
ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 699/486/16-ц
провадження № 2/691/30/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2018 року м. Городище
Городищенський районний суд Черкаської області в складі судді Синиці Л.П., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши, у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городище Черкаської області, матеріали цивільної справи за позовною заявою заступника прокурора Черкаської області до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, державного реєстратора Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції ОСОБА_5 про визнання незаконним і скасування рішення органу державної влади, визнання договору оренди недійсним, скасування державної реєстрації прав, -
ВСТАНОВИВ:
представник прокуратури Черкаської області звернувся до суду, в інтересах громадян міста Корсунь-Шевченківський Черкаської області, власників земельних ділянок, з урахуванням звернення міського голови Корсунь-Шевченківської міської ради ОСОБА_6, про те, що по вул. Енгельса у м. Корсунь-Шевченківський знаходиться земельна ділянка сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 8га., яка з 1993 року жителями міста використовувалася на підставі рішень виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради для городництва, та в 2014 році в порушення законодавства України, передана в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_7, і в подальшому відповідачі зареєстрували право власності на земельні ділянки, та керуючись п.2 ч.1 ст.121 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 23, 24 Закону України «Про прокуратуру», ЦПК України, ст. ст. 118, 122, 123, 124, 152, 156 ЗК України, ст. ст. 6, 15, 16 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 21, 203, 216, 1212, 1213 ЦК України, просив:
- визнати незаконним наказ управління Держземагенства у Черкаській області від 28.03.2014 №ЧК/7122510100:25:001/00002942 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки», згідно якого ОСОБА_7 надана в оренду земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства площею 6,5182га.,
- визнати незаконним наказ управління Держземагенства у Черкаській області від 08.12.2014 №23-5628/14-14-СГ, згідно якого ОСОБА_7 надано земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель державної власності площею 2га. (кадастровий номер земельної ділянки 7122510100:25:001:0085) у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області за межами населеного пункту, за рахунок земель, що перебували в оренді ОСОБА_7,
- скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 19177691 від 09.02.2015 року, свідоцтво про право власності №33316015 від 09.02.2015 року, державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7122510100:25:001:0085,
- визнати незаконним наказ управління Держземагенства у Черкаській області від 08.12.2014 №23-5627/14-14-СГ, згідно якого ОСОБА_3 надано земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель державної власності площею 2га. (кадастровий номер земельної ділянки 7122510100:25:001:0083) у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області за межами населеного пункту, за рахунок земель, що перебували в оренді ОСОБА_7,
- скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 19177056 від 09.02.2015 року, свідоцтво про право власності №33312713 від 09.02.2015 року, державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7122510100:25:001:0083,
- визнати незаконним наказ управління Держземагенства у Черкаській області від 08.12.2014 року №23-5629/14-14-СГ, згідно якого ОСОБА_4 надано земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель державної власності площею 2га. (кадастровий номер земельної ділянки 7122510100:25:001:0084) у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області за межами населеного пункту, за рахунок земель, що перебували в оренді ОСОБА_7,
- скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 19178170 від 09.02.2015 року, свідоцтво про право власності №33314632 від 09.02.2015 року, державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7122510100:25:001:0084,
- визнати недійсним договір оренди сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства площею 6,5182га. в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради за межами населеного пункту (кадастровий номер 7122510100:25:001:0079), укладений між ОСОБА_7 та Головним Управлінням Держземагенства в Черкаській області 28.03.2014 року,
- скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 12538206 від 18.04.2014 та державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:25:001:0079.
На обґрунтування позову зазначає, що зміна цільового призначення земельних ділянок з кадастровими номерами 7122510100:25:001:0085, 7122510100:25:001:0084, 7122510100:25:001:0083, які створені шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:25:001:0079, що належить до особливо цінних земель, відбулась без погодження з Верховною Радою України. Проектів відводу не здійснювалось. Відсутні погоджені в установленому порядку проекти відведення земельної ділянки. Накази ГУ Держземагенства у Черкаській області від 10.11.2014 року №23-5694/14-14-СГ, від 08.12.2014 року №23-5628/14-14-СГ, від 10.11.2014 року №23-5627/14-14-СГ, від 08.12.2014 року №23-5693/14-14-СГ, від 10.11.2014 року №23-56947/14-14-СГ, від 08.12.2014 року №23-5629/14-14-СГ прийнятті з порушенням ст. ст. 20, 21, 122, 186-1 Земельного кодексу України, та мають бути визнані судом недійсними в силу ст.152 Земельного кодексу України. До договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_7 та ГУ Держземагенства у Черкаській області, не було додано додатків визначених нормою закону, а тому у державного реєстратора не було підстав приймати рішення від 18.04.2014 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. На дату реєстрації права власності ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на земельні ділянки з кадастровими номерами 7122510100:25:001:0085, 7122510100:25:001:0084, 7122510100:25:001:0083, не було припинено право власності держави на земельну ділянку площею 6,5182га з кадастровим номером 7122510100:25:001:0079, не припинено право ОСОБА_7, на зазначену ділянку. Фактично на одну і ту ж земельну ділянку одночасно було зареєстровано два власника, що суперечить ЦК України та Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якими визначено, що майно не може одночасно перебувати у власності декількох осіб, крім випадків спільно-сумісної та спільно-часткової власності. Під час реєстрації права власності на нерухоме майно земельні ділянки було допущено порушення ст.21 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.57 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації права на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».
