Постанова № 74819668, 29.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2018
Номер справи
168/808/17
Номер документу
74819668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2547/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судових засідань - Лемцьо І.В.

представника відповідача - Максимчук О.М.

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на рішення Старовижівського районного суду Волинської області від 20 лютого 2018 року (головуючий суддя: Назарук О.В., місце ухвалення - смт. Стара Вижівка, дата складення повного тексту рішення - 02.03.2018) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправним та зобов'язати вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом, в якому з урахуванням уточнення до позовних вимог просив визнати неправомірними, протиправними дії Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області та зобов'язати відповідача провести перерахунок, донарахування і виплату призначеної з 15.05.2017 відповідно до Закону України «Про державну службу», пенсії за віком позивача, включивши з цією метою визначені в Довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Управлінням інвестицій та регіонального розвитку Старовижівської районної державної адміністрації № 510/09/2-17 від 27.11.2017 за формою затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 № 1-3, суми від середніх розмірів надбавок, премій та інших виплат за жовтень місяць, а саме: премія місячна - 440 грн, інші виплати (матеріальна допомога) - 628,33 грн, разом 1068,33 грн на які нараховані та з яких утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Донарахування і виплату призначену з 15.05.2017 відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсію за віком, здійснити шляхом збільшення на суму 640,99 грн (10683,33) щомісяця за період з дати її призначення (15.05.2017) по дату виконання цього судового рішення включно. Збільшення встановленого розміру пенсії на суму 640,99 грн щомісяця, призначити довічно.

Обґрунтовує позов тим, що з 01.03.2016 отримував пенсію за віком. З 22.01.2017, набув право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» 889-VIII від 10.12.2015 та ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993. Позивач 25.01.2017 звернувся до Старовижівської районної державної адміністрації Волинської області з заявою про видачу йому довідки про складові заробітної плати, що подається до Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в разі призначення (переводу) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Управлінням інвестицій та регіонального розвитку Старовижівської районної державної адміністрації 24.02.2017 надано довідку, однак до неї не було включено додаткову заробітну плату та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, зокрема премії та матеріальна допомога.

З 15.05.2017 позивача переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015. При призначенні пенсії враховано лише показники сум посадового окладу, набавки за ранг та вислугу років, що прийнято за основу при визначенні розміру пенсії.

Позивач 27.11.2017 та 01.12.2017 звертався до Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявами про проведення індивідуального перерахунку призначеної з 15.05.2017 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши суми премій та матеріальної допомоги, складових заробітної плати на підставі довідки від 27.11.2017 виданої Управлінням інвестицій та регіонального розвитку Старовижівської районної державної адміністрації, як додаткового документу до пенсійної справи, однак відповідачем відмовлено йому в перерахунку пенсії.

Рішенням Старовижівського районного суду Волинської області від 20 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що таке винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому просить його скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії на підставі його ж заяви та доданих документів, правовідносини, які виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент звернення за перерахунком пенсії. Оскільки, у ст. 90 Закону № 889-VII закріплено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058-VI, а у вказаному Законі відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Представник відповідача - Максимчук О.М., у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, пояснення надала аналогічні викладеним в апеляційній скарзі. Просить апеляційну скаргу задовольнити, а судове рішення скасувати та прийняти нове, яким в задоволені позову відмовити.

Позивач у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, його участь в судовому засіданні обов'язковою не визнавалась. Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України неявка позивача не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника апелянта - Максимчук О.М. перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Старовижівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та з 10.12.2015 одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач 02.02.2017 звернувся до Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про призначення пенсії у зв'язку переходом на інший вид пенсії, однак відповідач розпорядженням від 10.02.2017 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з ненаданням довідок про заробітну плату одночасно із заявою про призначення пенсії.

На підставі поданої позивачем 15.05.2017 заяви про призначення пенсії у зв'язку з переходом на інший вид пенсії та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 15.05. 2017 № 243/33/2-17, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 15.05.2017. Пенсію призначено з урахуванням страхового стажу роботи 43 роки 00 місяців 27 днів в тому числі на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 та актами Кабінету Міністрів України 30 років 04 місяці 06 днів та заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за квітень 2017 року в сумі 7100 гривень і її розмір становить 4260 гривень (60 відсотків від 7100 гривень). При цьому, позивачу розраховано пенсію лише з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років.

Позивач звернувся 27.11.2017 та 01.12.2017 до Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявами про проведення перерахунку призначеної пенсії з 15.05.2017, включивши суми премій матеріальної допомоги, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі довідки № 510/09/2-17 від 27.11.2017, однак відповідачем листом повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії та відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З цими висновками суду першої інстанції, погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Отже, виходячи з наведеного, премія входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховано та сплачено єдиний внесок на єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно довідки виданої Управлінням інвестицій та регіонального розвитку Старовижівської районної державної адміністрації № 510/09/2-17 від 27.11.2017 за формою затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 № 1-3 (а. с. 8), позивачу за жовтень 2017 року виплачувалася премія місячна в розмірі 440 грн та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю - 628,33 грн і на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що премії та інші виплати з яких сплачено збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_4, а тому відмова пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.01.2018 у справі № К/9901/2890/18 (495/6612/16-а).

Також, слід зазначити, що Пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 передбачено, що днем звернення, зокрема за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Оскільки, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії 01.12.2017, а тому саме з цієї дати у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням виплат, зазначених у довідці від 27.11.2017 № 510/09/2-17.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області залишити без задоволення, а рішення Старовижівського районного суду Волинської області від 20 лютого 2018 року у справі № 168/808/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання до Верховного Суду касаційної скарги.

Суддя-доповідач: О.М. Гінда

Судді: В.Я. Качмар

В.В. Ніколін

Повне судове рішення складено 20.06.2018.