
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/9541/17
пр. № 2-а/759/55/18
16 квітня 2018 року м. Київ
Сятошинський районний суд м. Києва під головуванням судді Сенька М.Ф., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 в червні 2017 року звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії, а саме просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №1170 від 25.08.2016 року згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції призначення пенсії позивачу) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 01.01.2017 року, відповідно до ч.12 та ч.17 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", у редакії, яка діяла на момент призначення пенсії, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 25.08.2016 року №1170, у розмірі 90% від середнього заробітку, без обмеження граничного розміру.
Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов, за якими просить у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Згідно зі ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення", ст.55-1 «Про прокуратуру» та на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України, при підвищеної заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені раніше пенсії перераховуються. Перерахунок призначених пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміни розміру пенсії.
Судом встанволоено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповіно до Закону України " Про прокуратуру" з 10.07.2002 року. Розмір пенсії становить 90% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вищевказаним законом.
19.12.2016 року позивач звернувся до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року в розмірі та відсотках відповідно до ч.І2 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокурати України №1170 від 25.08.2016 року.
Проте, листом від 04.01.2017року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що відсутній порядок проведення такого перерахунку.
Відповідно до ч. 17ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру»(у редакції від 12.07.2001 за № 2663-ІІІ) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідний категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою КМУ України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.
Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року №1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 90%.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
Тому, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 19.12.2016 року, документів пенсійної справи, довідки Генеральної прокуратури України №1170 від 25.08.2016 року про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111) з розрахунку 90% від розміру місячної зарплати позивача.
На підставі наведених в рішенні норм закону, керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160,161,162, 163, 160, 186 КАС України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов"язати Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи із 90% від заробітної плати згідно з довідкою Генеральної прокуратури України №1170 від 25.08.2016 року, без обмеження граничного розміру.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1, 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржена сторонами протягом тридцяти днів з дня проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.
Суддя Сенько М.Ф.