До суду представник Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, державний реєстратор Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції ОСОБА_5, представник відповідача ОСОБА_7 – ОСОБА_8, не з’явилися, повідомлені належно, що підтверджено матеріалами справи. Під час судового розгляду ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_7 подали заяви про слухання справи без їх участі, вказують, що прокуратурою було ініційоване слідство стосовно посадових осіб, що нібито неправомірно оформили земельну ділянку ОСОБА_7, та з жовтня 2016 року слідство винесло постанову про закриття кримінального провадження за відсутності складу кримінального правопорушення – ч.1 ст.367 КК України, вважають, що провадження у цивільній справі підлягає закриттю, є діюче рішення апеляційного суду Черкаської області. Інші учасники без повідомлення причин, заяв про слухання за їх відсутності чи відкладенні судового засідання, не надходило.
В судовому засіданні, представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити, вказує, що із заявлених позовних вимог вбачається, що відповідачами у справі визначено Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_4, державного реєстратора Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції ОСОБА_5. Підставами для представництва інтересів держави – порушення встановленого законодавством конкурентного порядку надання земельної ділянки в оренду, та подальший її поділ на три земельні ділянки, їх незаконна приватизація, внаслідок чого порушено охоронювані законом – Конституцією України інтереси Українського народу та, в свою чергу, держави, як суб’єкта, зобов’язаного здійснювати особливу охорону основного національного багатства. У відсутності органу, що уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а саме, Держсільгоспінспекції, що є ліквідованою, прокурор, за нормами ст.45 ЦПК України, ч.6 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» набув статусу позивача. Повноваження щодо розпорядження земельними ділянками з кадастровими номерами 7122510100:25:001:0079, а в подальшому 7122510100:25:001:0083, 7122510100:25:001:0084, 7122510100:25:001:0085, що знаходяться за межами населеного пункту м. Корсунь-Шевченківський та в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради, перейшли до Головного Управління Держземагенства в Черкаській області, а в подальшому, відповідно до п.п.2, 5 ч.1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» здійснюються його правонаступником - Головним управлінням Держгеокадастру в Черкаській області як територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Апеляційний судом Черкаської області у ході апеляційного розгляду справи встановлено, що із відомостей інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об’єкта нерухомого майна, земельна ділянка за адресою: Черкаська область, м. Корсунь – Шевченківський із кадастровим номером 7122510100:25:001:0079, перебуває у державній формі власності і Головне управління Держземагенства в Черкаській області реорганізовано, в подальшому, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України за №3 від 29.04.2015 року в Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області, як власник даної земельної ділянки здійснило реалізацію своїх повноважень власника шляхом укладення із ОСОБА_7 договору оренди земельної ділянки площею 6,51га. для ведення фермерського господарства.
Вивчивши доводи позову, думку представника позивача, з’ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до такого.
28.03.2014 року наказом Головного управління Держземагенства у Черкаській області №ЧК/7122510100:25:001/00002942, затверджено Проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:25:001:0079 площею 6,5182 га (рілля) для ведення фермерського господарства ОСОБА_7.
В подальшому між ГУ Дерземагентства в Черкаській області та ОСОБА_7 укладений договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 7122510100:25:001:0079) площею 6,5182 га для ведення фермерського господарства, який зареєстрований реєстраційною службою Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції Черкаської області, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.04.2014.
Набуття ОСОБА_7 статусу землекористувача земельної ділянки (кадастровий номер 7122510100:25:001:0079) площею 6,5182 га для ведення фермерського господарства спричинило наступну передачу частини цієї земельної ділянки у власність іншим особам.
Так, наказом ГУ Держземагентства України у Черкаській області від 10.11.2014 №23-5294/14-14-СГ ОСОБА_7 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради для ведення особистого селянського господарства, та наказом ГУ Держземагентства України у Черкаській області №23-5628/14-14-СГ від 08.12.2014 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передана земельна ділянка у власність ОСОБА_7 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.
