Постанова № 74819583, 21.06.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
802/2627/17-а
Номер документу
74819583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/2627/17-а

Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.

Суддя-доповідач: Біла Л.М.

21 червня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Граб Л.С. Гонтарука В. М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року (місце складання м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

у грудні 2017 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей " №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року відповідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII та на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області №14991 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; премії 5%, що входять до розрахунку пенсії без обмеження максимального розміру пенсії (із урахуванням надбавок, підвищень, цільової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного суду від 20.12.2016 №7-рп/2016 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якими внесено зміни та підвищено грошове забезпечення працівників міліції та поліцейських, йому, як пенсіонеру МВС, має бути перерахована пенсія у порядку передбаченому Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 із урахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених як у довідці № 12526 та і у грошовому атестаті №10.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року та на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області №14991 про розмір грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 20016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року та на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області №14991 про розмір грошового забезпечення. В задоволені позову в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови № 1294, про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; премії 5%, що входять до розрахунку пенсії без обмеження максимального розміру пенсії ( із урахуванням надбавок, підвищень, цільової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного суду від 20.12.2016 року №7-рп/2016 - відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи просив скасувати оскаржуване рішення в частині відмовлених позовних вимог. Так, позивач вказує в апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції необґрунтовано відмовлено у задоволенні частини позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та премії 5%, оскільки виплата пенсії із вказано надбавкою та премією призначена йому довічно.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

З урахуванням вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, ОСОБА_2 звільнений з органів МВС України в зв'язку з виходом на пенсію та з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Головою ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області видано довідку №14991 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що прирівнюється до грошового забезпечення поліцейських, складену відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських".

У зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення, ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Листом від 29.12.2017 №1960/П-12 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило позивача про те, що потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсій, сформовано та направлено до Міністерства соціальної політики України і перерахунок та виплата перерахованих пенсій будуть забезпечені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії є протиправною та наявні підстави для зобов'язання ГУПФУ у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки № 14991 починаючи з 01 січня 2016 року. Разом з тим, відмовляючи у задоволенні частини позовних вимог, судом вказано про те, у довідці №14991 виданій ОСОБА_2, на підставі Постанови № 988 та згідно Порядку №45, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) відсутня, а премія встановлена в розмірі 2,73%, а відтак відсутні юридичні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням надбавок і премії, які у довідці не передбачені.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) (в редакції чинній до внесення змін Законом № 900-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктами 4 - 6 Постанови КМУ № 988 вирішено надати право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання Голови Національної поліції та заступників Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу.

При цьому, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За приписами п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Даючи правову оцінку доводам апелянта стосовно наявності підстав для проведення відповідачем перерахунку розміру пенсії з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премії у розмірі 5%, колегія суддів враховує наступне.

Положеннями п. 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

З матеріалів справи слідує, що на виконання п. 3 Порядку №45 ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області до ГУПФУ у Вінницькій області направлено довідку №14991 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2

Так, у довідці №14991 виданій ОСОБА_2, на підставі Постанови № 988 та згідно Порядку №45, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) відсутня, а премія встановлена в розмірі 2,73%.

Враховуючи те, що з урахуванням вимог п. 3 Порядку №45, відповідач не наділений повноваженнями виготовляти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, а лише здійснює перерахунок пенсії відповідно до складових грошового забезпечення, що вказані у такій довідці, то колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що відсутні юридичні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням надбавок і премії, які у довідці не відображені.

Колегія суддів звертає увагу на те, що на даний час довідка №14991 є чинною і ОСОБА_2 не звертався до суду з позовом до органу, який уповноважений на її виготовлення про включення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премії у розмірі 5% до вказаної довідки.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позивач обрав невірний спосіб захисту своїх прав, а відтак судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про часткове задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального та процесуального права, в той час як доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції, а відтак підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню у касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 21 червня 2018 року.

Головуючий Біла Л.М. Судді Граб Л.С. Гонтарук В. М.