
Справа № 464/5158/17
пр.№ 2-а/464/22/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.06.2018 м.Львів
Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючого-судді Мички Б.Р.
секретар судового засідання Комарницька Р.В.
з участю: представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу №464/5158/17 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради об'єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконним (протиправним) та скасувати Рішення ОСОБА_3 сільської ради №745-11/2017 «Про виділення земельної ділянки для ведення ОСГ» від 07.07.2017; зобов'язати відповідача надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,3000 га в с.Виннички Пустомитівського району. В обгрунування позовних вимог покликається на те, що 10.07.2017 Державним реєстратором Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради за ним було зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 0,169 га, кадастровий номер 4623681200:01:003:1614, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Отримавши у власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, звернувся із заявою про надання сусідньої земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,3000 га в с.Виннички Пустомитівського району. Однак попри те, що він є учасником антитерористичної операції та має право на першочергове відведення земельних ділянок, 17 липня 2017 року отримав Рішення ОСОБА_3 сільської ради за №745-11/2017 від 07.07.2017, яким йому відмовлено в наданні земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в зв'язку з тим, що земельна ділянка розміщена на території зелених насаджень загального користування. Вважає дане рішення незаконним, невмотивованим, а відтак просить позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Сихівського районного суду м.Львова від 01.08.2017 відкрито провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, від 09.11.2017 постановлено замінити неналежного відповідача ОСОБА_3 сільку раду Пустомитівського району Львівської області на належного ОСОБА_3 сільську раду об'єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 – ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради об'єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області - ОСОБА_4 у судовому засіданні позов заперечила у повному обсязі, покликаючись на те, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв виключно в межах своєї компетенції та таке є законним та обгрунтованим. Зазначила, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі загального користування населених пунктів. Відповідно до генерального плану території села Виннички земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність для ведення особистого селянського господарства, знаходиться на території земель зелених насаджень загального користування. А згідно з детальним планом території, який лише уточнює положення генерального плану населеного пункту, вказана земельна ділянка частково знаходиться за межами розробленого детального плану території. Окрім цього зауважила. що вимога зобов'язати колегіальний орган місцевого самоврядування, в даному випадку відповідача, прийняти будь-яке наперед визначене рішення суперечить чинному законодаству та не може бути задоволеною у будь-якому випадку. У судове засідання, призначене на 12.06.2018 року відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, а відтак в силу вимог ч.1 ст. 205 КАС України суд вважає за можливе провести розгляд справи за його відсутності.
З’ясувавши обставини, на які посилаються учасники справи як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов до наступного висновку з огляду на таке.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №92002246 від 14.07.2017 право приватної власності на земельну ділянку площею 0,169 га, кадастровий номер 4623681200:01:003:1614, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: Львівська обл., Пустомитівський район, с.Виннички, зареєстроване за ОСОБА_2 на підставі рішення Винничківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області №92 від 22.08.2016.
Судом встановлено, що рішенням ОСОБА_3 сільської ради Пустомитівського району Львівської області «Про виділення земельної ділянки для ведення ОСГ» №745-11/2017 від 07.07.2017 йому відмовлено в наданні земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в зв'язку з тим, що земельна ділянка розміщена на території зелених насаджень загального користування.
З листа-відповіді фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, наданої на запит ОСОБА_6, ОСОБА_2, вбачається, що територія, яка примикає до ділянки №15 з західної сторони згідно з Детальним планом території запроектована як територія сількогосподарського призначення. Територія, що примикає до ділянок №15 та №16 з південної сторони проектом ДПТ не розглядалась.
Дані обставини підтверджуються копіями виконаного ним проектного плану, суміщеного зі схемою проектних планувальних обмежень та схемою організації руху транспорту і пішоходів М 1:1000; схемою інженерних мереж, споруд та використання підземного простору М 1:1000 та генеральним планом с.Виннички, наявними у матеріалах справи.
