
Дата документу Справа №
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Є.у.№ 330/537/17
Провадження № 22-ц/778/721/18 Головуючий у 1-й інстанції: Федорець С.В.
Суддя-доповідач: Воробйова І.А.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2018 року м. Запоріжжя
Апеляційний суд Запорізької області у складі:
головуючого: Воробйової І.А.,
Крилової О.В.,
Кухаря С.В.,
при секретарі: Бабенко Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року по справі за позовом Керівника Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави до Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення Давидівської сільської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, витребування та повернення земельної ділянки, -
ВСТАНОВИЛА :
У березні 2017 року керівник Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави вернувся до суду з позовом до Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення Давидівської сільської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, витребування та повернення земельної ділянки.
В обґрунтування позову зазначено, що до Давидівської сільської ради 12.04.2011 року надійшло звернення ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 55 га, із земель запасу Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області. За результатами розгляду звернення ОСОБА_4 Давидівською сільською радою прийнято рішення від 14.04.2011 № 7/1, пунктом 1 якого ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 55 га для передачі її у довгострокову оренду із сільськогосподарських земель населених пунктів Давидівської сільської ради. Однак, прокурор зазначає, що можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної форми власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, тобто після створення громадянином фермерського господарства та його державної реєстрації відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про фермерське господарство», без проведення земельних торгів діючим законодавством України не передбачена. Тобто, передача громадянину земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону) тоді, коли земельна ділянка передається громадянину, який виявив бажання займатися фермерським господарством саме для створення фермерського господарства як юридичної особи та реєстрації його у встановленому законом порядку, а не для розширення вже існуючого фермерського господарства. Враховуючи викладене, на думку прокурора, рішення Давидівської сільської ради від 14.04.2011 № 7/1 суперечить вимогам чинного законодавства України та має бути скасоване. В подальшому до Давидівської сільської ради надійшло клопотання ОСОБА_4 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 54,5539 га в оренду для ведення фермерського господарства на території Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області та передачі її в оренду терміном на 20 років, за результатами розгляду якого сільською радою прийнято рішення від 10.02.2014 №18/1, пунктом 1 якого затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 54,5539 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення фермерського господарства ОСОБА_4 за рахунок земель Давидівської сільської ради в межах с. Давидівка, пунктом 2 - передано в оренду ОСОБА_4 земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 54,5539 га, кадастровий номер НОМЕР_1, строком на 20 років. За думкою прокурора, вказане рішення прийнято з порушенням ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим підлягає скасуванню. На підставі рішень Давидівської сільської ради №7/1 від 14.04.2011 року та №18/1 від 10.02.2014 року між Давидівською сільською радою та ОСОБА_4 укладено договір оренди землі від 25.02.2014, який 20.03.2014 зареєстрований державним реєстратором Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Біленьким А.П. за № 5111430. При цьому, як зазначає прокурор,згідно до інформації Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій област, орендна плата за вищевказану земельну ділянку сплачується фермерським господарством «Агростар-2010». Безпосередньо ОСОБА_4 орендну плату не сплачує. Таким чином, на думку прокурора, земельну ділянку площею 54,5539 га фактично використовує фермерське господарство «Агростар-2010», яке є юридичною особою. Крім того, прокурор зазначає, що договором оренди стронами визначено мінімально можливий за законодавством розмір орендної плати - 3% від нормативної грошової оцінки землі, у той час, як, в результаті проведення аукціону могло бути встановлено значно більший її розмір (до 12%, передбачених законодавством). Таким чином, на думку прокурора, у даному разі вбачається можливість недоотримання державою коштів за оренду землі, що є порушенням інтересів держави. З урахуванням того, що договір оренди землі від 25.02.2014 є похідним від незаконних рішень Давидівської сільської ради від 14.04.2011 № 7/1 та від 10.02.2014 № 18/1, останній підлягає визнанню судом недійсним із застосуванням наслідків недійсності правочину.
В позові прокурор просив суд визнати недійсним та скасувати рішення Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області від 14 квітня 2011 року №7/1 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі в довгострокову оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_4", визнати незаконним та скасувати рішення Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області від 10.02.2014 року №18/1 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства та передачі її в оренду", визнати недійсним договір від 25.02.2014 року оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 54,5539 га, розташованої у с. Давидівка Якимівського району Запорізької області, укладений між давидівською сільською радою Якимівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 04352055, юридична адреса: вул. Радянська,27, с. Давидівка Якимівського району Запорізької області, 72563) та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_2, зареєстрований 20.03.2014 року за №5111430, а також зобов`язати ОСОБА_4 повернути територіальній громаді с. Давидівка Якимівського району Запорізької області в особі Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, земельну ділянку площею 54,5539 га, кадкастровий номер НОМЕР_1, яка розташована у с.Давидівка Якимівського району Запорізької області.