05.02.2015 року державним реєстратором ОСОБА_9 Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції Черкаської області за ОСОБА_7 зареєстровано право власності на земельну ділянку (кадастровий номер 7122510100:25:001:0085) для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Корсунь-Шеченківської міської ради Черкаської області за межами населеного пункту за рахунок земель, що перебували в оренді ОСОБА_7С).
Наказом ГУ Держземагентства України у Черкаській області від 10.11.2014 №23-5293/14-14-СГ ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради для ведення особистого селянського господарства./, та наказом ГУ Держземагентства України у Черкаській області №23-5627/14-14-СГ від 08.12.2014 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передана земельна ділянка у власність ОСОБА_3 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.
05.02.2015 року реєстраційною службою Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції Черкаської області за ОСОБА_3 зареєстровано право власності на земельну ділянку (кадастровий номер 17122510100:25:001:0083) для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області за межами населеного пункту (за рахунок земель, що перебували в оренді ОСОБА_7С).
Наказом ГУ Держземагентства України у Черкаській області від 10.11.2014 №23-5294/14-14-СГ ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради для ведення особистого селянського господарства, та наказом ГУ Держземагентства України у Черкаській області №23-5629/14-14-СГ від 08.12.2014 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передана земельна ділянка у власність ОСОБА_4 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.
05.02.2015 року реєстраційною службою Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції Черкаської області за ОСОБА_4 зареєстровано право власності на земельну ділянку (кадастровий номер 7122510100:25:001:0084) для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області за межами населеного пункту (за рахунок земель, що перебували в оренді ОСОБА_7С).
За нормами ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, та за нормами ч.4 даної статті ЦПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов’язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд, за нормами п.4 ч.5 ст.12 ЦПК України, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона, за ч.1 ст.81 ЦПК України, повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивач обґрунтовуючи заявлений позов, зазначає, що 19 лютого 2014 року, наказом №ЧК/7122510100:25:001/00002145 Головного управління Держземагентства України у Черкаській області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_7 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства. Та, після прийняття зазначеного наказу, правового акту органу державної влади індивідуальної дії, виданого з порушенням закону України, 28.03.2014 року ГУ Держземагенства України у Черкаській області затверджено проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:25:001:0079 площею 6,5182 га (рілля) для ведення фермерського господарства ОСОБА_7 в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради (за межами населеного пункту) та передачу вказаної земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду - наказ №ЧК/7122510100:25:001/00002942.
Оспорюючи накази ГУ Держземагенства України у Черкаській області, позивачем не надано ніякої оцінки тому факту, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», чітко визначено критерії розмежування земель різної форми власності.
Позивачем до суду не надано ні в копіях, ні в оригіналі Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 6,5128га. в оренду гр. ОСОБА_7 для ведення фермерського господарства в адмінмежах Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (1), Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000га. у власність гр. ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (2), Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000га. у власність гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (3), Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000га. у власність гр. ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (4), для їх оцінки в суді, як і не надано матеріалів реєстраційних справ, та не заявлено клопотання про їх витребування.
З огляду на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи користування, має містити вичерпний перелік документів, як тестових так і графічних, що містять інформацію про земельну ділянку, що відводиться (формується), суд позбавлений можливості за пред’явленим позовом, надати правову оцінку законності наказів Головного управління Держземагенства у Черкаській області, та недійсності правочину на розпорядження земельними ділянками.
Інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об’єкта нерухомого майна (а. с. 21- 31 т.1), що надані до позову, не містять інформації про те, що було змінено цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:25:001:0079 площею 6,5182 га, з особливо цінних земель на землі фермерського господарства, на 28.03.2014 року, та відповідно необхідне погодження Верховної Ради України, та що наказ прийнято з порушенням ч.6 ст.20 ЗК України.
28.03.2014 року Головне управління Держземагенства України у Черкаській області як власник та розпорядник земель державної форми власності, земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:25:001:0079 здійснило реалізацію своїх повноважень власника шляхом укладення із ОСОБА_7 договору оренди земельної ділянки, згідно вільного волевиявлення сторін.
Підстава для представництва інтересів держави, як зазначено представником позивача, порушення встановленого законодавством конкретного порядку надання земельної ділянки в оренду, та подальший розподіл її на три земельні ділянки, їх незаконна приватизація, внаслідок чого порушено охоронювані законом – Конституцією України інтереси Українського народу, та, в свою чергу, держави, як суб’єкта, зобов’язаного здійснювати особливу охорону основного національного багатства.
