Ухвала суду № 74816459, 21.06.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
875/31/18
Номер документу
74816459
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 875/31/18

УХВАЛА

21 червня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Земляної Г.В,

суддів: Ісаєнко Ю.А., Лічевецького І.О.

розглянувши матеріали позовної заяви Черкаської обласної організації Партії Пенсіонерів України до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2018 року Черкаська обласна організація Партії Пенсіонерів України звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом у якому просила визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 93 від 15.06.2018 «Про новий склад Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області».

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що постановою Центральної виборчої комісії № 91 від 12.06.2018 «Про окремі питання діяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області», були встановлені систематичні порушення Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області Конституції України та законів України (відкликання депутатів, скасування реєстрації кандидата в депутати, невиконання рішення суду тощо), й вирішено достроково припинити повноваження всього складу Черкаської міської виборчої комісії й зазначено про можливість і право подання кандидатур до складу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області не пізніше 24 годин 14 червня 2018 року до Центральної виборчої комісії для включення до складу зазначеної комісії.

На виконання зазначеної постанови Черкаська міська організація Партії Пенсіонерів України, що є структурним підрозділом Черкаської обласної організації Партії Пенсіонерів України подало до Центральної виборчої комісії відповідний пакет документів на включення кандидатури від міської організації політичної партії до складу новоствореної Черкаської міської виборчої комісії.

Проте 15 червня 2018 року Центральною виборчою комісією було прийнято постанову №93 від 15.06.2018 «Про новий склад Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області», до складу якої не увійшов кандидат від Черкаської міської організації Партії Пенсіонерів України.

Вважаючи, що відповідач безпідставно не включив до складу комісії кандидатуру від Черкаської міської організації Партії Пенсіонерів України, чим обмежив рівність прав та можливостей позивача, Черкаська обласна організація Партії Пенсіонерів України звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом та просила скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 93 від 15.06.2018 «Про новий склад Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області».

Перевіривши позовну заяву та її матеріали, суд прийшов до висновку, що справа підлягає передачі Окружному адміністративному суду м. Києва, з огляду на наступне.

Згідно з частиною 1 статті 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно з нормами, передбаченими у частині 1 статті 19 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами, юрисдикція яких поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті. Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії (окрім визначених частиною четвертою цієї статті), дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб. Апеляційним адміністративним судам як судам першої інстанції підсудні справи за позовами про примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені.

Частиною 1 статті 23 КАС України установлено, що апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.

Частиною 2 статті 20 КАС України визначено, що Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлено статтею 273 КАС України.

Так, відповідно до частини 3 статті 273 КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.

При цьому, судова колегія ураховує, що відповідно до частини першої ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно частини 3 наведеної статті Закону виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.

Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.

Згідно з п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 № 15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.

Відповідно до норм статті 19 Закону України «Про місцеві вибори» систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:

1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів;

2) територіальні виборчі комісії:

а) виборча комісія Автономної Республіки Крим;

б) обласні виборчі комісії;

в) районні виборчі комісії;

г) міські виборчі комісії;

ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом);

д) селищні, сільські виборчі комісії;

3) дільничні виборчі комісії.

Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим Законом повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.

Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються:

1) Центральної виборчої комісії - на всю територію України;

2) територіальної виборчої комісії - на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів;

3) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.

Виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Нормами статті 20 Закону України «Про місцеві вибори» визначено статус виборчих комісій.

Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії. Таке засідання скликається головою територіальної виборчої комісії і проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про формування її складу.

Сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській (міста з районним поділом або міста, до складу якого входять село, селище та/або інше місто), районній, обласній територіальній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, яка встановлює результати місцевих виборів відповідно міської, районної, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міського голови стосовно відповідних місцевих виборів.

Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.

В свою чергу межі виборчого процесу визначені положеннями статті 11, 15 Закону України «Про місцеві вибори».

Згідно з частиною 2 статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.

Частиною 5 статті 15 Закону України «Про місцеві вибори» перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня перших місцевих виборів.

Виборчий процес завершується через 15 днів після офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів, що передбачено частиною 5 статті 11 Закону України «Про місцеві вибори».

Як вбачається із змісту позовної заяви та матеріалів справи, даний позов поданий поза межами виборчого процесу та не стосується його безпосередньо, оскільки згідно даних Центральної виборчої комісії та даних Інтернет ресурсу http://info-vybory.in.ua відсутній виборчий процес на території м. Черкаси, в якому задіяна чи може бути задіяна Черкська міська виборча комісія Черкаської області.

В даному випадку позивач фактично оскаржує дії відповідача щодо утворення постановою Центральної виборчої комісії №93 від 15.06.2018 нового складу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, яка не бере участі у виборчому процесі.

Таким чином, предмет позову не стосується виборчого процесу.

Отже, бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка оскаржується позивачем, вчинена поза межами виборчого процесу, а отже цей адміністративний позов має розглядатися Окружним адміністративним судом міста Києва в загальному порядку.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.02.2018 у справі №875/5/18.

Аналогічні положення передбачено приписами ч. 5, 6 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", за якими висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права. З огляду на викладене, дана справа не підсудна Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції.

З огляду на викладене, дана справа не підсудна Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції.

Відповідно до додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 року №1417/2004 "Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі" територіальна юрисдикція Окружного адміністративного суду міста Києва поширюється на місто Київ.

За наведених обставин, судова колегія дійшла до висновку, що дана справа підлягає передачі для розгляду за інстанційною підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Керуючись ст. ст. 19, 20, 22, 27, 29, 241, 243, 273 КАС України,

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу №875/31/18 за позовом Черкаської обласної організації Партії Пенсіонерів України до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, - передати на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені ст. ст. 328, 329 КАС України.

Головуючий суддя: Г.В. Земляна

Судді: Ю.А. Ісаєнко

І.О. Лічевецький