Рішенням Якимівського районного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області від 14 квітня 2011 року №7/1 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі в довгострокову оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_4".
Визнано незаконним та скасовано рішення Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області від 10 лютого 2014 року №18/1 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства та передачі її в оренду".
Визнано недійсним договір від 25.02.2014 року оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 54,5539 га, розташованої у с. Давидівка Якимівського району Запорізької області, укладений між Давидівською сільською радою Якимівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 04352055, юридична адреса: вул. Радянська,27, с. Давидівка Якимівського району Запорізької області, 72563) та ОСОБА_4 зареєстрований 20.03.2014 року за №5111430.
Зобов`язано ОСОБА_4 повернути територіальній громаді с. Давидівка Якимівського району Запорізької області в особі Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, земельну ділянку площею 54,5539 га, кадкастровий номер НОМЕР_1, яка розташована у с.Давидівка Якимівського району Запорізької області.
Стягнуто з Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 04352055, юридична адреса: вул. Радянська,27, с. Давидівка Якимівського району Запорізької області, 72563) на користь прокуратури Запорізької області (юридична адреса: 69057 м. Запоріжжя вулиця Матросова,29-а, код ЄДРПОУ 02909973, розрахунковий рахунок №35217095000271, код класифікації видатків бюджету 2800, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач прокуратура Запорізької області), кошти витрачені в 2017 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 3 200 грн.
Стягнуто з ОСОБА_4 на користь прокуратури Запорізької області (юридична адреса: 69057 м. Запоріжжя вулиця Матросова,29-а, код ЄДРПОУ 02909973, розрахунковий рахунок №35217095000271, код класифікації видатків бюджету 2800, відкритий вДержавній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач прокуратура Запорізької області) кошти, витрачені в 2017 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 3 200 грн.
На зазначене рішення суду, ОСОБА_4 в особі представника - ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
За вимогами п.1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що 12.04.2011 року до Давидівської сільської ради надійшло звернення ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 55 га, із земель запасу Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_4 Давидівською сільською радою прийнято рішення від 14.04.2011 № 7/1 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передання у довгострокову оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_4».
Пунктом 1 вказаного рішення ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 55 га для передачі її у довгострокову оренду із сільськогосподарських земель населених пунктів Давидівської сільської ради.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється ЗК України та Законом України «Про фермерське господарство» (далі - Закон).
Зокрема, ч. 1 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
За змістом частини 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
За правилами ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
При цьому у ч. 2 вказаної статті визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу. Водночас у ч. 3 даної статті зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним ч. ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України є Закон України "Про фермерське господарство" .
Частинами 1, 2 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про фермерське господарство" відносини, пов'язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, ЗК України, Законом та іншими нормативно-правовими актами України.
При вирішенні позовних вимог про законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства застосуванню підлягають правила надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства відповідно до ст. 7 Закону як спеціального по відношенню до ст. 123 ЗК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно із ч. ч. 1-5 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство" для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. У заяві зазначаються бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Таким чином, за змістом ст. ст. 1, 7, 8 Закон України "Про фермерське господарство" Закону заява громадянина про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства повинна містити комплекс передбачених ч. 1 ст. 7 цього Закону умов і обставин.
В порушення ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» ОСОБА_4 під час звернення до Давидівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не надано обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.
У свою чергу, розглядаючи заяву громадянина по суті, орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування (а в разі передання на розгляд суду спору - суд) повинен дати оцінку обставинам і умовам, зазначеним у заяві, перевірити доводи заявника, наведені на обґрунтування розміру земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, у тому числі щодо наявності трудових і матеріальних ресурсів.
За наслідками зазначеної перевірки орган державної виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування повинен пересвідчитися в дійсності волевиявлення заявника, наявності в нього бажання створити фермерське господарство та спроможності вести господарство такого виду - виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих для ведення фермерського господарства. У протилежному випадку відсутність належної перевірки, формальний підхід до вирішення заяви громадянина створює передумови для невиправданого, штучного використання процедури створення фермерського господарства як спрощеного, пільгового порядку одержання іншими приватними суб'єктами в користування земель державної чи комунальної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою - без проведення земельних торгів.
Відповідно до ст. 8 зазначеного Закону після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації.
