Постанова № 74838196, 09.03.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.03.2018
Номер справи
761/28430/17
Номер документу
74838196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/28430/17

Провадження № 2-а/761/149/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі головуючого судді Малинников О.Ф., розглянувши в приміщенні суду, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної пенітенціарної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію за вислугою років,-

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2017 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної пенітенціарної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію за вислугою років.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 01 вересня 2017 року відкрито провадження у даній справі.

Разом з тим, 15 грудня 2017 року набули чинності зміни, внесені до Кодексу адміністративного судочинства України Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017, № 2147-VIII, яким КАС України викладено в новій редакції.

Згідно п. 10 Розділу VII ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КАС України (в редакції від 03.10.2017, 10) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Як передбачено ст. 12 КАС України (у редакції від 03.10.2018 року) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Ухвалою від 24 січня 2018 року Шевченківський районний суд міста Києва у судовому засіданні призначив розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач зазначив у позовній заяві, що його звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України наказом Державної пенітенціарної служби України від 15.09.2016 № 223/ОС-16 за п.5 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та п.4 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв'язку із скороченням штату. Згідно наказу, вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 18 років та 25 днів, а у пільговому обчисленні вислуга років становить 22 роки 9 місяців 12 днів.

На його звернення до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ)з належним пакетом документів для призначення пенсії за вислугою років у відповідності до вимог ст. 23 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України» йому було відмовлено у призначенні зазначеного виду пенсії через порушення порядку подання документів та роз'яснено, що він має пожати заяву про призначення пенсії за вислугу років, як особа звільнена зі служби, яка має право на пенсію подає заяву через уповноважені структурні підрозділи відповідних Міністерств та Служб, на яких покладені функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

На підставі роз'яснень пенсійного фонду, 2 березня 2017 року він звернувся до голови комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України ОСОБА_2 з приводу призначення йому пенсії за вислугою років.

Листом голови комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України від 25 квітня 2017 року йому було відмовлено у призначенні пенсії, оскільки календарна вислуга років на 22 вересня 2016 року складала 18 років та 25 днів, тим самим порушивши ч. 1 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на власний розсуд витлумачив законодавство та самостійно, одноособово вирішив питання призначення пенсії.

До того ж відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів.

Посилаючись на те, що на час звернення із заявою про призначення пенсії у нього була вислуга років, необхідна для призначення пенсії на підставі ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому відмова відповідачів у зарахуванні пільгової вислуги років при призначенні позивачу пенсії не ґрунтується на вимогах закону та є протиправною, Тому позивач просив його позов задовольнити, а саме:.

1.Визнати неправомірними дії Державної пенітенціарної служби України щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пільгових умовах.

2.Зобов'язати Державну пенітенціарну службу України в особі голови ліквідаційної комісії Державної пенітенціарної служби України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документи на ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року за №3-1.

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років на пільгових умовах з 2 березня 2017 року, з моменту звернення.

4.Стягнути з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача 640 грн. на відшкодування судових витрат.

У поясненнях представника позивача (ас.44) зазначено, що Голова комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України діяв з перевищенням повноважень не у спосіб визначений законом щодо вирішення питання подання та оформлення документів для призначення пенсії позивачу , не дотримуючи порядку встановленого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року за № 3-1, згідно із яким вирішення питань, пов'язаних із призначенням (перерахунком пенсій відносяться виключно до повноважень органів Пенсійного Фонду. А також щодо пільгового обчислення вислуги рокув Постановою Кабінету Міністрів від 17 липня 1992 року за № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій стосовно пенсій. Згідно із Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» встановлено пільговий залік вислуги років для призначення пенсій рядовому і начальницькому складу зазначеної служби

У запереченнях представник (ас.114)Голови комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України (далі відповідач-1) просив відмовити у позові зазначивши наступне.. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 01.2007 № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за 3135/13402 (далі - Порядок), регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 2262-ЇІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян». Відповідно до Порядку заяви про призначення пенсії, зокрема, за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств та служб, у тому числі Державної пенітенціарної служби України, яка наділена повноваженнями щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону.

