Постанова № 74818445, 20.06.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
813/2968/17
Номер документу
74818445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3049/18Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Судової-Хомюк Н.М., Довгополова О.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області,

на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року (суддя - Кухар Н.А., час ухвалення - 15:29 год., місце ухвалення - м.Львів, дата складання повного тексту - 17.03.2018 р.),

в адміністративній справі №813/2968/17 за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Приватного підприємства «Кейтерінг-Сервіс»,

про застосування арешту коштів на рахунках,

встановив:

У серпні 2017 року позивач ГУ ДФС у Львівській області звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ПП «Кейтерінг-Сервіс», в якому просив застосувати арешт коштів на рахунках ПП «Кейтерінг-Сервіс».

Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав відзив, просив відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

З цим рішенням суду першої інстанції від 15.03.2018 року не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржене рішення суду прийнято без врахування фактичних обставин справи, з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що оскільки посадовими особами податкового органу повністю дотримано вимоги, передбачені статтею 81 ПК України, відповідач, в порушення абзацу 6 пункту 81.1 статті 81 ПК України, відмовився від проведення перевірки та не допустив посадових осіб контролюючого органу до проведення такої перевірки. З акту недопуску від 10.08.2017 р. №369/13-01-14-02/34711154 видно, що відповідач відмовився від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, необхідних для проведення перевірки документів не надав. Щодо посилання суду першої інстанції на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 р. у справі №813/2907/17 за позовом ПП «Кейтерінг-Сервіс» до ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказів, апелянт зазначає, що ухвалою Верховного Суду від 29.03.2018 р. відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДФС у Львівській області.

За результатами апеляційного розгляду апелянт, просить скасувати оскаржене рішення суду від 15.03.2018 р. та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задоволити повністю.

Відповідач апеляційної скарги не визнав, у суді апеляційної інстанції подав відзив, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржене рішення суду залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи та їх представників, які з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступного.

Судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 09.08.2017 року ГУ ДФС у Львівській області винесено наказ №3478 «Про долучення до складу перевіряючих документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Кейтерінг-Сервіс» та виписано направлення на перевірку №5735 від 10.08.2017 року. (а.с. 8, 9).

10.08.2017 р. посадовими особами ГУ ДФС у Львівській області здійснено вихід за адресою ПП «Кейтерінг-Сервіс» - м. Львів, вул.Князя Романа, буд.20 кв.1, з метою вручення наказу від 09.08.2017 року № 3478 на проведення перевірки. Директором ПП «Кейтерінг-Сервіс» ОСОБА_1 відмовлено від допуску до перевірки у зв'язку з відсутністю підстав передбачених п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України, про що було складено акт № 369/13-01-14-02/34711154 від 10.08.2017 року (а.с. 10).

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо застосування арешту коштів на рахунках платника податків ПП «Кейтерінг-Сервіс», виходячи з наступного.

Згідно п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Статтею 75.1 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до ст.81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Відповідно до п.94.1, п.94.2 ст.94 ПК України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Підпунктом 94.6.2. п. 94.6 ст. 94 ПК України передбачено, що арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.

Підпунктом 94.2.3 п.94.2 ст. 94 ПК України передбачено, що арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.

Як вірно враховано судом першої інстанції, відповідачем у серпні 2017 року було оскаржено в судовому порядку накази ГУ ДФС у Львівській області про проведення перевірки ПП «Кейтерінг-Сервіс».

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2017 року в справі №813/2907/17 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано накази ГУ ДФС у Львівській області від 04.05.2017 року за №1678, від 12.05.2017 року за №1764 та від 09.08.2017 року за №3478 (а.с. 46-49).

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 року апеляційну скаргу ГУ ДФС у Львівській області залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду 28.09.2017 року в адміністративній справі №813/2907/17 - залишено без змін (а.с. 50-54).

Згідно ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом першої інстанції вірно враховано, що обов'язковою умовою для застосування арешту є наявність законних підстав для проведення перевірки, а тому встановлення в судовому порядку факту незаконності і скасування наказу на проведення перевірки являються підставами для висновку про правомірність дій Підприємства щодо недопуску посадових осіб для проведення перевірки, і як наслідок для відмови в задоволенні позовних вимог про застосування арешту коштів на рахунках відповідного платника податків.

Колегія суддів також зазначає, що на час винесення рішення суду першої інстанції від 15.03.2018 року набрала законної сили постанова Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2017 року в справі №813/2907/17, а факт подальшого касаційного оскарження цього судового рішення не може бути підставою для задоволення апеляційних вимог.

Крім того, позивачем у адміністративному позові не вказано (не конкретизовано) арешт яких саме коштів відповідача (сума грошових коштів) і на яких саме рахунках (номери рахунків, назви банківських установ) слід застосувати.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржене рішення суду винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для його скасування.

Керуючись ст.ст. 243 ч.3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року в адміністративній справі №813/2968/17 за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Приватного підприємства «Кейтерінг-Сервіс» про застосування арешту коштів на рахунках - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи чи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Н.М. Судова-Хомюк

О.М. Довгополов

Повний текст постанови складено 21.06.2018 року