Постанова № 7485768, 28.12.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2009
Номер справи
2а-4952/09/1870
Номер документу
7485768
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2009 р.                                                             Справа № 2а-4952/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

          за участю секретаря судового засідання-Ілляшенко О.Г.,

представника позивача - Ткаченка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Роменського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Виробничого сільськогосподарського кооперативу "ім. Браташа" про стягнення боргу ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить стягнути з відповідача суму штрафу до державного бюджету України і мотивує це тим, що старшим державним інспектором України з енергонагляду у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України “ Про електроенергетику ” та “ Про порядок накладання на суб’єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання ”, накладено штраф у розмірі шістдесяти одного неоподаткованого мінімумів доходів громадян у сумі 1037 грн., про що було винесено постанову № ОС 238/08-40 від 09.12.2008 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило. Тому суд визнає можливим справу розглянути без участі в судовому засіданні представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у ході перевірки в період з 20 по 21 березня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Сумської області було проведено обстеження з питань технічного стану та організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії виробничим сільськогосподарським кооперативом ім. Браташа, про що було складено акт обстеження №С – 285 ( а.с. 25 – 27).

За результатами обстеження відповідачу було видано обов'язковий до виконання припис С – 285 від 21.03.2008 року ( а.с.28 – 29) про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки № С – 799 від 08.08.2008 року ( а.с.30). Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача, згідно ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, та “Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання”, затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 року, накладено штрафні санкції, про що було винесено постанову № ОС 147/08-40 від 26.08.08 р. ( а.с.10).

На підставі акту перевірки № С – 799 від 08.08.2008 відповідачу було видано новий обов’язків до виконання припис № ОС 147/08 – 40 від 26.08.2008 року ( а.с. 32) про усунення виявлених порушень, які були зазначені у попередньому приписі та відповідач у встановлений термін його не виконав, що підтверджується актом перевірки № С – 1338 від 04.12.2008 року ( а.с.34). Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача, згідно ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, та “Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання”, затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 року, накладено штраф у розмірі шістдесяти одного ноподаткованого мінімумів доходів громадян у сумі 1037 грн., про що було винесено постанову № ОС 238/08-40 від 09.12.2008 р. ( а.с.35).

Відповідно до ст.5 Закону України “Про електроенергетику” однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” (НЕК “Укренерго”). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є суб’єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства. Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції). ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут ( а.с. 4 – 9), Положення ( а.с. 13 - 20)) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Відповідно до ст. ст. 9, 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, отже є чинною, але штраф згідно даної постанови ним сплачено не було.

До теперішнього часу штраф до бюджету відповідачем не перераховано.

Враховуючи, що відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 1037 грн. грн., суд вважає достатньо підстав для задоволення позову.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 35, 71, 122, 160-163, 186, 254, КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Роменського міжрайонного прокурора Сумської області в інтересах держави в особі відокремленого підрозділу Державного підприємства “ Національна енергетична компанія “ Укренерго” “ Держенергонагляд у Північному регіоні” до виробничого сільськогосподарського кооперативу ім. Браташа про стягнення боргу задовольнити в повному обсязі.

Стягнути виробничого сільськогосподарського кооперативу ім.. Браташа ( 42055, Сумська область, Роменський район, с. Малі Бубни, вул. Леніна, 21, код 30902312, розрахунковий рахунок 2600231974001 в СФ ЗАТ КБ “ Приват Банк”, МФО 337546) на користь держави заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 1037 ( одна тисяча тридцять сім) грн. на розрахунковий рахунок 31119106700303 в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом 10 днів з моменту складання повного тексту постанови заяви про апеляційне оскарження та подачі протягом наступних 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження –апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили у випадку не подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.

У випадку подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили, якщо її не буде скасовано, після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                               ( підпис)                               М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя                                                                       М.М. Шаповал

Повний текст постанови складено 30 грудня 2009 року.