В суді не доведено, що договором оренди землі порушені права конкретної особи, та, до суду, за повідомленням представника позивача в судовому засіданні, особи, які б вважали, свої права порушеними внаслідок укладення 28.03.2014 року договору оренди землі між ОСОБА_7С та Головним Управлінням Держземагенства України у Черкаській області, не зверталися, чи власника земельних ділянок – Українського народу або органу, уповноваженого державою на здійснення повноваження з розпорядження цими земельними ділянками.
За нормами ч.3 ст.152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, в т.ч., визнання прав, визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, застосування інших, передбачених законом, способів захисту.
Пунктом 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» роз’яснено, що правом звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні інтереси.
Суд, вважає, що позивачем не є доведено, що накази, які видані ГУ Держземагенства України у Черкаській області, та є оспорені в суді, видані з порушенням Закону.
Право власності на землю гарантується – ст.14 Конституції України.
Основним законом держави України, передбачається, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
За нормами ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
За практикою Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі АГОСІ проти Об'єднаного Королівства). Іншими словами, заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.
Виходячи зі змісту рішення Європейського суду з прав людини: - від 24.06.2003р. «Стретч проти Об'єднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії» майном, у значенні ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади. Даним рішенням суду з прав людини встановлено, що, оскільки особу позбавили права на його майно лише з тих підстав, що порушення були вчинені з боку публічного органу, а не громадянина, то в такому випадку мало місце «непропорційне втручання у право заявника на мирне володіння своїм майном та, відповідно, відбулось порушення статті 1 Першого протоколу Конвенції», отже, визнання недійсним договору, згідно якого покупець отримав майно від держави, та подальше позбавлення його цього майна на підставі того, що державний орган порушив закон, є неприпустимим, - від 01.06.2006 року у справі «Федоренко проти України», вказано, що відповідно до встановленого прецедентного права Суду втручання має підтримувати «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та вимогами фундаментальних прав окремої особи. Намагання забезпечити цей баланс відображено у структурі статті 1 в цілому, включаючи другий пункт. Тому мають бути витримані розумні пропорції між використаними засобами і досягнутими цілями. Більш того, в інших сферах соціальної, фінансової та економічної політики національні органи користуються певною свободою самостійного оцінювання під час імплементації законів, що регулюють власність та договірні відносини.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 16 лютого 2017 року у справі «Кривенький проти України» (заява № 43768/07), суд констатував порушення Україною статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Конвенція) у зв’язку з позбавленням заявника права на земельну ділянку без надання будь-якої компенсації або іншого відповідного відшкодування. Порушення Конвенції констатоване ЄСПЛ з огляду на те, що заявник добросовісно набув земельну ділянку. У рішенні Європейського суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року у справі «Рисовський проти України», заява №29979/04, при з'ясуванні пропорційності втручання у захищене ст.1 Першого протоколу до Конвенції Про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, право постійного користування на земельну ділянку, Європейський суд послався на своє рішення від 15 вересня 2009 року у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п.69, згідно якого у контексті скасування через шість років помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» при виправленні своєї помилки покладає на державні органи обов'язок діяти невідкладно. Крім того, повноваження з перегляду власних рішень, включаючи випадки виявлення помилки, не обмежено жодними часовими рамками, має суттєвий негативний вплив на юридичну визначеність у сфері особистих прав і цивільних правовідносин, що шкодить принципу «належного урядування» та вимозі «законності», закріпленим у статті 1 Першого протоколу (п.п. 71, 73 вказаного рішення Європейського суду від 20 жовтня 2011 року у справі «Рисовський проти України»).
Отже, особа може бути позбавлена її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності мусить бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.
Судом не встановлено неправомірних (незаконних/недобросовісних) дій ОСОБА_7, не встановлено факту порушень прав і інтересів держави внаслідок такої приватизації.
Згідно ч.1 ст.153 ЗК України, власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Не вбачається, за матеріалами судового провадження, доведеним, що оскаржувані рішення реєстратора прийняті з порушенням Порядку реєстрації земельних ділянок.
Отже, суд приходить до висновку, що позовна заява заступника прокурора Черкаської області Мироненко О. в інтересах держави, у межах заявлених позовних вимог, є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 3, 11-14, 15, 16 ЦК України, ст.ст. 152, 153 ЗК України, ст.ст. 12, 13, 81, 83, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 351, 352, 354 ЦПК України, Законом України «Про прокуратуру», суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволені позовної заяви заступника прокурора Черкаської області до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, державного реєстратора Корсунь-Шевченківського районного управління юстиції ОСОБА_5 про визнання незаконним і скасування рішення органу державної влади, визнання договору оренди недійсним, скасування державної реєстрації прав, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення/отримання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 17 квітня 2018 року.
Суддя ОСОБА_10