 були виключені (оптимізовані) із підрахунку при призначенні пенсії, як із найменшим заробітком.
Вибірково ж оптимізувати бажаний позивачем період, зокрема, з 01.07.2000 по 31.07.2000 є неможливим так як на обліку у центрі зайнятості у цей час позивач не перебував, вказані періоди йдуть не підряд, що суперечить статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Щодо вимоги позивача про зобов’язання відповідача включити до розрахунку коефіцієнта заробітної плати позивачу суми отримані в серпні 2004 року 345,90 гривень (види нарахувань “Бонус 050” - 226,00 грн., “Бонус 052” - 113,00 грн.) у вересні 2004 року – 1366,17 грн. (вид нарахувань “Відпускні у поточному місяці”) як заробітну плату нараховану за період роботи на ГРП “Інструментальник”, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що з 01.10.2003 по 26.07.2004 позивач перебував у трудових відносинах з ГРП «Інструментальник». В день звільнення відповідно до положень 116 КЗпП України, підприємство мало провести повний розрахунок з ОСОБА_1 В той же час, згідно Положення «Про нарахування бонусів робітникам підрозділів ЗАО «ЗАЗ» за основні результати господарської діяльності» МС.07.004-03 та Протоколу засідання госпрозрахункової комісії від 27.08.2004 позивачу нараховано та виплачено бонуси у розмірі «бонус 050» - 226,00 грн., «бонус 052» - 113 грн. у серпні 2004 року за результатами господарської діяльності підприємства за липень 2004 року. Вказане підтверджується довідкою ПрАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» (правонаступник ГРП «Інструментальник»).
Оскільки вказані суми відповідно до наданих документів включаються до заробітку за липень 2004 року, коли позивач ще перебував у трудових відносинах з ГРП «Інструментальник», вони мають бути включені до розрахунку коефіцієнта заробітної плати, яка враховується для призначення пенсії.
Щодо суми, отриманої у вересні 2004 року у розмірі 1366,17 грн., то відповідно до наданих документів, дана сума виплачена як «відпускні у поточному місяці», доказів що вказана сума є недоплаченою сумою заробітку за липень 2004 року у матеріалах справи не міститься, у вересні 2004 року позивач вже не перебував у трудових відносинах з підприємством.
Тож, суд погоджується із доводами відповідача, що підстав зарахування суми 1366,17 грн., виплаченої як «відпускні у поточному місяці» у вересні 2004 року до заробітку позивача за липень 2004 року та враховувати її при визначенні коефіцієнта заробітної плати, що враховується при розрахунку пенсії наразі немає.
Щодо вимоги позивача зобов’язати відповідача провести позивачу індексацію пенсії з урахуванням фіксованої суми індексації, визначеної з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з травня 2014 року, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії із травня 2014 року суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 42 Закону № 1058-IV пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до ст. 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
За унормуванням ст. 5 цього ж Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).
Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 06 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Пункт 4 Порядку № 1078 передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до абз. 1 та 2 п. 5 Порядку № 1078 в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. В разі ж, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 Порядку № 1078, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1,4 Порядку № 1078.
За п. 10-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
За змістом абз. 3 п. Порядку № 1078 (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення і менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
Для розрахунку сум індексації пенсії позивача визначено базовий місяць грудень 2013 року.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 індексація грошових доходів населення проводиться у разі коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
У зв'язку зі змінами до статті 4 Закону, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VII від 24.12.2015 з 01.01.2016 індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється у розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Разом з тим, 28 грудня 2014 року до Закону N 1282-XII були внесені зміни, зокрема доповнено статтю 5 частиною 6 такого змісту: «Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.».
Одночасно з цим, п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону № 1282-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Отже, з 1 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися ОСОБА_2 у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» не визнані неконституційними.
Станом на 31 серпня 2015 року сума індексації пенсії складала 179,36 грн. З 01 вересня 2015 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 року, сума індексації зафіксована в розмірі 131,86 грн.
Судом встановлено, що позивачу виплачувалась індексація в наступних розмірах: травень 2014 року – 28,47 грн., червень 2014 року – 60,74 грн., липень 2014 року – 98,70 грн., серпень 2014 року – 98,70 грн., вересень 2014 року – 113,88 грн., жовтень 2014 року – 113,88 грн., листопад 2014 року – 152,79 грн., грудень 2014 року – 179,36 грн.
У період з січня по грудень 2015 року застосовувались коефіцієнти індексації та розмірі прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсій , які були встановлені у грудні 2014 року, у розмірі 179,36 грн. У зв’язку зі збільшенням з 01.09.2015 прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (мінімальної пенсії) з 949 грн. до 1074 грн. проводився перерахунок розміру виплат, які залежали від прожиткового мінімуму: мінімальної пенсії за віком, відповідних підвищень, доплат і надбавок до пенсій.
Таким чином, відповідач при виплаті вищевказаних сум індексації позивачу діяв у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гетьмана Сагайдачного, буд.178, ІНН НОМЕР_1) до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, буд.2, код ЄДРПОУ 37927773) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неналежного проведення перерахунку позивачу пенсії призначеної з 29.01.2014, відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV в частині невключення до розрахунку коефіцієнта заробітної плати позивачу суми отримані в серпні 2004 року 345,90 гривень (види нарахувань “Бонус 050” - 226,00 грн., “Бонус 052” - 113,00 грн. як заробітну плату нараховану за період роботи на ГРП “Інструментальник”, відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV;
Зобов’язати Мелітопольське об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області включити до розрахунку коефіцієнта заробітної плати позивачу суми отримані в серпні 2004 року 345,90 гривень (види нарахувань “Бонус 050” - 226,00 грн., “Бонус 052” - 113,00 грн.) як заробітну плату нараховану за період роботи на ГРП “Інструментальник”, відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV;
У задоволенні позовних вимог про зобов’язання відповідача виключити з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії позивачу періоди: з 01.05.2002 по 31.12.2002; з 11.10.2004 по 21.11.2004; з 27.07.2011 по 21.04.2012, як час перебування на обліку в центрі зайнятості населення в місті Мелітополі, та з 01.07.2000 по 31.07.2000 і з 01.10.2005 по 31.01.2011, як період з найменшим заробітком відповідно до вимог ч.1 ст.40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV відмовити.
У задоволенні позовних вимог про зобов’язання відповідача провести позивачу індексацію пенсії з урахуванням фіксованої суми індексації, визначеної з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з травня 2014 року, вимог Закону України від 3 липня 1991 року №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії із травня 2014 року – відмовити.
Зобов’язати відповідача зробити повторний перерахунок пенсії позивача та здійснити виплату недорахованих сум, відповідно до вимог ч.1 ст.44, ч.2 ст.46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV з урахуванням мотивувальної частини даного рішення.
Присудити на користь ОСОБА_1 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві гривні 40 копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 15.06.2018.
Суддя М.С. Лазаренко