
Справа № 169/379/18
Провадження № 1-кс/169/79/18
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2018 року смт Турійськ
Слідчий суддя Турійського районного суду Волинської області Хвіц Г.Й.
за участю: секретаря Веремчук Л.Ю.
прокурора Сіндочан-Трофімук Л.А.
слідчого СВ Турійського ВП
Володимир-Волинського ВП
ГУНП у Волинській області Дем’янчук Я.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання клопотання слідчого слідчого відділення Турійського відділення поліції Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області Дем’янчук Я.І. у кримінальному провадженні № 12018030200000146 від 24 травня 2018 року про надання дозволу на проведення перевірки, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий слідчого відділення Турійського відділення поліції Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області Дем’янчук Я.І. за погодженням із прокурором Турійського відділу Володимир-Волинської місцевої прокуратури Сіндочан-Трофімук Л.А. звернулася до слідчого судді під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018030200000146 від 24 травня 2018 року по факту вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.326 КК України, із клопотанням про надання дозволу на проведення перевірки.
Клопотання обґрунтоване тим, що 24 травня 2018 року у чергову частину Турійського відділення поліції Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - Турійське ВП Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області) подано рапорт відповідального від керівництва Турійського ВП Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області Заньчука А.І. про те, що протягом 23 - 24 травня 2018 року до чергової частини Турійського ВП Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області надійшли заяви власників пасік, що в АДРЕСА_1 про те, що у них на пасіках масово гинуть бджоли, зокрема, загинуло приблизно 400 бджолиних сімей.
В ході проведеної під час досудового розслідування перевірки встановлено, що причиною загибелі бджіл могла стати дія біологічних агентів, якими оброблялися медоносні рослини посіву ріпака на полях сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю імені Лесі Українки (далі - СТОВ імені Лесі Українки) з порушенням правил використання таких біологічних агентів, що створило загрозу настання тяжких наслідків.
Допитаний в якості свідка керуючий відділком СТОВ імені Лесі Українки, що в с.Новий Двір Турійського району Волинської області, ОСОБА_5 показав, що 22 травня 2018 року за допомогою самохідного обприскувача «Джон Дір 4710», який належить СТОВ імені Лесі Українки, проводилося обприскування культури ріпака, що поблизу населених пунктів: с.Озеряни, с.Новий Двір, с.Купичів, с.Осьмиговичі та с.Літин Турійського району Волинської області. Окроплення здійснювалося пестицидом «Грінфорт», який призначений для захисту культури ріпака від хвороб. Про окроплення ріпака сільського голову та пасічників він не повідомляв, оскільки не знав, що це потрібно робити.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань СТОВ імені Лесі Українки знаходиться за адресою: с. Колодяжне, Ковельський район, Волинська область, 45061, код ЄДРПОУ: 03736842, засновником якого є ОСОБА_6.
Вказуючи, що з метою встановлення фактичних обставин у кримінальному провадженні, є необхідність призначення позапланової комплексної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині можливого порушення регламентів застосування пестицидів працівниками СТОВ імені Лесі Українки та заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу, а саме: масової загибелі бджіл, що має суттєве значення для встановлення ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.326 КК України, тобто порушення правил зберігання, використання, обліку, перевезення мікробіологічних або інших біологічних агентів чи токсинів, інших правил поводження з ними, якщо воно створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров'ю потерпілого, слідчий просила клопотання задовольнити та надати дозвіл на проведення позапланової комплексної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Заслухавши слідчого, думку прокурора, дослідивши та оцінивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Встановлено, що відомості про вищевказане кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24 травня 2018 року, кримінальному провадженню присвоєно №12018030200000146, правова кваліфікація - ч.1 ст.326 КК України, орган досудового розслідування - Турійське відділення поліції Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667, основним завданням Держпродспоживслужби є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.
Згідно підпункту 3 пункту 4 даного Положення, Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та кормів, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, карантину та захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів: організовує, здійснює у межах повноважень, передбачених законодавством, державний нагляд (контроль) за додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів, за вмістом залишкової кількості пестицидів і агрохімікатів у харчових продуктах та продовольчій сировині, зокрема імпортованих лікарських травах, водних об'єктах, воді, що використовуються для господарсько-питного постачання, купання, спортивних занять, організованого відпочинку та з лікувальною метою, лікувальних грязях, ґрунтах, на землях населених пунктів, оздоровчого та рекреаційного призначення.
Відповідно до абзацу 7 частини 2 статті 12 Закону України "Про захист рослин" від 14 жовтня 1998 року № 180-XIV, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин, належить: здійснення державного контролю за відповідністю встановленим законодавством вимогам щодо якості засобів захисту рослин, у тому числі пестицидів, які завозяться в Україну, а також за додержанням регламентів їх застосування.
Проаналізувавши та оцінивши додані до клопотання документи в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про доведеність в даному випадку стороною кримінального провадження, яка звернулася із клопотанням, наявності достатніх підстав вважати, що проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині можливого порушення регламентів застосування пестицидів працівниками СТОВ імені Лесі Українки та заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу, а саме: масової загибелі бджіл, матиме істотне значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
З огляду на викладене та враховуючи, що клопотання слідчого відповідає вимогам закону та є обґрунтованим, слідчий суддя дійшов висновку про наявність в даному випадку правових підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 93, 110, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчого слідчого відділення Турійського відділення поліції Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області Дем’янчук Я.І. задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової комплексної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018030200000146 від 24 травня 2018 року по факту порушення регламентів застосування пестицидів працівниками СТОВ імені Лесі Українки, яке знаходиться за адресою: с. Колодяжне, Ковельський район, Волинська область, 45061, код ЄДРПОУ: 03736842, та заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу, а саме: масової загибелі бджіл при обробленні посівів ріпака на полях поблизу населених пунктів: с.Озеряни, с.Новий Двір, с.Купичів, с.Осьмиговичі та с.Літин Турійського району Волинської області.
За результатами проведеної перевірки скласти відповідний акт, надавши відповіді на наступні питання:
1.Чи було допущено порушення регламентів застосування пестицидів працівниками сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю імені Лесі Українки при обробленні посівів ріпака на полях поблизу населених пунктів: с.Озеряни, с.Новий Двір, с.Купичів, с.Осьмиговичі та с.Літин Турійського району Волинської області?
2.Якщо так, то який негативний вплив спричинений навколишньому природному середовищу, та чи могли встановлені при перевірці порушення регламенту призвести до масової загибелі бджіл на пасіках в межах десяти кілометрів від поля з обробленим ріпаком?
Строк проведення позапланової комплексної перевірки встановити з 11 червня до 25 червня 2018 року включно.
Виконання ухвали доручити працівникам Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області (43000, вул.Поліська Січ, 10, м.Луцьк Волинська область).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя