
2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
19 червня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1180/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Секірської А.Г.,
за участю секретаря судового засідання Вакуленка А.В.,
представника позивача - ОСОБА_1, ордер ПТ № 029086;
представника відповідача - Фоменка Д.А., довіреність від 24.05.2018 № 3, протокол засідання Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 23.05.2018;
третьої особи - не прибув,
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання відповідача та третьої особи про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови від 30.01.2018 № 5 «Про визнання ОСОБА_3 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка», -
ВСТАНОВИВ:
23 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови від 30.01.2018 № 5 «Про визнання ОСОБА_3 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка», в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області щодо розгляду 30.01.2018 питання «Про визнання ОСОБА_3 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка»;
- визнати протиправною та скасувати постанову Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 30.01.2018 № 5 «Про визнання ОСОБА_3 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю депутата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка».
24.05.2018 за вх. № 12300/2018 відповідачем надано відзив на позовну заяву (арк.спр. 37-40), в якому, зокрема, заявлено клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Клопотання обґрунтовано тим, що згідно із абзацом 2 статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах. Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України служба в органах місцевого самоврядування є публічною службою. Частиною п'ятою статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
31.01.2018 постанова Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 30.01.2018 № 5 на пленарному засіданні тридцять дев'ятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання була доведена головою виборчої комісії ОСОБА_5, який особисто був присутнім на засіданні міської ради, ставив з приводу позбавлення його депутатських повноважень питання ОСОБА_5, а також, посилаючись на практику Верховного Суду, зазначив, що буде оскаржувати рішення виборчої комісії щодо позбавлення його депутатських повноважень у суді. Зазначене підтверджується протоколом та відеозаписом онлайн-трансляції пленарного засідання тридцять дев'ятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 31.01.2018, а також чисельними виступами ОСОБА_3 на телебаченні та в мережі інтернет, в період з 31.01.2018 по 02.09.2018, де він неодноразово заявляв, що буде оскаржувати зазначені рішення виборчої комісії в суді.
Крім того, постанова Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 30.01.2018 № 5 була оприлюднена 09.02.2018 на офіційному веб-сайті Сєвєродонецької міської ради http://sed-rada.gov.ua/, про що зазначає в позові сам позивач.
Тобто, на думку відповідача, з моменту офіційного оприлюднення постанови виборчої комісії на сайті міської ради, починаючи з 09.02.2018 на протязі місяця позивач мав право звернутися до суду із позовом за захистом своїх прав, свобод та інтересів, якщо вважав їх порушеними, однак не скористався можливістю звернутися до адміністративного суду за захистом свої прав в місячний строк, встановлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
11.06.2018 за вх. № 13686/2018 третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_6 надано пояснення щодо позову (арк.спр. 121-122), в яких третя особа також зазначає про пропуск строку звернення до суду позивачем з даним позовом з посиланням на абзац 2 статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та частину п'яту статтю 122 КАС України.
В підготовчому засіданні представник відповідача підтримав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Представник позивача у підготовчому засіданні заперечила проти задоволення клопотання представника відповідача та третьої особи, зазначивши, що в Україні сферу публічної служби обмежено рамками публічної адміністрації в статутному значенні, тобто це насамперед органи виконавчої влади та виконавчі органи місцевого самоврядування, за ознакою здійснення на постійній основі владно - адміністративних (управлінських) функцій і повноважень. Відповідно до статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих ради» визначено, що депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України. Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Тобто, набуття, реалізація та припинення депутатських повноважень не ототожнюються з поняттям публічної служби. Відповідачем не додержано існуючий Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затверджений Постановою ЦВК від 05.09.2015 № 228, де визначено, що член виборчої комісії зобов'язаний брати участь у засіданнях виборчої комісії, додержуватися Конституції України та законів України. Згідно з п. 3.4 Порядку засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб.
Проте, жодного повідомлення про запрошення до участі в роботі виборчої комісії ОСОБА_3 не отримував, а оскаржувана постанова йому офіційно не була направлена, тому представник позивача вважає, що шестимісячний строк звернення до суду позивачем не порушено.
Третя особа у підготовче засідання не прибув, просив розглянути справу без його участі.
При вирішенні клопотання представника відповідача та третьої особи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Абзацом 1 частини другої статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У відповідності до частини третьої статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Пунктом 8 частини першої статті 240 КАС України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Надаючи оцінку доводам відповідача та третьої особи про те, що спірні правовідносини пов'язані з відносинами публічної служби, суд зазначає таке.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно - правових спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Спірні правовідносини виникли з приводу прийняття Сєвєродонецькою міською виборчою комісією постанови від 30.01.2018 № 5 «Про визнання ОСОБА_3 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка», тобто з приводу позбавлення позивача депутатського мандата.
Відповідно до статті 2 Закону України від 11.07.2002 № 93 - IV «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної
територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Разом з тим, КАС України відносено до публічної служби на діяльність депутата місцевої ради, а службу в органах місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Таким чином, представництво інтересів територіальної громади депутатом місцевої ради та служба в органах місцевого самоврядування не є тотожними поняттями, і діяльність депутата місцевої ради не є публічною службою в розумінні КАС України.
В ухвалі суду від 04 травня 2018 року про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі зазначено, що дана справа підлягає розгляду без особливостей, встановлених § 2 глави 11 КАС України для розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, оскільки даний спір не пов'язаний з виборчим процесом в розумінні статті 273 КАС України.
Під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів (вибори Президента України) або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Отже, спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосуються підготовки та проведення виборів, розглядаються за особливостями, встановленими § 2 глави 11 КАС України. Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку (арк.спр. 1-2).
З огляду на вищенаведене, строк звернення до суду з даним позовом, який виник не з приводу проходження публічної служби ОСОБА_3, а з приводу оскарження постанови відповідача від 30.01.2018 № 5 «Про визнання ОСОБА_3 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка», тобто з приводу позбавлення позивача депутатського мандата, становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів згідно з абзацом 1 частини другої статті 122 КАС України.
Положення частини п'ятої статті 122 КАС України в даному випадку не застосовні.
Оскаржувана постанова прийнята 30.01.2018, позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом 23.04.2018 (арк.спр. 5), тобто в межах строку звернення до суду, встановленого абзацом 1 частини другої статті 122 КАС України, відповідно відсутні підстави для залишення даного позову без розгляду, визначені пунктом 8 частини першої статті 240 КАС України, тому клопотання представника відповідача та третьої особи є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 122, 123, 240, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотань відповідача та третьої особи про залишення без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови від 30.01.2018 № 5 «Про визнання ОСОБА_3 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка» - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно з моменту її проголошення та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 21 червня 2018 року.
СуддяА.Г. Секірська