Так, відповідачем-1 було розглянуто звернення позивача щодо призначення пенсії за вислугу років та листом від 25.04.2017 № 5/1-937-Тл/2-17 надано вичерпну відповідь щодо такого нарахування, відповідно до статті 20 Закону України «Про звернення громадян»., тому не приймалось рішення про призначення або відмову у призначенні певного виду пенсії позивачу, а лише надано вичерпну відповідь на звернення в межах передбачених чинними законодавством України.

Що стосується права позивача на призначення пенсії, то наказом відповідача-1 від 15.09.2016 ОСОБА_1 полковника внутрішньої служби, заступника начальника управління організаційно-аналітичного та документального забезпечення апарату Державної пенітенціарної служби України, було звільнено зі служби відповідно до пункту 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пункту 4 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв'язку із скороченням штату.

Відповідно до витягу з наказу від 15.09.2016 № 223/ОС-16, вислуга років на день звільнення ОСОБА_1 у календарному обчисленні становить 18 років ООмісяців 25 днів у пільговому обчисленні - 22 років 09 місяців 12 днів.

З огляду на зазначене та згідно норм чинного законодавства, призначення пенсії за вислугою років не передбачено, так як вислуга років позивача на день звільнення становить у календарному обчисленні 18 років 25 днів, замість необхідних 22 календарних роки та 6 місяців і більше. Згідно із пунктом 3.1.3 Наказу № 611 у вислугу років зараховуються тільки періоди, які підтверджені наказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов ОСОБА_1 стосовно вимог про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію за вислугою років таким що підлягає задоволенню у частині вимог щодо визнання неправомірними дії Державної пенітенціарної служби України щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пільгових умовах та зобов'язати Державну пенітенціарну службу України в особі голови ліквідаційної комісії Державної пенітенціарної служби України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документи на ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах, а також стягнення витрат на судовий збір у сумі 640 грн. У решті вимог слід відмовити як передчасно поданого.

Як вбачається із матеріалів справи, наказом Державної пенітенціарної служби України від 15.09.2016 за № 223/ОС-16 ОСОБА_1 полковника внутрішньої служби, заступника начальника управління організаційно-аналітичного та документального забезпечення апарату Державної пенітенціарної служби України, було звільнено зі служби відповідно до пункту 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пункту 4 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв'язку із скороченням штату.

В вислуга років позивача на день звільнення становить у календарному обчисленні 18 років ОО місяців 25 днів. У пільговому обчисленні вислуга років становить 22 роки 9 місяців 12 днів.

Позивач звернувся 5 квітня 2017 року із заявою для призначення пенсії за вислугою років .до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, яким йому була надана відповідь у листі від 15 квітня 2017 року із роз'ясненнями положень ст..12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ), та Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до зазначеного Закону№ 2262-ХІІ, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30..01.2007 № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за 3135/13402 який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону.(ас.26).

Як зазначив позивач у позовній заяві на виконання вимог Закону, а також роз'яснень пенсійного фонду він звернувся до голови комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України ОСОБА_2 з приводу призначення йому пенсії за вислугою років від 25 квітня 2017 року за підписом Голови комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України ОСОБА_2 йому було відмовлено у призначенні пенсії, з приводу призначення йому пенсії за вислугою років. (ас.24).

Як пояснив у письмових запереченнях представник відповідача-1 вимоги позивача безпідставні, необґрунтовані, щодо дії Державної пенітенціарної служби України відносно відмови у погодженні позивачу пенсії за вислугу років є правомірними, оскільки заяви про призначення пенсії за вислугу років вирішуються щодо осіб, звільнених зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом. Тому відповідач-1 вважає, що Державна пенітенціарна служба України наділена повноваженнями щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону. Отже їх відмова не суперечить зазначеним положенням, оскільки позивач є документів особою, яка не має право на пенсію відповідно до Закону.

Досліджуючи обставини за матеріалами справи та приймаючи до уваги викладені сторонами пояснення та докази у наданих письмових документах судом встановлено наступне.