Разом з тим встановлено, що відповідно до статуту фермерського господарства «Агростар-2010», довідки АБ №467796 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України на фермерське господарство «Агростар-2010» та свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи - ФГ «Агростар-2010», керівником вказаного ФГ є ОСОБА_4
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, фермерське господарство «Агростар-2010» з 14.12.2010 зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 37370697, адреса місцезнаходження: 72453, Запорізька область, Приазовський район, с. Чкалове, вул. Леніна, буд. 87.
Відповідно до п. 1.1 Статуту ФГ «Агростар-2010» засновано ОСОБА_4
Згідно п. 1.2 останнє є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність.
Згідно п. 2.1 Статуту ФГ «Агростар-2010» є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатки їз своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, кутовий штамп та інші необхідні реквізити.
Таким чином, ОСОБА_4 під час звернення до Давидівської сільської ради із заявою про отримання земельної ділянки вже був засновником та керівником (головою) фермерського господарства «Агростар-2010» та відповідно займався фермерським господарством.
Можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної форми власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, тобто після створення громадянином фермерського господарства та його державної реєстрації відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство», без проведення земельних торгів, діючим законодавством України, як на момент прийняття спірних розпоряджень, так і на даний час, не передбачена.
Таким чином, передача громадянину земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону) тоді, коли земельна ділянка передається громадянину, який виявив бажання займатися фермерським господарством саме для створення фермерського господарства як юридичної особи та реєстрації його у встановленому законом порядку, а не для розширення вже існуючого фермерського господарства.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 04.11.2014 по справі № 922/481/13.
Таким чином, процедура формування земельного фонду вже створеного та зареєстрованого у відповідності до законодавства України ФГ «Агростра-2010» та передача зазначеній юридичній особі земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону) здійснені з порушенням вимог Конституції України, Земельного кодексу України та Закону України «Про фермерське господарство».
Передача земельної ділянки в оренду ОСОБА_4 призвела до фактичної її передачі у користування юридичній особі - фермерському господарству «Агростар-2010».
У відповідності до п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо визнання незаконним та скасування рішення Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області від 14 квітня 2011 року №7/1 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі в довгострокову оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_4" та рішення Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області від 10 лютого 2014 року №18/1 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства та передачі її в оренду".
Згідно з ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Таким чином, оскільки договір оренди земельної ділянки від 25.02.2014 року є похідним від незаконних рішень Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області , то судом першої інстанції обґрунтовано визнано його недійсним із застосуванням наслідків недійсності правочину.
Посилання в апеляційній скарзі на відсутність у прокурора підстав для звернення до суду з позовом є необґрунтованими.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 №459/2011 «Про Державну інспекцію сільського господарства України» є Держсільгоспінспекція України.
Разом з тим, п. 8 ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель надано право звертатися до суду лише з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до суду про визнання незаконними (недійсними) рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження землею, визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування земельних ділянок державної та комунальної власності, а також їх повернення з чужого незаконного володіння, нормами зазначеного Закону не передбачено.
Не передбачено таких повноважень і Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 №459/2011.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 №337 «Про ліквідацію територіальних органів державної інспекції сільського господарства», прийнято рішення ліквідувати Державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області як юридичну особу публічного права. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 13.07.2015 внесено запис про те, що Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області перебуває в процесі припинення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» функції контролю за додержанням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів передано до Державної екологічної інспекції України.
Разом з тим, відповідно до інформації Держекоінспекції у Запорізькій області від 27.07.2015 року, фактично вказані функції до інспекції не перейшли. Відповідні зміни до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, наразі не внесено.
Це свідчить про відсутність на час звернення до суду суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, що надає прокуратурі, в силу ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», право здійснювати представництво в суді законних інтересів держави, шляхом самостійного звернення до суду з відповідним позовом.
На підставі викладеного, колегія вважає, що ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції повноі всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон який їх регулює.
Доводи, наведені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, обґрунтовано викладених в мотивувальній частині оскаржуваного рішення та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що рішення суду постановлено з додержанням вимог закону і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 374,375,381-382, 384, п. 1 ч. 1 ст. 389 ЦПК України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року у цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте вона може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 21 червня 2018 року.
Головуючий:
Судді:
1
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Є.у.№ 330/537/17
Провадження № 22-ц/778/721/18 Головуючий у 1-й інстанції: Федорець С.В.
Суддя-доповідач: Воробйова І.А.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Вступна та резолютивна частина
13 червня 2018 року м. Запоріжжя
Апеляційний суд Запорізької області у складі:
головуючого: Воробйової І.А.,
Крилової О.В.,
Кухаря С.В.,
при секретарі: Бабенко Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року по справі за позовом Керівника Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави до Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення Давидівської сільської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, витребування та повернення земельної ділянки, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року у цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте вона може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий:
Судді: