Постанова № 74793629, 19.06.2018, Апеляційний суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
310/253/15-ц
Номер документу
74793629
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу Справа №

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний № 310/253/15 Головуючий у 1-й інстанції: Полянчук Б.І.

Провадження № 22-ц/778/2126/18 Суддя-доповідач Поляков О.З.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:

Головуючого Полякова О.З.

Суддів Кухаря С.В.

Онищенка Е.А.

При секретарі Бабенко Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області на ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 22 березня 2018 року у справі за заявою керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області про виправлення помилки у виконавчому листі к справі за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акта, повернення земельної ділянки ,-

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2017 року керівник Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області звернувся до суду з заявою про виправлення помилки у виконавчому листі к справі за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акта, повернення земельної ділянки.

В заяві зазначено, що рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09.11.2016 задоволено позов Бердянського місцевого прокурора в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_3, Управління Держземагентства у Бердянському районі Запорізької області та зобов'язано ОСОБА_3 повернути земельну ділянку вартістю 75462,25 грн., площею 0,0755 га, яка знаходиться по вул. Леонтьева,14 в м. Бердянську Запорізької області. Рішення набрало законної сили 23.02.2017 року. На виконання вищезазначеного рішення Бердянським міськрайонним судом видано виконавчий документ №310/253/15-ц від 21.03.2017. Боржником у виконавчому документі зазначено ОСОБА_3.(АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1), а стягувачем Бердянська міжрайонна прокуратура Запорізької області в інтересах держави (вул. Перемоги, 4 м. Бердянськ, Запорізька область, 71100). Строк пред'явлення виконавчого листа до виконання до 24.05.2017 (протягом трьох місяців).

Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦПК України (чинної на момент звернення) виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження». Статтею 15 Закону України «Про виконавче провадження» визначається, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Відповідно до резолютивної частини рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09.11.2016 у справі №310/253/15-ц земельна ділянка підлягає поверненню територіальній громаді міста Бердянськ, тобто в цій частині рішення суду ухвалено на користь територіальної громади м. Бердянська. Відповідно до статті 13 Конституції України земля, яка знаходиться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Положеннями ч. 1 ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення у межах Конституції і законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад. Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна. Статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення у межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. При цьому з положень ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що представництво територіальних громади та здійснення від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, покладено на органи місцевого самоврядування, зокрема, міські ради. Статтею 64 Статуту територіальної громади м. Бердянськ встановлено, що міська рада є органом місцевого самоврядування, єдиним органом представницької влади усього населення територіальної громади, а тому Бердянська місцева прокуратура не може представляти інтереси територіальної громади міста Бердянськ, дане представництво згідно з Законом покладено на Бердянську міську раду Запорізької області. Зазначив, що в силу п. 6 ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 1 ст. 14 Закону України «Про виконавче провадження» прокурор є учасником виконавчого провадження при виконанні рішень у справі, в якій прокурором здійснювалося представництво інтересів держави в суді. Статус сторони виконавчого провадження прокурор в силу вказаних Законів не може отримати. При цьому статус стягувача у виконавчому провадженні прокуратура (її органи) може отримати лише у разі постановлення судом рішення на користь неї як юридичної особи (наприклад, при стягнення витрат зі сплати судового збору).

Вважав, що у виконавчому листі № 310/253/15-ц від 21.03.2017 допущено помилку в частині визначення належного стягувача. Замість «Бердянська міжрайонна прокуратура Запорізької області» ним в силу вищевказаних норм закону є Бердянська міська рада Запорізької області (пл. Єдності (І Бердянської ради), 2м. Бердянськ, Запорізька область, 71162, код ЄДРПОУ 20525153).

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. У разі задоволення заяви про виправлення помилки у виконавчому документі в частині визначення належного стягувача - Бердянської міської ради є необхідність також у виправленні помилки в ньому в частині визначення строку пред'явлення його до виконання - не до «24.05.2017», а до «24.02.2020»(протягом трьох років).

Посилаючись на ці обставини, просив виправити помилки у виконавчому листі №310/253/15-ц виданому Бердянським міськрайонним судом 21.03.2017, зазначивши стягувачем замість «Бердянська місцева прокуратура і інтересах держави» - «територіальна громада м. Бердянськ в особі Бердянської міської ради Запорізької області (пл. Єдності (І Бердянської ради), 2, м. Бердянськ, Запорізька область, 71162, код ЄДРПОУ 20525153)» та вказати строк пред'явлення виконавчого листа до виконання замість «до 24.05.2017» - «до 24.02.2020».

Ухвалою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 22 березня 2018 року відмовлено у задоволені заяви.

Не погоджуючись з зазначеною ухвалою суду, Бердянська місцева прокуратура Запорізької області подала апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права, просив скасувати ухвалу суду та постановити нове рішення про задоволення заяви.

Вислухавши доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши законність і

обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставин справи в межах доводів

апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів прийшла до

висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

За вимогами п.1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до вимог ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.

Відмовляючи в задоволенні заяви про виправлення описки у виконавчих листах, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості такої вимоги.

Колегія погоджується з таким висновком суду.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09 листопада 2016 року, яке було залишено без змін ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 23 лютого 2017 року позов керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах державидо Бердянської міської ради Запорізької області, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акту, повернення земельної ділянки, задоволено. (а.с.242-246, т.1, а.с. 51-56, т.2).

21 березня 2017 року на підставі вищезазначеного рішення суду Бердянським міськрайонним судом було видано виконавчий лист (а.с.68, т.2).

Частиною 2 статті 45 ЦПК України ( в редакції Закону чинній на час виникнення спору) встановлено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

З матеріалів справи вбачається, що звертаючись з позовом до суду керівник Бердянської місцевої прокуратури не зазначив орган в інтересах якого він звернувся з позовом, тому відповідно до ч. 2 ст. 45 ЦПК України керівник Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області набув статус позивача у цій справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, стягувачем виступає державний орган, за позовом якого судом прийнято відповідне рішення.

Рішення по справі прийнято за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області, тому відповідно до ч. 3 ст. 15 ЗУ «Про виконавче провадження» саме він є належним стягувачем у виконавчому провадженні за виконавчим листом виданим на підставі рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09 листопада 2016 року.

Крім того, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області про виправлення помилки у виконавчому листі в частині зміни строку пред'явлення виконавчих листів до виконання.

Так, відповідно до ч.1,2 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

Оскільки, позивачем у справі є керівник Бердянської місцевої прокуратури, яка є державним органом, тому строк пред'явлення виконавчих листів встановлюється протягом трьох місяців з наступного дня після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09.11.2016 року набрало законної сили 23.02.2017 року, тому строк пред'явлення виконавчих листів до виконання у справі за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Бердянської міської ради Запорізької області, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акту, повернення земельної ділянки - становить до 24.05.2017 року.

З урахуванням наведеного, строк пред'явлення виконавчих листів до виконання зазначено правильно, тому колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення заяви в частині зміни строку пред'явлення виконавчих листів до виконання.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, обґрунтовано викладених в мотивувальній частині оскаржуваної ухвали та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що ухвалу постановлено з додержанням вимог закону і підстав для її зміни чи скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 374,375, 381-384 ЦПК України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області - залишити без задоволення.

Ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 22 березня 2018 року у цій справі - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Повна постанова складена 20.06.2018 року.

Головуючий:

Судді: