
ЄУН № 336/2197/18
пр. № 3/336/911/2018
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 червня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, при секретарі Пегушиній М.Д., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, захисника адвоката ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч. 1 КУпАП ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Запоріжжя, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, зі слів не працюючого,-
ВСТАНОВИВ:
23 квітня 2018 року о 21.55 годині ОСОБА_1, перебуваючи по вул. Максима Кривоноса (колишня назва вул. Тухачевського) біля будинку 4 у м. Запоріжжя, будучи водієм автомобілю ЗАЗ Daewoo Sens, реєстраційний номер ІІ 565-77 КТ, маючи зовнішні ознаки сп’яніння або перебування під впливом наркотичних чи токсичних речовин, та на пропозицію поліцейських відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні правопорушення не визнав, вказавши, що того дня ввечері приблизно о 19.30 годині приїхав на автомобілі додому, а пізніше вийшов, сів в автомобіль та завів двигун з метою підзарядки акумулятора, оскільки вранці мав намір їхати. В цей момент до нього під’їхали поліцейські та запропонували пройти обстеження на стан алкогольного сп’яніння, на що він відмовився, а також відмовився проїхати до медичної установи. Пояснити причини відмови від проходження огляду на місці ОСОБА_1 не зміг, посилаючись лише на те, що автомобіль не рухався.
Захисник в судовому засіданні просив закрити провадження у справі, вказуючи, що у ОСОБА_1 не було підстав проходити огляд, оскільки автомобіль, в якому він перебував, не рухався, відеозаписи, на переконання захисника, не є безперервними та змонтовані.
Факт відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння підтверджений письмовими поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а також і відеозаписом, який досліджувався під час судового засідання.
Суд не погоджується з доводами захисника про те, що відеозапис є неналежним доказом, має ознаки монтування, оскільки фактично на диску, що доданий до матеріалів справи, наявні три відеофайли, здійснені різними відеокамерами, одна з яких є відеореєстратором поліцейського автомобілю, а дві інші - боді-камерами працівників поліції.
Будь-яких ознак монтування не виявлено, адже не зважаючи на нетривалість усіх відеозаписів, на них зафіксовано те, що на момент під’їзду поліцейських ОСОБА_1 перебував в автомобілю, двигун був заведений, а на пропозицію поліцейських пройти обстеження на місті за допомогою приладу Драгер» або проїхати до медичного закладу з тією ж метою ОСОБА_1 в присутності свідків відмовився.
При цьому сам ОСОБА_1 пояснює поліцейським, що він тільки-но поставив автомобіль, тож очевидним є те, що перед тим як ОСОБА_1 автомобіль поставив, він ним керував.
При цьому ОСОБА_1 так і не пояснив суду причин своєї відмови пройти обстеження на місці за допомогою газоаналізатору, що б зайняло дуже нетривалий час та могло б спростувати обґрунтовані підозри працівників поліції щодо стану ОСОБА_1
Суд також не погоджується з доводами захисника з приводу того, що ОСОБА_1 газоаналізатор «Драгер» в руки не давали, а отже і фактично не пропонували пройти обстеження.
Такі доводи суд оцінює як надумані, адже на відеозапису чітко можна побачити, що поліцейські вербально пропонують ОСОБА_1 пройти обстеження як на місці, так і проїхати до медичного закладу, але ОСОБА_1 вербально ж відмовляється. За відмови ОСОБА_1 від проходження обстеження, яке було висловлено чітко та категорично, підстав давати ОСОБА_1 газоаналізатор в руки у поліцейських не було.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10.10.2001 року № 1306, встановлений безперечний обов’язок водія на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Пунктом 1.3 ПДД визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Водієм за визначенням п. 1.10 ПДД є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії.
Отримання ОСОБА_1 посвідчення водія та як наслідок набуття ним статусу водія як учасника дорожнього руху та права керувати транспортними засобами, одночасно є передумовою для виникнення у нього, як водія, низки обов'язків, встановлених вимогами чинного законодавства, адже, діяльність, пов’язана з використанням транспортних засобів чинним законодавством України визначена джерелом підвищеної небезпеки та підлягає підвищеному контролю з боку держави.
За таких обставин, отримавши статус водія, ОСОБА_1 одночасно прийняв на себе і обов’язок неухильно підкорятися вимогам нормативно-правових актів України, визначених для водіїв транспортних засобів, в тому числі на вимогу працівників поліції проходити медичний огляд для визначення стану алкогольного сп’яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Таким чином, сама по собі відмова водія від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.
Вказані висновки суд ґрунтує також і на наступних положеннях чинного законодавства.
Порядок проведення медичного огляду та проходження такого огляду особою визначені Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (далі по тексту Порядок), та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі по тексту Інструкція).
Відповідно до Порядку та Інструкції огляд проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом;
лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків.
Не можуть бути залучені як свідки працівники Національної поліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дослідженими доказами вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення доведена та кваліфікує його дії за ст. 130 ч. 1 КУпАП як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Обставин, які обтяжують чи пом’якшують відповідальність, в судовому засіданні не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 24, 33, 130 ч. 1, 283, 284 КУпАП,—
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Запоріжжя, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адміністративне стягнення за ст. 130 ч. 1 КУпАП у виді штрафу в сумі 10200 (десять тисяч двісті) гривень в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Запоріжжя, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір в сумі 352,40 гривні (триста п’ятдесят дві гривні 40 коп.).
Штраф сплачується за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Запорізькій області
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997
Банк отримувача: ГУДКСУ у Запорізькій області
Код банку отримувача (МФО): 813015
Рахунок отримувача: 31113149700001
Код класифікації доходів бюджету: 21081300
Призначення платежу: Адміністративний штраф з метою забезпечення безпеки дорожнього руху
Судовий збір сплачується за наступними реквізитами:
Стягувач: Державна судова адміністрація України, місце знаходження - вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 26255795, рахунок для зарахування до державного бюджету надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 "Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України"):
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106;
банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві;
код банку отримувача: 820019;
рахунок отримувача: 31215256700001;
код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п’ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя О.І. Дацюк
Строк пред‘явлення виконавчого документу «_____»_______20___року
Постанова набрала законної чинності «_____»_______20___року
Дата видачі «_____»_______20___року