
Справа № 766/15898/16-а
н/п 2-а/766/627/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.06.2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Дорошинської В.Е.
при секретарі Кирпиченко І.А.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ПАТ «Херсонська теплоелектроцентраль» до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа: ОСОБА_1 про визнання нечиним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом про визнання нечиним та скасування рішення, посилаючись на той факт, що 04.08.2016 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення було вирішено надати дозвіл ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуальної системи теплопостачання в кв. АДРЕСА_1. А також зобов'язано ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи. Вказаний дозвіл оформлений витягом з протоколу від 04.08.2016 року. Вважають, що відповідач порушив вимоги діючого законодавства у сфері теплопостачання, прийнявши позитивне рішення щодо відключення кв. АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1 від системи централізованого опалення поза межами повноважень, наданих законами України, та необгрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Просить суд визнати нечинним та скасувати п. 2.4 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 04.08.2016 року в частині надання дозволу ОСОБА_1 дозволу на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у кв. АДРЕСА_1 та в частині зобов'язання ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації, а також стягнути судові витрати.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 02.04.2018 року, справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до вимог ст. 162 КАС України сторони в судове засідання не викликалися, проте відповідачу було встановлено строк в п'ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження на подачу відзиву на позовну заяву.
27.11.2017 року від представника відповідача надійшли письмові заперечення (відзив) на позов, в яких останній просив відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.
Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
У відповідності до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли маються підстави для звільнення від доказування.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг, регулюються Житловим Кодексом Української РСР, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про теплопостачання" та іншими нормативними актами.
Згідно із п. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом, та у відповідності з ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», за яким споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Таким чином, вказані законодавчі акти декларують право споживача відмовитися від користування послугою центрального опалення та розірвати договір за умови, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Процедура відключення регламентується підзаконними актами, а саме: Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектуру та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4.
Пунктом 1.2 Порядку визначено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ПО і ГВ1І.
Частиною першої статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Судом встановлено, що з метою забезпечення реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг із центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення виконавчим комітетом Херсонської міської ради 19.08.2014 № 212 прийнято рішення «Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення».
Даним рішенням затверджено Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення та Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення.
Пунктом 1.3. Порядку 212 дано визначення об'єкту відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання - це житловий будинок, секція, під'їзд або квартира.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку 212 для вирішення питання відключення об'єкта відокремлення власники, наймачі (орендарі) квартир і нежитлових приміщень звертаються до Комісії з письмовою заявою про відключення об'єкта відокремлення із зазначенням причини відключення.
До заяви додається протокол загальних зборів власників, наймачів (орендарів) квартир і нежитлових приміщень цього будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення об'єкта відокремлення з підписами уповноважених власників, наймачів (орендарів) всіх квартир, посвідчених балансоутримувачем будинку (у випадку, коли відключається весь будинок).
Пунктом 2.3 Порядку № 212 визначено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення об'єкта відокремлення є неможливість забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень згідно з висновком теплопостачальної організації.
Судом встановлено, що 04.08.2016 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення було вирішено надати дозвіл ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуальної системи теплопостачання в кв. АДРЕСА_1. А також зобов'язано ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи. Вказаний дозвіл оформлений витягом з протоколу від 04.08.2016 року.
З письмових пояснень представника відповідача суд вбачає, що ПАТ «Херсонська ТЕЦ» до постійної діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення висновку щодо неможливості забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень, у разі відключення об'єкта відокремлення - кв. АДРЕСА_1 під час розгляду заяви ОСОБА_1 про відключення не надавалося. Вказаний факт представником позивача не спростовано.
Звернення ОСОБА_1 було оформлено відповідно до виданого Комісією зразку заяви. До звернення ОСОБА_1 було додано, підписане погодження на відключення даної квартири від системи центрального опалення та збільшення, при необхідності, газового стояку у зв'язку з встановленням альтернативного джерела теплозабезпечення з співвласниками квартир, розташованих на одному стояку з квартирою АДРЕСА_1.
Таким чином, суд вважає, що міжвідомча комісія з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 4-14, 77, 241-246, 250, 286 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ПАТ «Херсонська теплоелектроцентраль» до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа: ОСОБА_1 про визнання нечиним та скасування рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляції в 30-денний строк з дня її проголошення.
Суддя В.Е. Дорошинська