
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
21 червня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1709/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області (вул.Центральна, 52, смт.Станиця - Луганська, Луганська область, 93650), управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області (вул 1-го Травня, 20, смт.Станиця - Луганська, Луганська область,93600) про зобов'язання вчинити певні дії, скасування розпорядження, визнання неправомірною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправною та дискримінаційною бездіяльності, -
ВСТАНОВИВ:
18 червня 2018 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області, управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області, відповідно до якого позивач просить суд:
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області поновити в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньопереміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 з моменту реєстрації довідки тимчасово переміщеної особи від 12.05.2017 за№ 5905;
- скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення Станично- Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 23.01.2018 № 215, від 19.02.2018 № 485 про зменшення фінансування виплати допомоги, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 на 4608,19 грн та 1373,00 грн відповідно;
- визнати неправомірною відмову та зобов'язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2018 про нарахування адресної допомоги;
- визнати протиправною та дискримінаційною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо припинення виплати пенсії за віком з лютого 2018 року ОСОБА_1, РНОКГІП НОМЕР_1;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області виплатити заборгованість пенсії за віком з лютого 2018 року по день прийняття рішення про поновлення виплат з урахуванням компенсації ОСОБА_1, РНОКГІП НОМЕР_1.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року по справі №812/297/18 визнано незаконним та скасовано рішення начальника Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 18.01.2018 № 57 щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи № 5905 ОСОБА_1.
На підставі заяви від 19.10.2017 та акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 01.11.2017 № 10174 позивачу призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам з 19.10.2017 по 30.11.2017 в сумі 1312,00 грн., з 01.12.2017 по 18.04.2018 в сумі 1373,00 грн, про що свідчить витяг з протоколу від 09.11.2017 № 102 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та рішення Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 27.11.2017.
Відповідачем №1 тільки для суду було надано розпорядження Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 23.01.2018 № 215, від 19.02.2018 № 485 про зменшення фінансування виплати допомоги, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 на 4608,19 грн та 1373,00 грн відповідно. Вказані розпорядження позивачу не надсилались. Про їх існування позивач дізнався тільки з рішення суду.
07.03.2018 позивач за місцем мешкання: АДРЕСА_1, отримав травму - перелом обох лодижек зі значним зміщенням та з 07.03.18 року по 27.03.2018 знаходився на стаціонарному лікуванні в травмотологічному відділенні Станично-Луганської ЦРБ, тому він не мав можливості особисто звернутися з заявою про призначення адресної допомоги на наступний період з 18.04.2018 по 18.10.2018.
18.04.2018 на електронну пошту відповідача №1 був надісланий завірений електронним підписом пакет документів для оформлення адресної допомоги з 18.04.2018 по 18.10.2018. Того ж дня заказним листом з описом вкладення відправлені ці документи в паперовому вигляді. У відповідь замість рішення про призначення адресної допомоги чи відмови у призначені надійшов лист, згідно якого позивачу запропоновано звернутися особисто.
Припинення виплати пенсії відбулося з лютого 2018 року, що підтверджується довідкою про доходи з порталу ПФУ. Ніякого повідомлення чи рішення про зупинення виплати пенсії позивач від відповідача №2 не отримував.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Щодо клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином, стаття 133 КАС України визначає можливість, а не обов'язок відстрочення позивачу сплати судових витрат чи звільнення від їх сплати.
Згідно із пунктом першим частини першою статі 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
З метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, вважає за можливе відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 1409,60 грн. до ухвалення судового рішення у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, підстав для її повернення, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне розглядати дану справу в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до частини першої статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Згідно з частиною другою статті 172 КАС України суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: 1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні до початку розгляду справи по суті у кожній із справ (частина третя статті 172 КАС України).
