
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 33/793/500/18 Справа № 696/564/18 Подання направив: Шкреба В.В. Категорія:ст. 124 КУпАП Доповідач в апеляційній інстанції Єльцов В. О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" червня 2018 р. м. Черкаси
Суддя Апеляційного суду Черкаської області Єльцов В.О., розглянувши подання голови Кам'янського районного суду Черкаської області Шкреби В.В. про вирішення питання щодо визначення підсудності справи та направлення справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, щодо ОСОБА_3 з одного суду до іншого, -
в с т а н о в и в :
До Апеляційного суду Черкаської області надійшло вищезазначене подання голови Кам'янського районного суду Черкаської області Шкреби В.В.
В обґрунтування подання вказано, що 08.06.2018 від Кам'янського ВП Смілянського ВП ГУНП України в Черкаській області до Кам'янського районного суду Черкаської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 за ст. 124 КУпАП.
На даний час в Кам'янському районному суді штатна чисельність суддів - 3, вакантних посад -2.
У судді Шкреби В.В. 25 липня 2018 року закінчуються повноваження.
Відповідно до п.1 розділу 2.3.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли за два місяці до закінчення повноважень судді, а тому з 25 травня 2018 року на суддю Шкребу В.В. справи не розподіляються.
Таким чином, на даний час у Кам'янському районному суді Черкаської області відсутній склад суду, який міг би розглядати дану справу про адміністративне правопорушення.
Вивчивши зміст подання та матеріали справи, суд вважає, що подання має бути задоволене, виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 294 КУпАП апеляційний перегляд здійснюється суддею апеляційного суду протягом двадцяти днів з дня надходження справи до суду.
Перевіривши матеріали подання встановлено, що діючими нормами КУпАП не визначено порядку передання справи про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду, у зв'язку з тим, що у суді неможливо утворити склад суду для судового розгляду.
Нормами ч. 3 ст. 257 КУпАП передбачено, що у разі вчинення корупційного правопорушення службовою особою, яка працює в апараті суду, протокол разом з іншими матеріалами надсилаються до суду вищої інстанції для визначення підсудності.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до положень ст. 38 КУпАП передбачено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно з вимогами ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Таким чином, з метою додержання принципу законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством при вирішенні питання про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення для розгляду до іншого суду, у зв'язку з тим, що норми КУпАП не містять положень про відвід судді та процедури розгляду такого відводу, та, враховуючи, що у суді першої інстанції неможливо утворити склад суду для судового розгляду цієї справи, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону.
З матеріалів даного провадження вбачається, що на даний час у Кам'янському районному суді Черкаської області неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, щодо ОСОБА_3
Суд вбачає, що зазначену вище справу про адміністративне правопорушення належить передати на розгляд до іншого суду, виходячи також з передбаченого Конвенцією про права людини та основоположні свободи і Конституцією України права особи на справедливий суд та доступ до правосуддя. Неможливість розгляду цієї справи про адміністративне правопорушення по суті через неможливість автоматизованого розподілу судової справи між суддями, у зв'язку з відсутністю потрібної кількості суддів для розподілу справи, призведе до невиправданого і необґрунтованого затягування розгляду справи, що однозначно матиме наслідком порушення прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також до можливого порушення строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачених ст. 277 КУпАП. Суд вбачає неможливим допустити це.
Тому з метою економії процесуальних засобів й виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, суд вбачає розумним і доцільним, задовольнивши подання голови місцевого суду, спрямувати справу про адміністративне правопорушення, ст. 124 КУпАП, щодо ОСОБА_3 до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області для розгляду по суті, що по територіальності знаходиться ближче до суду, який вніс подання, та не створить для особи, відносно якої складені матеріали про адміністративне правопорушення, значних незручностей.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 1, 7, 8, 38, 257, 276, 294 КУпАП, суд, -
п о с т а н о в и в :
Подання голови Кам'янського районного суду Черкаської області Шкреби В.В. задовольнити.
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, щодо ОСОБА_3 направити до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області для розгляду за визначеною підсудністю.
Постанова набирає чинності з моменту оголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В. О. Єльцов