Рішення № 74868008, 02.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
810/714/18
Номер документу
74868008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 травня 2018 року м.Київ № 810/714/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність стосовно виплати не у повному обсязі грошової допомоги у зв"язку з вагітністю та пологами;

зобов"язати сплатити недоплачену суму допомоги у зв"язку з вагітністю та пологами за період з 04.08.2017 по 21.12.2017 в розмірі 21 462,91 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та на підставі поданих листків непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами їй було нараховано та виплачену суму допомоги у розмірі 14 892,29 грн., однак вважає, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства України занизив нарахування та виплату грошової допомоги на загальну суму 21 462,91 грн.

У судовому засіданні позивач позов підтримала та подала клопотання про подальший розгляд справи без її участі у порядку письмового провадження.

Представник відповідача до суду не з’явився, однак подав до суду відзив на позовну заяву та просив розгляд справи здійснювати у його відсутності.

В обґрунтування своїх заперечень вказує, що позивач не має правових підстав щодо отримання перерахунку, оскільки нарахування допомоги, у зв’язку з вагітністю і пологами проведено у відповідності до Методичних рекомендацій, які розроблено у відповідності до наказу ДФС України від 09.12.2015 № 973 і згідно із листом ДФС України від 27.02.2017 № 4951/7/99-99-05-01-02-17 та які є обов’язковими для використання всім підпорядкованим підрозділам та територіальним органам ДФС України.

Частиною 9 ст. 205 КАС України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Керуючись приписами даної статті суд, вважає за можливе подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 провадження у справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані сторонами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу № 183-«о» від 10.04.2017 перебуває на посаді заступника начальника слідчого відділу фінансових розслідувань Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

В даний час, відповідно до наказу № 451-в від 22.12.2017 перебуває у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22.12.2017 по 17.10.2020.

Відповідно до поданих для оплати листків непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, а саме листка непрацездатності серії АДІ № 885129 від 29.08.2017 та серії АДІ № 884905 від 18.10.2017 позивачу було нараховано та виплачено суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за період з 04.08.2017 по 07.12.2017 в сумі 13 308,00 грн. та за період з 08.12.2017 по 21.12.2017 в сумі 1 584,29 грн., а всього у розмірі 14 892,29 грн., однак вважаючи, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства виплатив не в повному обсязі таку допомогу, звернулась до податкового органу з проханням здійснити перерахунок та отримала відмову.

На думку позивача така бездіяльність відповідача є протиправною, у зв’язку з чим позивач звернулась з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходив з такого.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами оплачується згідно із законодавством України, а саме ст. 9 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» визначено, шо допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення. До розрахунку виплати береться щомісячне грошове забезпечення на момент настання події, включаючи премію.

У відповідності до п. 17 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114 вагітні жінки і матері з числа осіб рядового і начальницького складу користуються всіма правами і пільгами, встановленими законодавством. А у відповідності до п. 61 вказаного положення, додаткові і соціальні відпустки особам рядового і начальницького складу надаються відповідно до законодавства.

Законодавством для вагітних жінок та матерів передбачено, зокрема, такі права та пільги.

Відповідно до ст. 179 Кодексу законів про працю України на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку вагітністю та пологами. Тривалість відпустки у разі ускладнених пологів становить 140 календарних днів.

Статтями 7, 9 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» визначено, що право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами мають всі жінки, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається, зокрема, у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення із розрахунку на місяць.

Крім того, п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 № 1294, якою в своїй діяльності керується й Державна фіскальна служба, установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових видів грошового забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем, при нарахуванні позивачу спірної грошової допомоги, не в повній мірі були дотримані зазначені нормативні акти.

Механізм обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у разі настання страхового випадку визначається Порядком обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 зі змінами та доповненнями (надалі – Порядок 1266).

Згідно п. 25 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до ювого першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Середньоденна зарплата за один календарний день згідно п. 3 Порядку № 1266 обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (тобто 12 календарних місяців) зарплати, на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

У рахунку середньої заробітної плати для нарахування допомоги по вагітності та пологах беруть участь нараховані в розрахунковому періоді виплати, які увійшли в базу справляння єдиного соціального внеску (ЄСВ) в складі заробітної плати (п. 3 Порядку № 1266).

Їх суми роботодавець відображає в графі 18 таблиці 6 Звіту за формою № Д4 та обліковуються Пенсійним фондом України у персоніфікованому обліку.

Згідно даних довідки Пенсійного фонду України за формою ОК-5 «Індивідуальні відомості відомості про застраховану особу» ОСОБА_1, а також даних довідки про доходи, наданої Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, нарахована їй заробітна плата за період з серпня 2016 року по липень 2017, тобто за останні 12 місяців включно, на момент настання події, складає 94 784,07 грн.

Відповідно, середньоденна заробітна плата за вказаний період складає 94 784,07 грн. (365 днів = 259,68 грн.)

Таким чином, нарахована та виплачена сума допомоги за час перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, повинна складати 259,68 х 140 календарних днів, що дорвінює 36 355,20 грн.

З урахуванням наведенного, сума недоплаченої грошової допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами становить 21 462,91 грн.

У своїх листах відповідач, вказував, що виплата грошового забезпечення за час хвороби здійснювалась на підставі Методичних рекомендацій з питань грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, відповідно до наказу ДФС від 09.12.2015 за № 973 із змінами, внесеними наказом ДФС від 28.12.2015 за № 1005.

Однак, відповідач при нарахуванні та обчисленні допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, помилково керувався п.3 Методичних рекомендацій, відповідно до якого «Особи начальницького складу податкової міліції, що знаходяться на лікуванні - це особи начальницького складу, які лікуються в госпіталях, лікарнях, інших лікувальних закладах, а також ті, що увільнені від служби на підставі листків непрацездатності (довідок про тимчасову непрацездатність за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ), у тому числі у зв’язку з доглядом за хворими членами сім’ї.

Таким особам зберігається виплата грошового забезпечення в розмірі, одержаному на день хвороби, без урахування премії, але не більше чотирьох місяців поспіль, крім випадків коли законодавством України передбачені більш тривалі строки перебування на лікуванні.

Тобто, в порушення нормативних актів, відповідачем необгрунтовано було занижено нарахування та виплату грошової допомоги по вагітності та пологах на суму в 21 462,91 грн., так як час відсутності позивача на роботі протягом 140 днів (до та після пологів) обліковано як час перебування на лікарняному та оплачено як лікарняний, виходячи із основних видів грошового забезпечення, без врахування премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає, що відповідач як суб’єкти владних повноважень не довів суду правомірність у невиплаті позивачу допомоги, що отримується нею у зв’язку з вагітністю та пологами.

Також, суд звертає увагу на практику Європейського суду з прав людини (рішення цього суду від 14.01.2011 у справі «Щокін проти України» та від 07.10.2011 у справі «Серков проти України») щодо необхідності застосування національного законодавства у разі допущення можливості його неоднозначного тлумачення у найсприятливіший для заявника спосіб, яка у відповідності до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» підлягає застосуванню як джерело права.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем при подані даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 1 409,60 грн. (квитанція № ПН1621 від 06.06.2018), суд вважає за необхідне стягнути дану суму на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправнию бездіяльність Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області щодо виплати не у повному обсязі ОСОБА_1 грошової допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Зобов’язати Білоцерківську об’єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39468482) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплачену суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за період з 04.08.2017 по 31.12.2017 в розмірі 21 462 (двадцять одну тисячу чотириста шістдесят дві) грн., 91 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у сумі 1 409 (однак тисяча чотириста дев’ять) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (код ЄДРПОУ 39468482).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.