З позовної заяви судом встановлено, що у ній позивачем об'єднані декілька вимог про:
- зобов'язання Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області поновити в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньопереміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 з моменту реєстрації довідки тимчасово переміщеної особи від 12.05.2017 за№ 5905;
- скасування розпорядження Управління соціального захисту населення Станично- Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 23.01.2018 № 215, від 19.02.2018 № 485 про зменшення фінансування виплати допомоги, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 на 4608,19 грн та 1373,00 грн відповідно;
- визнання неправомірної відмови та зобов'язання Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2018 про нарахування адресної допомоги;
- визнання протиправною та дискримінаційною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо припинення виплати пенсії за віком з лютого 2018 року ОСОБА_1;
- зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області виплатити заборгованість пенсії за віком з лютого 2018 року по день прийняття рішення про поновлення виплат з урахуванням компенсації ОСОБА_1.
Відповідно до частини шостої статті 172 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз'єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об'єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).У даному випадку суд вважає за необхідне застосувати положення частини шостої статті 172 КАС України та роз'єднати поєднані в одне провадження позовних вимог у самостійні провадження.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне застосувати положення частини шостої статті 172 КАС України та виділити в окреме провадження позовні вимоги щодо визнання протиправною та дискримінаційною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо припинення виплати пенсії за віком з лютого 2018 року ОСОБА_1 та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області виплатити заборгованість пенсії за віком з лютого 2018 року по день прийняття рішення про поновлення виплат з урахуванням компенсації позивачу.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Керуючись статтями 12, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 1409,60 грн за подання до суду позовної заяви до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області, управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області до ухвалення судового рішення у справі.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Виокремити у самостійне провадження позовні вимоги щодо визнання протиправною та дискримінаційною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо припинення виплати пенсії за віком з лютого 2018 року ОСОБА_1 та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області виплатити заборгованість пенсії за віком з лютого 2018 року по день прийняття рішення про поновлення виплат з урахуванням компенсації ОСОБА_1.
Позовні вимоги щодо: зобов'язання Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області поновити в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньопереміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 з моменту реєстрації довідки тимчасово переміщеної особи від 12.05.2017 за№ 5905; скасування розпорядження Управління соціального захисту населення Станично- Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 23.01.2018 № 215, від 19.02.2018 № 485 про зменшення фінансування виплати допомоги, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 на 4608,19 грн та 1373,00 грн відповідно; визнання неправомірної відмови та зобов'язання Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2018 про нарахування адресної допомоги, залишити на розгляді в адміністративній справі № 812/1709/18.
Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 16 липня 2018 року о 15 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - встановити строк для подання відповідної заяви протягом трьох днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області надати відзив проти позову із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, разом із документом, що підтверджує надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Відзив подати в строк п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Зобов'язати відповідача - Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області надати (надіслати) до суду у строк протягом п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі:
- інформацію щодо того, чи є дійсною довідка стосовно ОСОБА_1, як тимчасово переміщеної особи від 12.05.2017 № 5905;
- заяву позивача від 19.10.2017, акт обстеження матеріально - побутових умов від 01.11.2017 № 10174;
- витяг з протоколу від 09.11.2017 № 102 про призначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги ВПО з 19.10.2017 по 30.11.2017 в сумі 1312,00 грн., та з 01.12.2017 по 18.04.2018 в сумі 1373,00 грн;
- розпорядження від 23.01.2018 № 215, від 19.02.2018 № 485 про зменшення фінансування виплати допомоги ОСОБА_1;
- докази ознайомлення позивача із розпорядженнями від 23.01.2018 № 215, від 19.02.2018 № 485;
- інформацію стосовно того, чи поновлено в Єдиній інформаційній базі даних ВПО запис відносно ОСОБА_1;
- заяву ОСОБА_1 від 18.04.2018 про нарахування адресної допомоги;
- прийняте рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.04.2018 про нарахування адресної допомоги.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Запропонувати позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом трьох днів з дня отримання відзиву на позовну заяву.
Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише з підстав порушення правил підсудності шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяК.Є. Петросян