
Справа № 815/914/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Щербан В.О.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Південного регіонального центру страхового фонду документації до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Держави в особі Верховної Ради України, в особі Державного підприємства «Спеціальне конструкторське бюро «Молнія» про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Південний регіональний центр страхового фонду документації звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 23.05.2018р. вхід.№14527/18), просить суд зобов'язати Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис щодо скасування запису за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Заочне рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 24.07.2008р. у справі №2-3935/08, котре, у тому числі, слугувало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про реєстрацію за Державою в особі Верховної Ради України, в особі Державного підприємства «Спеціальне конструкторське бюро «Молнія» нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м.Одеса, вул.Прохорівська,45, загальною площею 5815,1кв.м., скасовано Рішенням Апеляційного суду Одеської області від 14.11.2012р., у зв'язку з чим, з урахуванням приписів ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», до державного реєстру має бути внесено запис про скасування за Державою в особі Верховної Ради України, в особі Державного підприємства «Спеціальне конструкторське бюро «Молнія» державної реєстрації прав на спірний об'єкт нерухомості.
Відповідач - Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 05.05.2018р. вхід.№12510/18), наголошуючи, зокрема, що спірний запис за реєстраційним номером 28353750 було внесено суб'єктом державної реєстрації, котрий діяв на час здійснення відповідних реєстраційних дій. Також, Південний регіональний центр страхового фонду документації не звертався з відповідною заявою та рішенням суду до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради з питань щодо скасування запису за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р., а тому жодних рішень з оскаржуваної державної реєстрації не відповідачем не приймалось.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №815/914/18 за позовом Південного регіонального центру страхового фонду документації до Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області, третьої особи держави в особі Верховної Ради України в особі Казенного підприємства "Спеціальне конструкторське бюро "Молнія" про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 24.04.2018р., відповідно до положень ч.3 ст.48 КАС України, до участі у справі в якості співвідповідача залучено Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради.
Ухвалою суду від 10.05.2018р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що усі учасники справи у судове засідання 14.06.2018р. не з'явились, хоча і належним чином повідомлялись про дату, час та місце судового розгляду справи, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Заочним рішенням Малиновського районного суду м.Одеси від 24.08.2008р. у справі №2-3935/08 позов Держави, в особі Верховної Ради України, в особі Казенного підприємства Спеціальне конструкторське бюро "Молнія" задоволено. Виділено з нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м.Одеса, вул.Прохорівська,45 в натурі 38/100 часток, що складають приміщення літери А, А1, А2, а, аl, a2, И - виробничі корпуси, загальною площею 6198,0кв.м.; припинено право спільної часткової власності Держави, в особі Верховної Ради України, в особі Казенного підприємства Спеціальне конструкторське бюро "Молнія" на нежитлові приміщення за адресою: м.Одеса, вул.Прохорівська,45; визнано право власності за Державою, в особі Верховної Ради України, в особі Казенного підприємства Спеціальне конструкторське бюро "Молнія" на нежитлові приміщення - літери А, А1, А2, а, аl, a2, И1 - виробничі корпуси, загальною площею 6198,0кв.м. за адресою: м.Одеса, вул.Прохорівска, 45.
Ухвалою Малиновського районного суду м.Одеси від 20.07.2009р. у справі №2-3935/08 до Заочного рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 24.08.2008р., по цивільній справі №2-3935/08, внесено виправлення, вказавши за текстом рішення, що загальна площа приміщень, які входять до 38/100 часток з нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м.Одеса, вул.Прхорівська,45 по літері "А" дорівнює 5792,4кв.м, по трансформатору літері "И1" - 22,7кв.м.
Рішенням Апеляційного суду Одеської області від 14.11.2012р. у справі №2-3935/08 заочне рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 24.08.2008р. скасовано, відмовлено в задоволенні позову Держави, в особі Верховної Ради України, в особі Казенного підприємства Спеціальне конструкторське бюро "Молнія" до ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю "Лана", ОСОБА_3, ОСОБА_4, Відкритого акціонерного товариства "Нептун", ОСОБА_5, Товариства з обмеженою відповідальністю "Респект" про виділ в натурі нежилих приміщень з будівлі та визнання права власності на них.
Водночас, судом встановлено, що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містятиться запис за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р., щодо реєстрації за Державою в особі Верховної Ради України, в особі Державного підприємства «Спеціальне конструкторське бюро «Молнія» нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м.Одеса, вул.Прохорівська,45, загальною площею 5815,1кв.м.
Не погодившись з наявністю в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вищеозначеного запису, позивач - Південний регіональний центр страхового фонду документації звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги Південного регіонального центру страхового фонду документації про зобов'язання Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис щодо скасування запису за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р., є неправомірними, безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підтставою для звернення позивача - Південного регіонального центру страхового фонду документації до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою послугувала наявність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р. щодо реєстрації за Державою в особі Верховної Ради України, в особі Державного підприємства «Спеціальне конструкторське бюро «Молнія» нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м.Одеса, вул.Прохорівська,45, загальною площею 5815,1кв.м.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004року №1952-IV (зі змінами та доповненнями), котрий спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Статтею 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що Державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, відомості та електронні копії документів, поданих у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій.
Порядок проведення державної реєстрації прав передбачено статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до якої державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до ч.ч.1, 5 ст.20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.
У разі подання заяви про проведення реєстраційних дій у паперовій формі така заява формується, реєструється у базі даних заяв із зазначенням дати і часу реєстрації та скріплюється власним підписом заявника.
Відповідно до п.9 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015р. №1127 (зі змінами та доповненнями) під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор, уповноважена особа встановлює особу заявника.
Встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншим документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, передбаченим Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Порядок скасування записів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до якої у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що чинним законодавством не передбачено можливість державного реєстратора самостійно скасовувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень записи про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень, оскільки Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено заявочний порядок їх скасування із чітким дотриманням приписів означеного нормативно-правового акта.
Між тим, судом встановлено, що позивачем - Південним регіональним центром страхового фонду документації до суду не надано жодних доказів на підтвердження звернення до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради з відповідною заявою щодо скасування в Державному реєстрі прав спірного запису за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р., за результатами розгляду якої суб'єктом владних повноважень було б винесено рішення.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що позивачем - Південним регіональним центром страхового фонду документації до суду не надано жодних доказів на підтвердження звернення до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради з відповідною заявою щодо скасування в Державному реєстрі прав спірного запису за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р., суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Південного регіонального центру страхового фонду документації про зобов'язання Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис щодо скасування запису за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р.
Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги Південного регіонального центру страхового фонду документації до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Держави в особі Верховної Ради України, в особі Державного підприємства «Спеціальне конструкторське бюро «Молнія» про зобов'язання вчинити певні дії, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.72-76, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Південного регіонального центру страхового фонду документації (65092, м.Одеса, вул.Зелена,1, код ЄДРПОУ 26274597) до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради (65009, м.Одеса, вул.Черняховського,6, код ЄДРПОУ 26302537), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Держави в особі Верховної Ради України, в особі Державного підприємства «Спеціальне конструкторське бюро «Молнія» (65005, м.Одеса, вул.Прохорівська,45, код ЄДРПОУ 14309623) про зобов'язання внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис щодо скасування запису за реєстраційним номером 28353750, номер запису: 3004 в книзі: 90неж-86, рішення від 23.09.2009р., відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.