Як слідує із письмових пояснень сторін повідомлення відповідачем позивача про розгляд його заяви щодо призначення пенсії листом з посиланням на причини відмови з підстав не набуття права на отримання пенсії, фактично відповідачем було відмовлено відповідачем-1 у призначенні йому пенсії за вислугу років з посиланням на відсутність необхідного стажу роботи.

Між тим, відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» визначено, що держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України.

Згідно із ч. З ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально - виконавчу службу України» пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з жовтня 2015 року по ЗО вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (ч. 1 ст. 2 вказаного Закону).

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону, особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів.

У відповідності до ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».

Таким чином судом встановлено на підставі зібраних доказів, яким дана оцінка у їх сукупності, що Голова комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України діяв з перевищенням повноважень не у спосіб визначений законом щодо вирішення питання подання та оформлення документів для призначення пенсії позивачу, не дотримуючись порядку встановленого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року за № 3-1, згідно із яким вирішення питань, пов'язаних із призначенням (перерахунком пенсій відносяться виключно до повноважень органів Пенсійного Фонду.

Що стосується вимог позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років на пільгових умовах з 2 березня 2017 року, з моменту звернення, то суд вважає такі вимоги є передчасними, оскільки згідно із законодавством, у тому числі, на яке посилається позивач, такі вимоги він може зазначити у відповідній заяві про призначення пенсії, яка розглядатиметься відповідачем-2 у встановленому законодавством та нормативними актами порядку за його заявою з вирішенням всіх питань позивача про призначення пенсії, у тому числі щодо виду пенсії та визначення стажу необхідного для призначення пенсії.

Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 відносно дій відповідача-1 яким фактично відмовлено у листі направленому на звернення позивача з питання пов'язаного із призначенням, а саме здійснення підготовки документів для їх подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою ОСОБА_1 для призначення пенсії, суд вважає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Відповідачем -1 були порушені конституційні права позивача, а саме його право на соціальний захист, тобто на реалізацію права на пенсію, що полягає у порушенні конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим законами законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

При цьому, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Посилання відповідача-1 щодо відсутності у позивача права на пенсію не дає підстав відмовляти у підготовці всіх документів, які передбачені законодавством для направлення разом із заявою позивача до органів Пенсійного фонду України, якими за нормами чинного законодавства приймається рішення про призначення пенсії. У даному випадку відповідач-1 не виконав покладені на нього функції , а саме направлення до оловного управління Пенсійного фонду України у м. Києві необхідного пакету документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

За встановлених судом обставин слідує, що відповідачем-2 не розглядалось питання призначення пенсії позивачу, рішення про відмову у призначенні пенсії за вислугу років не приймалось, тому, як вище зазначалось, вимога ОСОБА_1 зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити. пенсію за вислугою років на пільгових умовах з 2 березня 2017 року, з моменту звернення ОСОБА_1, як передчасна, не підлягає задоволенню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1: визнати неправомірними дії Державної пенітенціарної служби України щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пільгових умовах та зобов'язати Державну пенітенціарну службу України в особі голови ліквідаційної комісії Державної пенітенціарної служби України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документи на ОСОБА_1 за його заявою про призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року за №3-1, стягнути з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача 640 грн. у відшкодування судових витрат.

Відмовити у решті позову про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років на пільгових умовах з 2 березня 2017 року, з моменту звернення.

З огляду на викладене на підставі: ст. 23 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України», п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», п. «а».ч.1 ст.12 ст..ст.1,17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 про затвердження «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей,

Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій ,керуючись, ст.ст.5,9,ч.2ст12,13,14,19,20,25,46,52,72,77,90,122,132,168,171,217,241,242-245, 255,257-263,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції від 03.10.2018 року), суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної пенітенціарної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію за вислугу років- задовольнити частково.

1.Визнати неправомірними дії Державної пенітенціарної служби України щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пільгових умовах.

2.Зобов'язати Державну пенітенціарну службу України в особі голови ліквідаційної комісії Державної пенітенціарної служби України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документи на ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року за №3-1.

Стягнути з Державної пенітенціарної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовивий збір у розмірі 640 грн.

У решті позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: О.Ф.Малинников.