З листа відділу у Пустомитівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 26.02.2018 вбачається, що земельна ділянка, яка межує з земельними ділянками кадастровий номер: 4623681200:01:003:1614 відноситься до категорії земель – землі сільськогосподарського призначення, розташована в межах населеного пункту с.Виннички ОСОБА_3 сільської ради, відомості щодо зареєстрованого речового права в державному земельному кадастрі відсутні.
Згідно з ст. 14, ч. 2 ст. 19 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.а та п.б ч.1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно з п.а ч.3 ст.22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, зокрема, для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до п.в ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81, ч. 1 ст.116,ст.121 ЗК України громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Однак представником відповідача не надано суду достатніх доказів на підтвердження того, що земельна ділянка, яку просить позивач надати йому для ведення особистого селянського господарства, належить до території зелених насаджень загального користування, тому суд позбавлений можливості встановити обґрунтованість єдиної підстави для винесення оскаржуваного рішення. Разом із тим, дані обставини спростовуються наявними в матеріалах справи листами відділу у Пустомитівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 26.02.2018 та фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, з яких вбачається що надана позивачу земельна ділянка межує із землями сільськогосподарського призначення. Окрім цього, суд не приймає покликання представника відповідача на те, що частина земель, які просить виділити йому позивач, знаходиться за межами розробленого детального плану території, а відтак не можуть бути наданими йому, оскільки, як встановлено судом, на день прийняття оскаржуваного рішення такі землі належали до території ОСОБА_3 сільської ради Пустомитівського району Львівської області та така вправі розпоряджатися та передавати їх у власність громадянам на підставах та в порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до п.14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надається першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
З довідки військової частини 3017 №3405 від 28.07.2015 вбачається, що старший лейтенант ОСОБА_2 дійсно в період з 16.11.2014 по 05.01.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції м.Слов'янську Донецької області.
А відтак, з урахуванням усіх обставин справи, суд дійшов висновку про те, що рішення ОСОБА_3 сільської ради Пустомитівського району Львівської області №745-11/2017 від 07.07.2017 про відмову ОСОБА_2 в наданні земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є протиправним, прийняте без обґрунтування законної підстави відмови та порушує право на виділення у власність земельної ділянки, а відтак підлягає скасуванню.
Разом із тим за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, передача земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність громадянам та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Відповідно до Рекомендації Комітету ОСОБА_7 Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_7 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Здійснюючи судочинство Європейський суд неодноразово аналізував наявність, межі, спосіб та законність застосування дискреційних повноважень національними органами, їх посадовими особами. Зокрема, в рішенні Європейського суду з прав людини від 17.12.2004 у справі "Педерсен і Бодсгор проти Данії" зазначено, що здійснюючи наглядову юрисдикцію, суд, не ставлячи своїм завданням підміняти компетентні національні органи, перевіряє, чи відповідають рішення національних держаних органів, які їх винесли з використанням свого дискреційного права, положенням Конвенції та Протоколів до неї.
Суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
А відтак, суд приходить до висновку про необхідність зобов?язати ОСОБА_3 сільську раду об'єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області повторно розглянути заяву позивача про надання йому земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,3000 га в с.Виннички Пустомитівського району з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На підставі ст.ст.14, 19 Конституції України, ст.ст. 12, 22, 81, 116, 118, 121 Земельного кодексу України, п.14 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", керуючись ст.ст. 2, 72-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд,
у х в а л и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення ОСОБА_3 сільської ради Пустомитівського району Львівської області №745-11/2017 «Про виділення земельної ділянки для ведення ОСГ» від 07.07.2017.
Зобов?язати ОСОБА_3 сільську раду об'єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про надання йому земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,3000 га в с.Виннички Пустомитівського району.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути в дохід держави за рахунок бюджетних асигнувань суб?єкта владних повноважень ОСОБА_3 сільської ради об'єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст.295 КАС України). Апеляційна скарга подається з урахуванням Перехідних положень КАС України.
За умовами ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 21.06.2018.
Позивач: ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідач: ОСОБА_3 сільська рада об'єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області (код ЄДРПОУ - 04372313, місцезнаходження: Львівська обл., Пустомитівський район, с.Давидів, вул.Незалежності, 1А).
Головуючий Б.Р.Мичка